Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

4 Members and 25 Guests are viewing this topic.

a.l.x

#60975
QuoteImagini de pe șantierul secțiunii 4 (Tigveni - Curtea de Argeș) a autostrăzii Sibiu – Pitești!

Se lucrează într-un ritm susținut, iar mobilizarea este corespunzătoare, pe șantier fiind prezenți în momentul de față 610 muncitori și 190 de utilaje și echipamente de construcții.

Excavațiile în tunelul de la Momaia se execută 24/24h, concomitent pentru ambele galerii.

Stadiul fizic pentru galeria dreaptă este de 713 m, iar pentru cea din stânga de 579 m din lungimea totală de 1,3 km a fiecărei galerii.

________
Antreprenor: PORR Construct SRL;
Lungime: 9,86 km;
Durată contract: 60 de luni (16 luni proiectare, 44 de luni execuție);
Valoare contract: 1,678 miliarde de lei, fără TVA;
Sursă de finanțare: Programul Transport (PT);
Stadiu actual: 37,80%.
Termen deschidere: 2027.
FB-CNAIR

raulbogdan23

Nimic nou sub soare, aceeasi m au fost raportati saptamana trecuta (vezi cu 4 pagini in urma).

klax187

#60977
Probabil s-a mai discutat, dar nu gasesc.
Unde se depoziteaza escavarea excavarea din tuneluri? E pusa in opera pe undeva?

NoWords

Chiar au ajuns la 37% PORR? Ori se umfla iar din pix?  :o

voicul

Conteaza?
Adica daca e 37.1% deschid peste 3 zile
Si daca e 36.9% e clara amanare cu 3 ani?

Chiar nu conteaza % de moment.
Important e ca PORR e constructor serios si lucrarile merg bine.

danutzu_1069

@klax187 , se vede pe filmari, cum te uiți la tuneluri, in partea stanga e depozitul de material excavat

mike_us

@NoWords E posibil ca escavarea tunelului si alte lucrări deja făcute sa fie cele cu cost mare si sa mărească procentajul. Deja au săpat jumătate din tunel, au ceva structuri si grinzi. Poate o fi la 30%.

marius.firtonea

Mapa pare ca au terminat movila pe sensul Sibiu-Pitesti la coborarea de la Boita si au mutat utilajele pe partea cealalta (2 utilaje, nu va entuziasmati prea tare), dar de cateva zile sunt parcate acolo fara a mai lucra ceva.


marcop

Am trecut pe VO astazi.
Nu stiu daca s-a mai scris pe aici, dar pe lotul Mapa se lucra la ce parea a fi organizarea de santier sau spatii de birouri de aici
https://www.google.com/maps/@45.5089485,24.2829681,3a,75y,278.78h,84.75t/data=!3m6!1e1!3m4!1sPZTxmpX31hzjqLGmi04Ytw!2e0!7i16384!8i8192?coh=205409&entry=ttu .
Tot acolo era si o statie de betoane inca nemontata

costica1234

Și o filmare de azi de la Bascov din jurul orei 15:00. Am surprins și podul din apropierea A1 unde lucrează cei de la PORR.


stangabriel


Ionut

Mulțumim!
Mă gândeam că ar fi mișto dacă ar da în folosință nodul Bascov în viitorul apropiat. S-ar circula puțin mai bine.

mike_us

@Ionut Numai nodul sau încă se poate o deschidere parțiala anul asta pe lotul 5?

Ionut

Păi e clar că se poate deschide parțial până la nodul Mănicești dar nu cred că e voință, nici la CNAIR, nici la WeBuild... vom vedea. Eu ziceam mai sus strict de nodul Bascov, ar putea să dea drumul în iulie dacă se forțează puțin, ar mai elibera din presiunea traficului din acest punct. Nu îmi dau seama dacă vor, însă.