News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

4 Members and 24 Guests are viewing this topic.

survola

Cand aud de tuneluri pentru "urși" imi vine să pun mâna pe  :lolz:

Lau

Sa le zică "pentru ursi" sau cum vor, numa sa se facă odată...

E incredibil ca nu s-a găsit o soluție sa fie deja gata si o tara întreagă se strecoara pe un drum de rahat. Azi iar am stat de numa pentru cârpeli de gropi pe bucata respectivă.
Probabil era gata deja daca făceau un cut&cover si apoi "construiau" muntele la loc peste :-)

danutzu_1069

Era bine sa fie asa simplu... Dar nu e chiar asa simplu.. Pentru cei care stiu ce inseamna cut&cover, e clara treaba asta...

Lau

Mda, era o gluma, de aia și smiley-ul de la sfarsit.

Insa totuși, in tari cu apa caldă, se găsea de mult o soluție.
Veți vedea, când va fi gata si bucata asta, si bucata (mai mare, ce-i drept) de pe Valea Oltului, se va simți un impuls fantastic in economie. Lucru care trebuia sa se fi întâmplat deja.

IonutPad

Știe cineva în ce stadiu sunt autorizațiile pentru segmentul Tigveni-Văleni? Acolo teoretic nu este fond forestier și e zonă de plat (mă rog, albia râului Topolog). Momentan am văzut că WeBuild e mobilizat la celălalt capăt al lotului, la Racovița în Vâlcea.

mike_us

Nu cred ca WeBuild poate să ducă ambele loturi in paralel. Probabil ca 2024 o sa îl folosească pentru organizare de șantier, autorizații si poate lucrări de mica anvergura. Lucruri mai serioase la anul cred.

GAC

cele 2 loturi sunt in faze diferite, deci webuild poate sa le duca.
pe lot 3, au de facut decopertari, coloane forate si terasamente, pe lot 5 structuri si asfalt, deci utilajele de care au nevoie nu se suprapun. doar sa vrea...

costica1234

Un mic update de la Bascov dupa ce am stat numai in casa din cauza gripei. Nu e un ritm ametitor, dar tot se misca lucrurile.


Feri

QuoteAutostrada Sibiu – Pitești: Secțiunea 5 trebuie finalizată în august 2025. Nu există documente de la WeBuild pentru inaugurare în 2024 – Grindeanu

,,Data contractuală de finalizare a execuției lucrărilor aferente contractului proiectare și execuție Autostrada Sibiu – Pitești, secțiunea 5 Curtea de Argeș – Pitești, km 92+600 – km 122+950, este 31 august 2025,,, se arată în răspunsul formulat de cabinetul ministrului.

Potrivit acestuia, contractul pentru secțiunea 5 nu este împărțit în segmente, astfel că termenul de finalizare se aplică pentru toți cei 30,35 de kilometri ai lotului Pitești – Curtea de Argeș.
Economica.net

costica1234

Webuild a început sa așeze grinzi peste râul Vâlsan. Mai jos filmarea de azi dintre localitățile Merișani și Mănicești.


voicul

Oare ce cauta senilata acolo?
Ma gandesc: aveau nevoie de senilata pe traseu si decat sa mai inchirieze o macara normala au adus senilata mai devreme si o baga acolo pana cand e gata tablierul metalic.

danutzu_1069

De senilata o sa aiba nevoie la grinzile de peste canal, peste tot pe unde sunt traversari, si isi fac incalzirea la podula asta. Oricum, este mai eficient cu o singura macara decat cu doua la asezarea grinzilor.

sublimu

#60147
PISI 4 O prezentare Porr de la 4:30


gruia88

Frumos si foarte profesionist acest reportaj cu informatiile foarte frumos reliefate. Mi-a placut, frumoasa si promovarea!

Feri

Probabil grinzi Star Trading pentru PiSi5:

QuoteÎn perioada 05.02.2024 – 08.02.2024 se vor desfășura douăsprezece transporturi cu depășiri pe traseul: Albota – DN65 – Pitești – A1 – DN7 – DN7C – Merișani (județul Argeș) - Intersecție DN7C/DJ703I/DJ703K.

Vehiculele transportă grinzi. Lățimea maximă a vehiculelor este de 2,70, viteza de deplasare urmând a fi adaptată condițiilor de trafic. Menționăm că în conformitate cu OUG 195/2002 privind circulația pe drumurile publice viteza maximă de deplasare a vehiculelor cu depășiri este de 70 km/oră.
Sursa