News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

11 Members and 62 Guests are viewing this topic.

Pellady

#6000
Am mai primit cateva:
Astea sunt de la Sebes si Sibot credca:Uploaded with ImageShack.us

Uploaded with ImageShack.us

Uploaded with ImageShack.us

Uploaded with ImageShack.us

Iar astea sunt de la pasajul de la Geoagiu peste DN si CF:Uploaded with ImageShack.us

Uploaded with ImageShack.us

Uploaded with ImageShack.us

Uploaded with ImageShack.us

Uploaded with ImageShack.us
La pasajul asta au inaintat mult, sunt optimist acum in privinta lunii Mai. :)

user201

Pellady super pozele. Parcă încep și eu să devin optimist cu deschiderea în Mai.

ciprebbe O să încerc, dar de fiecare dată când am trecut pe acolo anul trecut era un trafic îngrozitor și multe camioane ce cărau pământ, etc.

alecu26 evident că nu zic să deschidă rapid în detrimentul măsurilor de stabilizare, dar nici nu cred că ar trebui să dureze foarte mult să facă ceva.

Oricum, mersi tuturor de răspunsuri.

athosga

Vai, e prima oara cand vedem marcaje pe Simeria-Orastie! Eu zic sa ne bucuram totusi, cand se depasesc anumite borne. :banana:

Redox

Locurile in care s-au efectuat cele mai putine lucrari pe lotul IV Orastie - Sibiu sunt marcate pe desenul de mai jos cu cifrele 4 si 5.



Pentru a exemplifica mai bine fiecare din cele 6 zone marcate de mine, "mi-am permis" sa preiau fotografi postate de colegi pe forum, cu speranta sa nu fi suparat pe nimeni.

Despre zona 1 pot spune ca este portiunea in care s-a defrisat padurea si s-a creat acel debleu in deal. Putin mai in stanga (directia Sebes) se lucreaza la acel tunel cut/cover.
Quote from: Pellady on April 02, 2013, 11:36:42 AM


In Zona 2 avem viaductul din dealul Sacelului (partea spre Sibiu). Din cate se poate observa si din fotografiile colegilor pot spune ca stadiul lui este avansat (s-au vopsit tabierele si s-a facut si suprabetonarea). Cred ca este in acelasi stadiu in care este viaductul de pe cealalta parte a dealului, mult mai usor vizibil de pe DN1/7.
Quote from: MHN on March 27, 2013, 07:20:31 PM
Cateva imagini din 24 Martie de pe Sibiu - Orastie, surprinse de catre Doppler pe ratt.ro/forum:

Quote

Quote from: Pellady on April 02, 2013, 11:36:42 AM



In zona 3 avem un rambleu intre cele doua dealuri iar daca nu ma insel acel podet tip caseta de 2/2m este deja facut (defapt nu este un podet ci o conducta de metal pentru canalizare, identica cu cea din imaginea postata de Pellady). Din pacate nu avem o fotografie cu acea zona.

Zona 4 este reprezentata de acel deal cu probleme care dupa parerea mea este cel mai in urma d.p.d.v. al lucrarilor efectuate. Se poate observa din desenul proiectului ca aici practic se da dealul la o parte (cota terenului este undeva la 510m iar cota autostrazi trebuie sa fie undeva la 485m, o diferenta de aprox. 25m in acel punct). In partea dreapta a fotografiei se poate observa dealul si cred eu si stadiul lucrarii pentru ca nu am vazut sa se mai fi lucrat in acel loc din toamna.
Quote from: udar on April 02, 2013, 01:40:39 PM


In zona 5 de asemenea sunt intarzieri ale lucrarilor. Aici trebuie construit rambleu pe care autostrada ajunge la nivelul acelui deal din fotografia de mai sus. In aprox 1km autostrada trece de la cota 455m la 480m. Acea conducta de canalizare este pozitionata la locul ei, urmeaza doar sa fie inglobata in rambleu.
Quote from: Pellady on April 02, 2013, 11:36:42 AM


In zona 6 lucrurile stau destul de bine avand in vedere ca aici s-a turnat cel putin primul strat de asfalt si sper sa nu ma insel.

Pe aceasta cale vreau sa multumesc tuturor colegilor care au adus imagini/informatie din teren si nu numai.

O seara frumoasa.

Ionut

Multumim pentru review! :cheers:
Vom vedea mai clar ce si unde s-a lucrat si unde mai avem de lucru dupa ce zboara Eurocopter... se tot amana zborul din cauza vremii. :(

Pellady

Quote from: Redox on April 03, 2013, 12:14:53 AMPe aceasta cale vreau sa multumesc tuturor colegilor care au adus imagini/informatie din teren si nu numai.

O seara frumoasa.

Multumesc prietenului care mi-a pus la dispozitie pozele. :)

gdaniel

#6006
Salutari tuturor, vreau sa fac o precizare, ultima poza, cea cu conducta de canalizare, este din zona 3, se vede si in poza din toamna din aer locul unde a fost pusa (in zona 5 nu exista cabanuta aceea), deci situatia e aproape la fel de proasta ca si in decembrie pe zona 5, dar am vazut ceva miscare vineri...

ciprebbe

#6007
corect gdaniel e din 3, si avem aceeasi "conducta" si in zona 5 si probabil e cam in acelasi stadiu, de aici si confuzia.
pt cei care nu recunosc zona avem filmuletul de anul trecut :

La min 4.53 avem zona 1 , la 5:20  vine zona 2 , la min 5.32 e zona 3 in care din filmare lipseste "conducta " din ultima poza, la min 5.35 incepe dealul incriminat, la 5.45 apare cealalta"conducta" iar zona 6 (cea mai avansata) continua de la min 5.50.
Cel mai bine se va vedea progresul dupa ce se va efectua zborul si vom avea acest filmulet ca termen de comparatie.

@ionut din pacate azi la Cluj s-a stricat iar vremea, plafonul de nori e foarte jos si ploua marunt de cateva ore, deci se va amana zborul inca cateva zile bune :(
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

nenea_hartia

@gdaniel: nu e conductă, e un podeț din tablă ondulată (corugat). :)

gdaniel

#6009
Ziceam ca situatia e proasta ca acea conducta (asa era expresia la poza aferenta, la prima poza de pe pagina avem explicatia podet casetat) nu are umplutura pe lateralele ei si acolo e mult de umplut ca e camp... si de chestia asta cred ca se apucau vineri. Si cat mai e de sapat si la dealul ala.......  :o

udar

A1- Timisoara-Arad se degradeaza tot mai mult iar au aparut cateva trambuline si undeva intre KM519 si 518 pe directia Arad - Timisoara au aparut crapaturi urate delungul autostrazii..........
nu am reusit sa mai pun si restul de poze de saptamana trecuta ele au ramas pe PC de acasa, posibil in weekend daca mai sunt de actualitate(poate apare filmarea  :)  )

udar

cateva poze de pe telefon de ieri de pe Arad -Timisoara nu am prins si crapaturile vorbeam la tel....







centura Arad ora 11:00 iluminat aprins





nod Alpin slaba activitate mai bine spus lipsa si vremea a fost un ......



hentz

^^^
la ce se lucreaza ,la nodul Ortisoara sau este parcare?

udar

^^^^
la spatiul de servicii, dar foarte marunt

user201

Am văzut că pe SCC au apărut imagini cu intrarea pe Arad-Pecica aici. Se pare că acolo totul este gata, inclusiv bretelele(parcă așa le zice).

Am înțeles că la celălalt capăt însă este liniște și pace sau se lucrează și acolo?