News:

Tur de forță API 27-28 iunie, DEx12 și A7.
A7 Focșani-Buzău și Dumbrava-Mizil. DEx12 Pitești-Colonești și Balș-Craiova.

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

1 Member and 8 Guests are viewing this topic.

Xed

^^^
1. Se va lucra pe versanti relativ abrupti. Ai o siguranta mult mai mare in aceasta situatie sa faci defrisarile pe lumina zilei si sa poti vedea tot ce se intampla pe teren
2. In plin sezon de ce anume? Valea Oltului e deja plina zi de zi.

Problema e ca neavand o solutie de ocolire paralela fix pe tronsonul dintre Boita si Raul Vadului, orice perturbare a traficului va pune o presiune si mai mare pe DN1 si DN6. Desigur, CNAIR trebuia sa prevada de mai mult timp aceasta situatie si sa creeze alternativa pe malul celalalt al Oltului dar... e CNAIR.

Daca e sa ocolesti pe Valea Prahovei si se blocheaza si asta singura alternativa mai este DN1A pentru a trece Meridionalii pentru ca intre Cheia si Fundata, pe DN73, sunt 3 zone mari unde este restrictionat traficul pe o banda. Se fac lucrari de consolidare ale versantului si la cum arata o sa dureze niste luni bune. La vest mai ai Defileul Jiului dar nu stiu cum e pe acolo si in cele din urma mai ramane DN6 unde sa speram ca nu mai apar alunecari de teren la Plugova. Transcarpatica si Transfagarasanul nu sunt alternative viabile usoare pentru cine are nevoie de a traversa muntii si de a nu sta in cozi ce se formeaza la tarabe in varf de munte.

Oricum, o sa fie o situatie foarte interesanta

IonutPad

#61156
Asta mă pregăteam să scriu și eu. Da, vor mai fi blocaje și chiar mai mari. Trist e că nu se colaborează cu autoritățile locale (CJ Argeș, CJ Vâlcea) pentru a se realiza noi variante de ocolire. Încă avem un DJ703H-ul neasfaltat, pe unde ar fi putut s-o ia traficul ușor.

@Xed - drumul pe Defileul Jiului e foarte bun, problema e că se varsă tot traficul în Petroșani.

IonutPad

Și încă o chestie: chiar e așa greu să anunți schimbări din astea majore din timp? Adică să fie măcar o lună de la anunț și până la implementare, nu doar 1 săptămână.

dr4qul4

si pe DN1 se va circula alternativ pe 0 banda, cu semafor...
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Deschideri 2024: Intaia Cocoasa + L3, Lotul Coni , T1DX12, A0L3,

dumbravaandrei

@Xed e foarte bun drumul Tg. Jiu - Simeria.

shift2rail

Valea Cernii ptr camioane, Valea Jiului ptr turisme, Transfagarasan/transalpina pentru turisti.

Ionut

Treceți batalioane române Carpații! :crutches:
... pe unde apucați.

Xed

Am uitat complet ca la Posada pe Valea Prahovei intra in reabilitare acel viaduct.
Deeeci... luam in considerare si DN10 Buzau - Intorsura Buzaului ca alternativa?  :lol:

Cetatean

Eu nu pot sa cred asa ceva,sincer.
Astia sunt inconstienti? Stiu ca fac reparatii intre Sibiu si Brasov.  Pe DN1? Le termina pana pe 8? Stiu ca Dn73 e in lucru?
Perioada aleasa e criminala! Cu valori mari de trafic in lunile iulie si august tu inchizi circulatia...sper macar sa lucreze aia 24/7!!!

satanistu

O sa lucreze un rahat, sa ziceti bogda-proste daca dau drumu pe 9 august asa cum au zis.

bZ1-

eu ma plangeam ca plec pe 24 iulie in concediu si ca la Margina lucrarile se termina pe 25 si na poftim veste... nici nu stiu cum o fi mai bine acum sa iesim spre vest.

pbh

#61166
^^
7 vor lucra sigur, cu 24 nu stiu ce sa zic :D

ijwtsh

Stiu si ei ce fac. Sigur vor lucra ca lumea, eu zic ca o sa vedem niste defrisari in timp record. Nu ca pe alte loturi, unde stateau cu lunile pentru cateva sute amarate de metri.

IonutP

Dar oare nu se poate găsi o soluție în care în weekend să se dea drumul la trafic? Cel mai probabil nu vor lucra duminică...

andrei.obreja

Progresul la tunelurile PORR este de 764 m, respectiv 655 m.
Prima fotografie este de la capăt tunel Alina și în a doua este de la tunelul de legătură pietonal.







Powered by API/PUM imgur uploader