News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

5 Members and 35 Guests are viewing this topic.

ciprebbe

Mai e mult si aici de munca pana totul e gata. Lipsesc parapetii, marcajele, semnalizarea, podul de la nod de peste centura Arad e la stadiul de balustrada de lemn...
Slab se misca si aici.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

lucianxx9o

De care crapatura este vorba!!
Despre asta la pod?

sublimu

Deschiderea primului tronson din autostrada Lugoj – Deva, amanata cateva luni

Predarea către beneficiar a primului tronson din autostrada Lugoj – Deva va fi amânată cu câteva luni. O serie de probleme legate de terenurile traversate de şosea au condus la această situaţie, a anunţat Ioan Ambrus, directorul Direcţiei Regionale de Drumuri şi Poduri Timişoata, miercuri, la Lugoj.

Termenul de predare a lucrării este luna aprilie, dar probabil din cauza problemelor cu predarea unor terenuri se va accepta o amânare. Sperăm că până la jumătatea anului 2013 să rezolvăm partea efectivă de autostradă între Chizătău şi Traian Vuia, ca aceasta să fie executată, iar partea de legătură dintre autostradă şi Lugoj să fie finalizată până în lunile septembrie – octombrie", a declarat Ambrus.

În ceea ce priveşte continuarea lucrărilor la autostrada Timişoara – Lugoj, mai precis tronsonul 2 al acesteia, şeful DRDP speră ca în a doua jumătate a lunii în curs să fie desemnat un câştigător la licitaţia de desemnare a constructorului: "Al doilea tronson dintre Timişoara şi Lugoj este în evaluare, urmează ca undeva după jumătatea lunii aprilie să aflăm câştigătorul".

sursa : http://www.tion.ro/deschiderea-primului-tronson-din-autostrada-lugoj-deva-amanata-amanata-cateva-luni/1271261

davyl

Multumim pt. informatii sublimu.

Chiar daca se intarzie, tot sunt vesti bune. Eu unul astept cu nerabdare desemnarea castigatorului tronsonului 2 Timisoara-Lugoj (mai exact continuarea de la Izvin spre Lugoj).  :)

Ionut

Era de asteptat dupa updateurile si pozele de la sursa secreta... totusi e bine ca se lucreaza cu spor, dupa ultimul update. Sa vedem ce va urma... eu sincer am intrat intr-o pasa foarte pesimista.

savagedanyro

join the club... Numarul nostru creste in fiecare zi.
...live the moment...

davyl

Ai si de ce ionut :)

Avand in vedere evolutiile din politic cumulate si cu vremea "exceptionala" din ultima perioada, toate duc la o pasa super pesimista.

Sa speram insa ca odata cu venirea adevarata a primaverii (sper dupa 14 - 15 aprilie 2013) sa se relanseze puternic lucrarile, eurocopter sa poata zbura si sa avem ce comenta, nu? :)

@savagedanyro: eu "strang din dinti" sa raman optimist!  :lol:, desi tot in clubul ala sunt  :D

user201

Poze pe SCC de pe Sanovita-Dumbrava.
Din păcate lucrurile nu par a mai fi avansat mult de la alte poze pe care le-am văzut pe forumuri.

Ionut

Mda, nu se observa mare lucru din poze... dar macar sunt noi. Multumim! :cheers:
Poate mai ajunge sursa secreta pe-acolo, insa cu noroaiele astea e cam greu sa intre pe santier. Of nu se mai opresc ploile.

timisoreanul

Quote from: Ionut on April 03, 2013, 05:14:00 PM
Era de asteptat dupa updateurile si pozele de la sursa secreta... totusi e bine ca se lucreaza cu spor, dupa ultimul update. Sa vedem ce va urma... eu sincer am intrat intr-o pasa foarte pesimista.

Ionut, daca pana si pe tine care erai optimistul nostru te-a cuprins pesimismul... Asta nu inseamna ca nu ai avea motive. Din pacate, lucrurile se misca foarte incet, atat in privinta autoritatilor, cat si in cea a constructorilor. Nu stiu cand vom iesi din aceasta lentoare a noastra.

