News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

3 Members and 35 Guests are viewing this topic.

mike_us

Nu arata rău lotul 5. Știu ca WeBuild au termen la anul dar oare nu e posibil o finalizare parțiala anul asta?

dumbravaandrei

Cand ai vazut tu deschideri partiale la WeBuild/Astaldi? Braila nu e un exemplu graitor cu privire la dorinta lor de deschideri partiale?

survola


mike_us

@dumbravaandrei Nici o companie probabil ca nu vrea deschideri parțiale. Idea era ca poate CNAIR/guvernul face o negociere cu ei si le da ceva de care sunt ei interesați in schimbul deschideri a ceva in 2024.

mirceaeliade

Quote"Am fost astazi la Caineni, la organizarea de santier a constructorului Lotului 2 al autostrazii Sibiu-Pitesti, pentru un bilant cu privire la evolutia lucrarilor pe acest tronson. Pentru o buna colaborare, la aceasta intalnire, alaturi de constructorul Mapa Cengiz, au fost invitati reprezentati ai institutiilor publice de la nivelul judetului Valcea: Institutia Prefectului, Inspectoratul Judetean de Politie, Primaria Racovita, Primaria Caineni si personalul tehnic din cadrul Consiliului Judetean Valcea. Acest tronson de autostrada este cel mai dificil, cu o lungime totala de peste 31 km. Pe aceasta sectiune se vor construi 49 de poduri si viaducte, 7 tuneluri si 1 ecoduct in zona Lazaret. A fost o intalnire productiva in care am facut o evaluare la zi a stadiului in care ne aflam si am primit asigurari din partea constructorului ca proiectarea se va termina curand si ca lucrarile efective vor incepe in aceasta primavara. De asemenea, in urma discutiilor, am solicitat sa se ia masurile necesare pentru a evita crearea de ambuteiaje in zonele prin care trec utilajele constructorului. Asa cum am mai spus, autostrada nu trece pe deasupra judetului, este un proiect de o importanta majora atat pentru Valcea, cat si pentru Romania si ma intereseaza ca lucrarile sa fie finalizate la termenul stabilit", a declarat presedintele Consiliului Judetean Valcea, Constantin Radulescu. www

hefaistos

^O fi cumva în campanie?
Pariu 500 lei: Pana la 31 decembrie 2024, se va deschide A7 intre Buzau Nord si Focsani Nord. data de initiere a pariului 2 octombrie 2023
Pariu 200 euro, daca pana la 31 decembrie 2029 nu se deschide sectiunea cu tuneluri de pe A1 de la Holdea.

prd.marius

Ce sa zica si el.. dpmdv e clar ca trece "pe deasupra judetului" si nu ajuta cu multe dezvoltarea Ramnicului, Horezului, etc. Doar daca se face un drum de legatura asa cum trebuie, express, nu DN73C.

Ash94

^^^Las aici si un reportaj despre intalnirea cu reprezentantul Mapa-Cengiz ref. status PiSi2.

Key takeaways direct de la constructor: "Aprilie-mai incepem constructia", "zilele urmatoare o sa luam autorizatie de constructie" si "luna care vine terminam sondajele".


piXel

De azi ar trebui să intre în teren UMB pe lotul Margina - Holdea conform angajamentelor?
Proiectul tehnic pentru zona cu tuneluri e gata? 

oneLess

Dacă săptămâna viitoare o au liberă cum calculasem eu, nu cred că dau buzna azi!

hefaistos

Pariu 500 lei: Pana la 31 decembrie 2024, se va deschide A7 intre Buzau Nord si Focsani Nord. data de initiere a pariului 2 octombrie 2023
Pariu 200 euro, daca pana la 31 decembrie 2029 nu se deschide sectiunea cu tuneluri de pe A1 de la Holdea.

NicolaeG

Tocmai am văzut un escavator și 3 camioane la incarcat la ieșire din Tutulesti către Balota. Se lucra. Un alt excavaor lucra la un drum de acces în zona Mapa cu defrisari pe partea cealalata a Oltului de DN7. Mi-a atras atenția în ce pa ta lucra.

Raducu Popa

#60357
Detalii tehnice generale ale tunelului Curtea de Arges
Apropo, denumirea corecta din proiect este "Tunel Curtea de Arges" si nu Momaia, Alina, Daniela, etc

dumbravaandrei

#60358
Super fain!!!! Super felicitări pentru că ne-ai adus detalii despre tunel.

P.S: Urâtă geologie pentru săpat tunele...

TibiV

@Raducu Popa

Jos pălăria, maestre!...

: GREAT JOB :
Mama proștilor este mereu gravidă... :)