News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

3 Members and 40 Guests are viewing this topic.

raulbogdan23

Quote from: raulbogdan23 on January 10, 2024, 10:44:00 AMTunel Momaia

Data Fir 1 - SB-AG Fir 2 - AG-SB
24.10.20230m0m
10.01.2024142m80m
15.02.2024314m195m
08.03.2024414m283m
Ramas936m1067m

vm75

Foarte bun progresul din 2024. Au înaintat 4,6 respectiv 3,5 m/zi intre 10 ianuarie si 8 martie. Daca nu apar probleme cu solul, in ritmul acesta ar putea strapunge primul sens in 200 de zile, iar pe al doilea in 300. Adica sfarsit de septembrie primul fir si decembrie al doilea. De Craciun am putea vedea luminita spre Tigveni

Oneinthecrowd

0m pe 24/10 pentru Firul 1 nu este corect.

In filmarea lui Raducu de la ceremonie, la minutul 0:27 se vad deja cativa metri forati (pare ca e un utilaj in tunel). La minutul 12:01 in aceeasi filmare e placa pe care scrie start 3.10.2023. Cred ca asta ar fi reperul zero.

Economica il citeaza pe Secretar spunand ca pe 16 Oct ar fi fost forati deja 24m. O fi sau nu corect, asta nu stiu.

https://www.economica.net/autostrada-sibiu-pitesti-austriecii-de-la-porr-au-dat-startul-oficial-al-lucrarilor-la-primul-tunel-veritabil-de-autostrada-din-romania-botezat-daniela_701848.html




paulmare

^ nu cred ca face cineva grinzi de 60 de metri, o grinda pretensionata T la 40 de metri are deja 2.10 m inaltime, peste 30 de metri deschidere deja se uita la alte solutii nu grinzi prefabricate, mai ales Porr care are deschidere la chestii noi nu ghidul IPTANA din 1960 toamna

marius.firtonea

Pentru ca am vazut utilaje in jurul localitatii Boita, am zis sa urc sa vad ce lucreaza spahii.
Se pare ca inca fac foraje geo, Geostud erau prezenti cu o foreza.
Las mai jos cateva poze.

Locatia forezei este langa portalul nordic al tunelului de la Boita




Aici cred ca este intrarea in tunel. (Partea nordica - catre Sibiu)


Iar aici cred ca este intrarea in tunel. (Partea sudica - catre Pitesti).







alecu26

Peste 41...42 de metri se complica rau de tot cu grinzile prefabricate.
Mai sunt solutii cu postensionare, cu lansator...dar nu e e cazul aici. Tot cam pe acolo se.schimba forma grinzilor in U.
La 60 de metri probabil e ceva metalic in conlucrare cu beton.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

dorum

#60321
La cacalau distanta de la semnare, in zona in care speram ca incep lucrarile intr-un final, turcii astia inca fac foraje geo... no more words :(
Poate sunt cel mai prapastios de pe acest forum, dar aici va fi reziliere :( Astia nu-s in stare sa miste lucrurile in RO, oricata experienta au in spate :( Vezi Astaldi pe lotu 3.

reed

#60322
Am găsit un pasaj peste autostradă (magistrala) in Ucraina.Daca calculăm benzile plus spațiul dintre benzi , zic eu că e mai bine de 40m






Locația aici
https://maps.app.goo.gl/U4VSuqRMfvLUgR3F8

ovicor

@dorum , vei fi avand tu dreptate, niciunuia nu ne convine ritmul, dar sa nu uitam ce studii geo s-au facut la SF!

marius.firtonea

Dar totusi in zona au avut acces din iulie 2022 cand au facut forajele initiale, de ce nu le-au facut atunci pe toate?
Ce au facut pana acum, cred ca asta il deranjeaza mai tare pe @dorum cat si pe mine?

Ionut

Eu zic să vă obișnuiți cu ritmul ăsta al turcilor pe PiSi 2. Nu prea înțeleg cum vă așteptați voi la altceva. Singura ofertă depusă pe PiSi 2. Și primul lor proiect în RO. Nu primul MARE proiect. Primul proiect.

Chiar nu înțeleg ce nu înțelegeți.

marius.firtonea

Eu inteleg ce zici @Ionut si ai perfecta dreptate.
Dar ce nu inteleg eu, e următorul aspect: duci foreza in varful dealului, faci niste foraje, iar dupa un an jumate o urci din nou si mai faci niste foraje 5 metri mai la stanga sau mai la dreapta.
Daca asta nu e dovada de incompetenta atunci nu știu ce sa zic.

miahi

Cand se va apropia Astaldi de final pe PiSi3 probabil va creste si presiunea pe Mapa sa termine intr-un termen rezonabil, daca pana atunci va mai fi un contract valabil pentru PiSi2.

florin74

Scuza lor e ca nu au avut acces acolo - defrisari, scoatere din fond forestier. Relativ recent s-au rezolvat si problemele astea. AM inteles ca pana la 30% din traseu a fost afectat.

a.l.x

#60329
A1 Margina-Holdea UMB



Imagini aeriene de pe șantier


Mulțumim Virtual Press !