News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

2 Members and 61 Guests are viewing this topic.

Ionut

#60390
Filmare completă dronă A1 Sibiu-Pitești 4 PiSi4 Curtea de Argeș-Tigveni. Porr. martie 2024.


Konter

@panzer la unguri, loturi similare cu A7 au avut 3 sau 4 ani termen executie. Termenele scurte sunt consecința birocrației care iau mult din timpul proiectarii si constructiei efective.
Loturile montane dureaza 4-5 ca regula, in cazuri complexe se depaseste lejer.

GAC

Daca we build se mobilizeaza pe lot 3 cum s-au mobilizat pe lot 5 in primul an, garantat nu termina nici in 10 ani, daca in schimb se vor mobiliza ca PORR pe lot 4, atunci avem sanse sa ne dam pe A in 4 ani.
Lotul 3 este similar ca dificultate cu loturi A3 umb + tunel.
Tunelul e cu 400 m mai lung ca la porr, deci inca 4 luni la strapuns +2 la camasuit...
in rest multe viaducte cu grinzi de beton. Deci le trebuie cam 20 de foreze in 2 schimburi 2 ani... si tot vreo 2 ani la fabrica de grinzi in ritm umb.

horatiu.cosma

Cei de la Webuild o spun foarte clar: PiSi5 e o lucrare de 3 ani (dacă ar fi lucrat pe ea de la început cum au lucrat în ultimul an), iar PiSi3 o lucrare de 5 ani. Sunt spre 15 km de poduri, multe consolidări, multe zone sensibile, acces dificil etc. Dacă se apucă de lucrări preliminare primăvara asta, final de 2028 e termenul super optimist în care se aliniază toate planetele, 2029 realist, 2030+ pesimist.

NicolaeG

Întreb care ar fi șansele ca pana în 2026 sa fie terminat PISI3 pana la Suici? Am avea Suici - Constanța direct. Plus ca asta va scoate traficul ușor din Râmnicu Vâlcea- Călimănești

vm75

Ar fi sanse si pana in 2025, sunt vreo 12 km intr-o zona relativ plata. Ar fi o variantă foarte bună pentru masinile mici. Problema e ca italienii au acum o relatie tensionata cu CNAIR si nu par dispusi sa faca niciun fel de cadouri/eforturi, dupa cum vedem la Braila si chiar si pe PiSi5, unde ar putea deschide Bascov-Merisani in toamna, dar nu au niciun interes sa faca favoruri CNAIR. Dar na, dupa alegeri se pot schimba din nou lucrurile. Ani de zile Astaldi a avut cu CNAIR o relație privilegiată (probabil nu chiar cum are UMB acum, dar nici departe) si vremurile bune se pot intoarce

dr4qul4

wow cat optimism. Ar fi sanse 0 pana in 2026! Sunt vreo 7 poduri peste Topolog! Si oricum, sa speram ca termina Porr in 2026!

Si oricum, PiSi3 pana la Suici e cam degeaba. Sunt doar 9 km intre cele 2 noduri. Pe un DJ plat, cu destul de putine case si cu un dop major imediat dupa Suici. Adica doar maxim 10 minute in plus.
Macar sa faca ei DJ703G, ca altfel vor circula doar cei cu simt de aventura pe acolo. Chiar si daca il asfalteaza complet, cei 6 km vor fi calcaiul lui Ahile, astfel ca in rest se va circula fluent.
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

StefanA

Nodul Merisani (Manicesti)
Proiectare in bataie de joc, nod amplasat total aiurea.
Cu 3 km mai spre Pitesti ar fi legat la autostrada 40 de km de posibile dezvoltari agroturistice pe valea Valsanului.
Si ar fi fost si loc de dezvoltare logistica in proximitatea nodului.
Nici cand ne finanteaza altii dezvoltarea nu facem treaba cum trebuie. Neam tampit.

dr4qul4

Privind pe harta, ar fi putut sa faca rocada intre nod si parcarea aflata la 2km mai spre sud si sa-l lege in DJ-ul de Valsan.
Doar ca zona aia este mlastinoasa, fiind sub nivelul apei din lacul de acumulare!
Nu cred ca este o coincidenta ca nodul a fost facut exact in coada lacului.

Si pana la urma sunt doar 2 km, pe o directie cu trafic nesemnificativ.
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

voicul

@StefanA Pai daca il faceau noi ce mai vorbeam aici? Ne faceau someri direct?

Asa uite si tu cate pagini putem sa umplem pe topicul:
Daca fac, de ce fac? Ca daca nu fac ... e clar discutia km?

Un alt topic ar fi: pai daca am facut 2 km spre N cu 140 (ca merg legal), nu mai vrea masina sa mearga spre S 2 km cu 80! Pur si simplu nu a fost proiectata sa faca lucruri de genul acesta. :dunno:

User127

Din zona Bascov ar putea devia traficul de la Bucuresti spre Sibiu prin nodul Merisani (Manicesti) si inapoi la Bascov pentru a putea pune grinzile linistiti si sa faca sensul giratoriu de sub ele. Macar pentru cateva saptamani.

marius.firtonea

Au inceput sa apara primele utilaje pentru lotul 2 in jurul localitatii Boita.
Inca nu sunt utilaje Mapa, sunt ale unei firme locale care pare ca face niste drumuri tehnologice + ceva decopertari.
Din pacate fara poze.

RaduG

Mulțumim API pentru filmare. Nu am putut să nu remarc mica alunecare la min 4:18.

Am copilărit în satul Blaju, în dreapta mai sus față de alunecare, și vă pot confirma că întergul versant alunecă, încet, la vale. Centimetri pe an, cu tot cu case, pomi, drumuri, fântâni, și mai nou, autostrăzi.

Nu știu cum se poate rezolva, pentru că este un fund de mare nisipos, pe plan înclinat, cu foarte multe straturi fără coeziune între ele. E ca un tort cu multe straturi de frișcă pe care îl înclini puțin și-ți pleacă straturile.





Powered by API/PUM imgur uploader

reed


rezin

@RaduG,

 bănuiesc că vor veni cu formula consacartă, cea ieftină: o să ia pământul care s-a deplasat și o să pună piatră și ceva gabioane.