News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

3 Members and 28 Guests are viewing this topic.

GAC

Foarte trist cu acel viaduct metalic peste Arges, la care lucrul a inceput acum 1 an. la cum arata, as inclina sa cred ca cele 2 cai de rulare sunt mai scurte decat cele 2 tunele ale lui PORR.
Daca la momentul strapungerii tunelelor vom avea tot tablierul pe pozitie, ar fi o mare minune. Sper ca macar se vor apuca de suprabetonat curand, macar pe sectiunile puse in opera.

voicul

Nu inteleg ce vezi trist la el?
Sunt in termen contractual - sunt.
Se lucreaza la el - se lucreaza la el.
Sanse sa il termine in termen - da.

E cumva ca: daca stiam ca tu ramai ultima bucata de mancare ... te mancam pe tine prima.

rocklee

GAC....ori lucreaza in cnair ...ori pe la vrio firma gen AKTOR ....ii place sa arunce cate o petarda  :tomatoes: pe aici ...ori sa starneasca discutii....tipic ...GICA CONTRA ... :madwife:  :o  >:(

wifi

^ ţine de capitolul "a nu se băga de seamă". Nu merită!

ovicor

Daca ar fi posibil, eu as incuraja o intelegere: cu cate luni da in avans in circulatie intre Bascov si Manicesti, cu acelasi numar de luni sa primeasca extensie pe Manicesti - Curtea de Arges.

survola

Nu cred că au nevoie de vreo extensie.

misiekwas

^chiar, de ce ar fi nevoie de extensie? Deocamdată sunt în grafic sau chiar mai avansați. Și nici lotul Porr nu are vreo legătură cu cei de la Webuild, deci cât de repede fac tunel este irelevant. Las la o parte faptul ca chiar și dacă fac străpungere la tunel, nu are nicio relevanta în discuția aia pentru ca afara de tunel Porr are parca autostrada de construit prin el (și oricum tot în grafic sunt).

Ionut

Nu prea înțeleg ce vorbiți aici. Au termen contractual septembrie. 2025. 5, nu 4!

ovicor

Ideea e ca odata dat in circulatie pana la Manicesti, se impart fluxurile, crescand fluenta la Bascov. Desigur, timp au sa termine tot in termen.

jalemare

2️⃣5️⃣,5️⃣% stadiul fizic al lucrărilor pe Secțiunea 4 a Autostrăzii Sibiu-Pitești.

⚒️ Săpăturile la tunel au ajuns la 414 m în galeria dreaptă și la 283 m în galeria stângă, fiind excavați până acum, din cele două galerii, aproximativ 110.000 mc.
⏬️ Forarea piloților a ajuns la un stadiu de 77%.
 Pentru terasamente au fost săpați peste 320.000 mc.
 În baza de producție au fost realizate primele 2 grinzi, urmând să înceapă și execuția de predale și alte elemente prefabricate necesare acestui proiect.
CNAIR-Facebook


danutzu_1069

Totusi se pare ca grosul grinzilor vor fi pe partea cu fabrica e grinzi, fabrica care se vede ca este de ultiima generatie,, instalatie penru fasonat OB. am vazut si un exemplu de pretensionare grinda..

archaeus

Mi se par super profesionisti austriecii, avem noroc sa faca lotul asta, lucrarile sunt impresionante iar santierul e farmacie. Mai nemti decat nemtii!

reed

Poi daca vrei experti pe tuneluri/zone muntoase ori iei austrieci or elvetieni

mdragos

De abia astept sa vad ce "specilisti" sunt cei de la Mapa. Am impresia ca vor tarai acel proiect.