Ionut

Scurt/2 de la una din sursele secrete (luati cu incredere aminte):

1. Lugoj-Deva lot 1 gata in august 2013 in cel mai bun caz (drum legatura cu centura Lugoj abia prin noiembrie).
2. Simeria-Orastie, din auzite, nu e gata pe 10 mai.
3. Straco e in grafic, relativ. Ideea e ca nu a murit (vezi stiri din presa si comparatiile cu Romstrade).
4. Probleme complicate cu tunelurile pe Orastie-Sibiu dupa cum stiti, anul asta nu pupam nimic deschis (cel mai probabil) in zonele grele.
5. Posibil sa vedem un constructor care are chef de pariuri pe lotul Romstrade (Nadlac-Pecica)... vom vedea. Stiu eu compania, nu o pot spune.

Rugaminte speciala de la sursa secreta: sa nu mai comentam atat (in special fata de Alpine) ca nu au lucrat in ultima perioada, vremea a fost pur si simplu imposibila. Nu intru in detalii (mi le-a dat), doar sa stiti ca putem avea incredere ca se va relua in forta lucrul dupa ce vremea isi mai revine.

Multumim de vestile "din targ"! :cheers:

iuli

Muţumiri de veşti atât ţie cât mai ales sursei  8)
Nu am fost atent, chiar a comentat cineva despre lotul Alpine? Dacă aţi şti cum e vremea în Banat nu aţi mai zice nimic... Aşa potop nu am văzut de când sunt  :(
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

alecu26

#6027
Quote from: Ionut on April 03, 2013, 09:34:09 PM
1. Lugoj-Deva lot 1 gata in august 2013 in cel mai bun caz (drum legatura cu centura Lugoj abia prin noiembrie).

corect. eu zig sigur in septembrie octombrie. un pod e muuult in spate si e maricel.

Quote2. Simeria-Orastie, din auzite, nu e gata pe 10 mai.

95%  Straco va termina, doar, doar un pic sa tina vremea cu ei.

Quote3. Straco e in grafic, relativ. Ideea e ca nu a murit (vezi stiri din presa si comparatiile cu Romstrade).

sincer, nu stiu de unde mai pot. o fi cantecul de lebada. toate santierele lor prin tara sunt oprite. cea mai mica sincopa in plati aici...ii va bloca. Si asa...am auzit ca platesc cu greu si cu sincope doar furnizorii cei mai mari si importanti...gen ciment, armtura.

Quote4. Probleme complicate cu tunelurile pe Orastie-Sibiu dupa cum stiti, anul asta nu pupam nimic deschis (cel mai probabil) in zonele grele.

Clar. E posibil nici la anul. Podul, daca e sa se dubleze spre Sebes, dureaza 18 luni pe ceas.

Quote5. Posibil sa vedem un constructor care are chef de pariuri pe lotul Romstrade (Nadlac-Pecica)... vom vedea. Stiu eu compania, nu o pot spune.

UMB sau Astaldi? oricum nu am prea inteles faza cu pariul.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

BoGDaN

@Ionut perfecta sinteza. Salutari tuturor baietilor.
Tot vad activitate aici la Sibiu dar dealul ala cu probleme mi se pare dezamagitor. 
Hai Sova cu rezultatele licitatiilor!!! Hai tata ca avem nevoie de autostrazi sa ne vina si noua investitori.

Ionut

Quote from: alecu26 on April 03, 2013, 10:38:04 PM
UMB sau Astaldi? oricum nu am prea inteles faza cu pariul.

Pariu pentru ca e ca la poker cand pariezi pe blind, fara sa stii ce carti sunt pe masa. Adica nu prea ai de unde sti ce a facut Romstrade acolo, chiar daca o sa se faca nu-stiu-ce expertiza. Oricum o dai, va fi un pariu sa preiei acel lot.