Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

6 Members and 21 Guests are viewing this topic.

tom_sawyer

#60885
Anunţ public privind depunerea solicitării de emitere a acordului de mediu
21 Mai 2024

C.N.A.I.R. S.A anunță publicul interesat asupra depunerii solicitării de emitere a acordului de mediu pentru proiectul "Reabilitare/Modernizare DN 73C km 55+00 – 68+100 Tigveni-Municipiul Râmnicu Vâlcea" – (Lot 2), propus a fi amplasat în comuna Tigveni și comuna Ciofrângeni, str. DN 73C, jud. Argeș și comuna Golești, jud. Vâlcea.

Informațiile privind proiectul propus pot fi consultate la sediul APM Argeș, municipiul Pitești, str. Egalității, nr. 50A, jud. Argeș în zilele de luni – vineri, între orele 8-13 și la sediul C.N.A.I.R. .S.A., municipiul București, sect. 1, B-dul Dinicu Golescu, nr. 38, în zilele de luni-joi, între orele 8:00-16:30 și vineri între orele 8:00-14:00.

Observațiile publicului se primesc zilnic, la sediul APM Argeș, municipiul Pitești, str. Egalității, nr. 50A, jud. Argeș.
CNAIR


Anunțul, spre deosebire de altele de același tip, nu menționează că documentația poate fi consultată și online.
Pe siteul ANPM Argeș n-am găsit nimic:
http://www.anpm.ro/web/apm-arges/acordul-de-mediu


Cine este interesat poate încerca o petiție pentru a-i fi trimisă documentația.

alexd4u2

Salut! Va prezint A1 Pi - Si, Lotul 5, Tronson Bascov - Valea Brazilor:

shogom

Ceed ca pana la prima trecere peste canalul Arges(sens spre CdAg), pe partea stanga vor fi panouri antifonice aproape neintrerupt.

costica1234

Filmarea mea vine ca o completare a celei postate de Alex (bine că am filmat la ore diferite și am evitat primul accident pe PiSi5 :lol:). Inițial am vrut să surprind doar traversările peste canal/râu, dar surprizele tot începeau să apară și astfel am zburat mai mult decât plănuiam.

Șanse pentru o deschidere parțială ar fi, dar îmi pare că nu se vrea acest lucru... :( La final când editam am văzut și probleme cu terasamentul pe lunga linia dreaptă dintre Dobrogostea și Merișani. Yikes!


TibiV

Sa mergem si la Margina-Holdea cu Virtual Press...

- Autostrada cu tuneluri Deva Lugoj în șantier

- Autostrada cu tuneluri Lugoj - Deva în șantier, imagini AERIENE
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Ionut

Mulțumiri tuturor! @costica1234 @alexd4u2

Începe să se clarifice situația. Șanse pentru Bascov-Mănicești în decembrie 2024 dacă se concentrează pe podul peste canal.

În rest cam greu. Și din păcate nu se pune presiune.

ovicor

La acel pod la care ai solicitat filmarea, Ionut, acele "ziduri" sunt dispuse astfel incat pare ca s-ar pune grinzi perpendiculare peste canal, iar legatura dintre proxima pila si "zid" se va face cu grinzi de lungimi diferite, cam ca la supratraversarea A1 peste CF la Sebes . Deci podul va fi un dreptunghi iar autostrada pe pod un paralelogram. Cei care stiti proiectul, gresesc?

Ionut

Exact așa este. Grinzile sunt obișnuite,  drepte, vin la 90 de grade instalate pe cele două părți ale casetei.

raulbogdan23

Au ceva probleme acolo?

De cateva filmari incoace pare ca au abandonat acolo lucrarile si nu au mai continuat structura pe care vin grinzile.

Ionut

Eu nu știu nimic. Nu au abandonat, sunt ceva progrese dar mici. Poate nu vor să tragă tare? Țineți cont că sunt la cuțite cu CNAIR pe podul Brăila... și au în contract septembrie 2025.

Poate apucăm să le facem o vizită în iunie...

Avem multe șantiere de făcut în vara asta.

marius.firtonea

Cateva poze de pe lotul celor de la Mapa intre cele 2 tuneluri de la Boita.
Au mai continuat lucrurile la drumurile tehnologie.
Noutatea ar fi ca cei de la Geostud nu mai sunt in zona. Ma inndoiesc ca au terminat forajele, dar probabil s-au mutat temporar in alta zonă.










Penescu Eduard

#60896
https://www.youtube.com/watch?v=oWiF0WeVlwc&ab_channel=%C8%98tirileProTV

Dupa neintelegerile dintre CNAIR si Webuild mai avem sperante ca vor dori deschiderea circulatiei la final de 2024, chiar si in conditiile unei finalizari partiale a lotului?

Ionut

Dacă vor continua în nota asta, nu cred că vor deschide nimic pe PiSi 5. WeBuild nu are interes... se va clarifica situația în 2-3 luni pentru că va deveni tehnic imposibil.

tom_sawyer

Grindeanu a anunțat măsuri puternice anti-șantajul Webuild în lunile următoare. Deocamdată nu știm ce ar putea fi.

dr4qul4

nici el nu stie, dar da bine in campanie sa para gigi duru.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Deschideri 2024: Intaia Cocoasa + L3, Lotul Coni , T1DX12, A0L3,