News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

5 Members and 61 Guests are viewing this topic.


Geri

In filmuletul lui Raducu P Drum:
AUTOSTRADA A1 | Tunel Curtea de Arges Ep. 8 | Sibiu - Pitesti Sectiunea 4 | Stadiu lucrari 15.03.24
^ postarea anterioara


La 12:14, avem urmatorul cadru, unde avem cuvintele:

Clay/silt (sandy)
Sand (silty/clayey)

Coal


Powered by API/PUM imgur uploader

paulmare

^ Nu e nimic anormal sa fie carbune acolo, toate dealurile subcarpatice sunt pline de straturi subtiri de lignit

raulbogdan23

Quote from: raulbogdan23 on March 10, 2024, 09:32:08 AMTunel Momaia

Data Fir 1 - SB-AG Fir 2 - AG-SB
03.10.20230m0m
25.10.2023necunoscut0m
10.01.2024142m80m
15.02.2024314m195m
08.03.2024414m283m
15.03.2024450m307m
Ramas900m1043m

Ionut

Azi-noapte (vezi emisiunea aici) Șerbănescu a scăpat un porumbel cu WeBuild pe PiSi5. Evident, veste proastă. Pentru mine era destul de evident dar indirect a confirmat Șerbănescu.

Cred că ne luăm adio de la PiSi5 anul ăsta pentru că CNAIR are meciuri cu WeBuild la Brăila (vedeți ce PR negativ face CNAIR la podul vieții pe defecte banale) și sincer nu văd de ce WeBuild ar face un pustiu de bine să rupă norii ca să deschidă ceva pe PiSi5 în 2024. Probabil că vor lucra într-un ritm care să le permită un profit maxim.

Cam cum a fost:
Șerbănescu: WeBuild nu livrează în 2024 nimic pe PiSi5.
Eu: Haideți dle Șerbănescu, chiar așa, eu sunt optimist, lucrează, măcar jumătate.
Șerbănescu: :o  ???  >:(  :zen:  O:-)
Eu: Lăsați dle Șerbănescu Brăila deoparte și ce discuții mai aveți pe PiSi3, haideți puneți-i să termine PiSi5 în 2024.
Șerbănescu: Dle Ciurea, contractele sunt separate
Eu: :lol:
Șerbănescu: :o  ???  >:(  :zen:  O:-)

Cam așa a fost, vedeți pe filmare. Nu mai știu exact dar spre finalul emisiunii, a doua oră parcă după vreo 30 minute. Când moderatoarea a întrebat de proiectele majore CNAIR. Dacă găsește cineva minutul exact, sărut-mâna!

klax187

Momentul este la 1:19:00  :lol:

mirceaeliade

Cred ca singurul imbold real care il pot avea politicienii e sa li se aduca aminte ca Grinda a promis 250km pe 2023+2024.  Si PiSi5 cred ca ar fi contat mult in matematica respectiva.  Poate daca li se face rusine (f improbabil) ca au promis 250 si nu prea se aproprie de borna auto-impusa, atunci poate o lasa mai usor cu podul de la Braila si isi vad de treaba cu receptiile, fie si ele mai pe repede-inainte cum deja fac cu UMB de ani.

Anonymous Rider

de la vrăbiuțe, vești bune săptămâna asta de pe LD2E

mdragos

Miroase a PT trimis la CNAIR ?  :D

piXel

#60384
A trebuit să caut pe Google: LD2E =  Lugoj - Deva lotul 2 secțiunile E1 și E2 pt cei ca mine.

dr4qul4

PiSi5 = 62.86%

PS. S-au intors vrabiutele pe Discovery channel?  :D
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

GAC

Ar fi frumos sa avem in toamna o surpriza placuta pana la Macinesti, dar premiul cel mare este ca autoritatile sa faca tot posibilul ca predarea de amplasament pentru lotul 3 sa fie completa 100%, fara copaci netaiati, fara AC partiale, fara parcele ce nu au putut fi expropiate din varii motive, fara orice alte obstacole, in asa fel incat in 2028 sa avem in circulatie lotul 3, atat de important. Restul sunt chichite...

hefaistos

În 2028, lotul 3?
Permiteți sa  :lol:  :lol:  :lol:
Pariu 500 lei: Pana la 31 decembrie 2024, se va deschide A7 intre Buzau Nord si Focsani Nord. data de initiere a pariului 2 octombrie 2023
Pariu 200 euro, daca pana la 31 decembrie 2029 nu se deschide sectiunea cu tuneluri de pe A1 de la Holdea.

pikciu005

QuoteLucrări pe șantierul Autostrăzii A1 (Sibiu – Pitești), secțiunea 5, Curtea de Argeș – Pitești❗
🟠 Structuri
➖ Armare, cofrare și betonare grindă de rezemare culee;
➖ Tablier metalic, asamblare tronsoane;
➖ Decofrare, cofrare, armare și betonare provizorii pentru tablier metalic;
➖ Montare grinzi prefabricate din beton;
➖ Montare lisă prefabricate din beton.
🟠 Lucrări la drum
➖ Umplutură de balast;
➖ Strat inferior de fundație;
➖ Strat superior de fundație;
➖ Așternere mixturi asfaltice;
➖ Așternere pământ vegetal pe taluz;
➖ Profilare taluz.
🟠 Lucrări hidrotehnice și de scurgere a apelor pluviale:
➖ Cofrare pereu protectiv taluz.
🟠 Consolidări
➖ Recepție armare și cofrare elevație;
În șantier sunt mobilizați 1000 de muncitori și 370 de utilaje.
--------------------------------------------------------------------------
Secțiunea 5, Curtea de Argeș – Pitești
Lungime: 30,35 km.;
Antreprenor: Webuild SPA;
Durată contract: 60 de luni (12 luni proiectare, 48 de luni execuție);
Valoare contract: 1,710 miliarde de lei, fără TVA;
Sursă de finanțare: Programul Transport (PT);
Ordin de începere execuție: 25.09.2021;
Stadiu actual: 63,50%;
Termen deschidere: 2025.


Sursa

panzer

^ Nu este 2028 termenul contractual pe PiSi 3? De ce radem? Ca nu este realizabil lotul in 4 ani. Asta stiam de la inceput.

Cum spuneam si pe A7 - hai sa vedem daca Nurol poate sa faca un lot de A7 in 20 luni. Nimeni n-a putut pana acum.

Altfel, poate pe la CNAIR nu stiu unii sa evalueze termene. Daca toti constructorii sunt cam in imposibilitate sa se tina de ele.

Si nici nu imi aduc aminte ca un SF sa fi fost livrat la timp, si complet. Nici nu mai vorbesc si bine facut. Acolo cred ca CNAIR si mai pe langa subiect.

Poate?