News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

1 Member and 27 Guests are viewing this topic.


pentium10

Wow, mobilizare exemplara, imi aminteste de zilele bune cand firma sub numele de Astaldi, rupea normele in judetul Mures.
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

TibiV

Important este ca (un moment memorabil...) s-au apucat in forta de podul peste Canalul Arges...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

alexV

@pentium10 firma Max Boegl era cea care excela in Mures. Astaldi erau lideri in asociere si incasau meritele fiindca erau primii alfabetic. Am fost si eu pe santiere.

marius.firtonea

Au venit spahii cata frunza cata iarba. Locatia este la iesirea din localitatea Boita.
Cred ca isi fac drum tehnologic catre iesirea sudica a tunelului de la Boita.




dorum

Au inceput lucrul la tunel... restul aia multi nu-i vedem ca-s in galerie :)

vm75

S-a exprimat corect colegul, e inca iarna, asa ca frunze si iarba nu prea sunt. Dar suntem siguri ca trebuie sa apară in curând:)

pasa_andrei

A1 - Lot 4 - 02.03.2024 - Tunel Momaia

Cum arata pe interior tunele Momaia in martie 2024? Foarte bine. Se lucreaza 24/7 in 3 schimburi iar Porr a trecut de 600m excavati din totalul de ~2600m.

Am reusit azi sa intram in interior si sa filmam putin toata operatiunea, se inaiteaza cu ~4m/zi si daca totul mrge bine si solul ramane ca pana acum, la final de an 2024 putem avea prima strapungere a tunelului Daniela in apropiere de comuna Tigveni.

Performanta este la ea acasa, eu nevand experienta intr-un tunel in constructie pana acum, caci deh, anul 2024, Romania abia acum s-a apucat sa construiasca tunele pe autostrazi, pentru mine a fost ceva complet nou. Doar 15 oameni in ambele tunele lucreaza permanent , cate 7 in fiecare echipa in fiecare tunel, toata lumea stie ce are de facut iar totul se transforma intr-un "dans perfect".

Multumesc celor de la Porr ca mi-au permis accesul in santier si interiorul tunelului.


Enjoy!

Voicu

Andrei, doar ca glumă, cu mulțumiri pentru filmare: cei patru evangheliști au fost trei, Luca și Matei. Așa și la tine, cele trei tuneluri... :) :lol:

mike_us

Impresionant ca au săpat deja aproape un sfert din total.

TVlad

#60280
Ce tare, e prima data cind vad la noi in tara celebra expresie a minerilor: "Noroc bun", in varianta germana.




Powered by API/PUM imgur uploader

Archi

Am mers sa vad lucrarile de pregatire pentru accesul la tunel de la Margina:

- In partea dinspre Margina cat si in sectorul dintre tuneluri defrisarile sunt avansate, aproape de finalizare
- In zona cut & cover si in capatul dinspre Holdea inca nu s-a defrisat mare lucru

Cam atat, utilaje nu am vazut, inafara de tractorul de la final. Filmarea a fost facuta ieri, sambata intre 14 si 15.
Inca nici un semn de UMB


pasa_andrei

Autostrada A1 - Lot 5 - Nod Bascov - 03.03.2024



Enjoy!

costica1234

Atrăsesem atenția de la începutul lui DEC 2023 de faptul că una din armăturile cilindrice de la Bascov este super descentrată... Ei bine, în cursul zilei de ieri un muncitor poliza betonul de la pilonul-problemă, iar astăzi au și montat cofrajul cilindric pe jumătatea afectată. Se pare că vor cârpi pilonul adăugând câțiva cm de beton (?).

(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


pasa_andrei

A1-Lot 5 - Nod Curtea de Arges


Enjoy!