News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 10 Guests are viewing this topic.


GAC

De-a dreptul superb tunelul!!
As indrazni sa cred ca pe V Oltului roca va fi ceva mai stabila.
In ceea ce priveste lotul 2, presiunea trebuie pusa pe autoritati, ca nu e vina turcilor ca autoritatile nu au transat problema padurilor din 2007 pana azi, cand se stia pe unde va trece A1. Cumva s-au pus turcii de-a curmezisul in povestea padurilor?
Ei au inceput prospectiunile inca de anul trecut si aparent cu echipamente relativ moderne, compacte, adaptate la situatia din teren (nu cu echipamente vechi si ruginite cum s-au folosit la SF pt A8). Nici nu are sens sa aduca echipamente de sapat intrucat pentru viaductul de 700 m de la Boita, au nevoie de 2-3 foreze pentru moment, mai alels ca discutam de un viaduct cu deschideri mari (deci mai putini piloni fata de un viaduct cu grinzi de 40 m).

mike_us

Considerând ca PORR are termen in 2027 deci încă 3 ani pare foarte bun progresul de peste 20%. Cel puțin pe 40 km (loturile 4 si 5) lucrurile arata promițător.
Daca anul asta mai vedem si ceva mișcare pe loturile 2 si 3 cred ca începe sa se vada luminița de la capătul tunelului pe A1.

Raducu Popa

In curand vor ajunge sa sape galeria care uneste cele doua tunele, situata la 374 m de intrare.

costica1234

Un mic update de azi de la Bascov. Am filmat puțin și podul pe strada Depozitelor peste pârâul Bascov unde lucrează... surprize, surprize... PORR!


cfdp


gruia88

L-am vazut in paralele cu filmarea lui Radu din tunel , ma gandesc ce frumos o sa fie si al nostru :) , acum e ratusca cea urata o sa devina lebada cea frumosa in 2 ani .

Feri

Mulțumim @Raducu Popa și pentru filmarea Pitești - Curtea de Argeș

sublimu

#60218
PISI 2 Boița - Cornetu de pe YT (a se viziona la viteza 0.25 pentru detalii  :) )


miahi

Interesant, la minutul 2:21 pare ca este un seminod cu DN7:





Powered by API/PUM imgur uploader

neobluenet

Mai degraba este un drum tehnologic folosit de constructor. Parcare de acolo este de la Balta Verde, fieful celor care construiesc autostrada.

miahi

Nu este la Balta Verde / Caineni este la vreo 3 km de Boita aproape de statia CF Valea Marului.

marius.firtonea

#60222
Locatia este aici.

Dar foarte interesant acel sens gitatoriu.

GIV

Imagini diverse de pe Sibiu Pitesti


gruia88

^^ Cred totusi ca e pentru drumul tehnologic sa poata sa duca materiale la viaduct .
E totusi complicat sa faci nod rutiere , m-am uitat pe Google Eart este vard de deal acolo o sa treaca viaducte si este nodul de la Boita aproape unde se poate urca / cobora pe A1.