News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

5 Members and 36 Guests are viewing this topic.

Cetatean

OT oarecum...Timisoara-Sibiu in data de 3 ian pe autostrada si gaura Cosava.
Foarte aglomerat. Zona de Cosava...hristoase. am prins un accident usor,bineinteles coloana. Am vazut deja cateva locuri unde sunt faiantari,deci la primavara clar vor reasfalta.
In continuare nu inteleg de ce nu au gasit "bani" sa amenajeze acostamentele alea mai bine si sa toaleteze vegetatia.
Pe autostrada ma surprinde de fiecare data cat de haotic circula oamenii.

CapitanulPtk

Care sunt semnele cu PiSi2 si 3? La ce ne putem astepta in 2024?

pest1969

Daca incep sa miste ceva, cat de incet, ma astept sa vedem o crestere a duratei congestionarilor traficului pe Valea Oltului.
Rezultatul e ca unii vor prefera alternativa DX12, ceea ce ar putea sa ajute in a pune presiune pentru o finalizare cat mai rapida a acestuia.
Fara TR1 din DX12 si cu trafic mutat de pe VO din cauza de lucrari, va fi un cosmar si mai mare intrarea spre Craiova (dinspre Pitesti).
Dupa inceperea lucrarilor, traficul va deveni de cosmar pe VO, oricum.

Vlad94

Am verificat pe Gmaps Timisoara-Bucuresti. Avem asa:
Pe A1+DN7:541km in 6h57m.
Ca varianta alternativa se propune A1+DN6 Filiasi-DN56+DX12-A1:569km in 7h45m. Evident, timpul va scadea dupa finalizarea DX12, fiind o alternativa de luat in calcul.

pest1969

Varianta pe VO te-a bagat pe Dealul Negru?
Chiar acum, pare ca Dealul Negru e scos din optiuni si esti directionat prin Curtea de Arges,pe ceva DJ-uri iar mai departe ajungi in Calimanesti fara sa mai treci prin Rm Valcea.

Cetatean

Din cate stiu penteu VO e ceva mega licitatie pentru cosolidari,deci vor urma lucrari!

Vlad94

Pe Dealul Negru mă rutase.

voicul

@Cetatean Nu prea conteaza. Si A3 a fost o mega licitatie ... in 2003. Am avut si castigoator!!! Si uite dupa 21 de ani unde suntem.
Mega licitatie poate sa insemne orice, dar foarte probabil nu finalizarea anul asta.

Intre timp PISI5 e cam in carti sa fie terminat. Poate chiar mai repede pana la nod.

Se pot schimba multe intre timp, dar daca va panicati de acum cu groaznic si infernal ... concret si pe moment o sa ramaneti cu panica.
Din pacate CNAIR nu se misca dupa panica contribuabilului ci are alt mers.

E81, Domnești - Timisoara

6 hr 33 min
533 km
via A1
Fastest route now, avoids road closures on E81

7 hr 54 min
585 km
via DN6/E70

De moment nu se pune problema de mers via Craiova. Si cand se termina DX ... se cam termina si PISI5.

pasadia

Și cu ce te ajuta PiSi5? De la Curtea de Arges spre Râmnicu Vâlcea poate sa dureze mai mult decât Pitești - Râmnicu Vâlcea. E un drum prost, îngust, virajat și cu pante...

ijwtsh

E cu viraje si de la Aldesti la Bascov. Pe langa asta, o nota personala: partea care-mi displace cel mai mult la drumul CJ - B e Ramnicu Valcea - Pitesti (si interminabila A1 Pitesti - Bucuresti, dar de aia n-am cum sa scap). Pe langa asta, poate se mai imparte putin traficul. Oricum ar fi, cu sau fara PiSi 4, 3, e binevenit lotul.

voicul

#59965
@pasadia Si dupa Suici si DJ703G - iesit dupa Manastirea Cozia. Acum ai 3 km de drum prost. Poate se reface si ala. Pentru masina mica e alternativa buna si (libera) (chiar si dupa deschiderea PISI5 as zice). Cu PISI 4 (bine mai e pana atunci) e si mai lejer.

Eu clar o sa incerc cand o sa am drum ca sa evit tot DN7 pana acolo.

Nu mai stiu sa fac upload, dar Pitesti - pana dupa Caciulata
1 hr 57 min
93.2 km
via DN7C
Prin Valcea - 1 hr 29 min
88.5 km
via DN7/E81

Sunt doar 5km diferenta si e noapte cand nu e trafic.
PISI5 va scurta drumul prin Suici cu vreo 5km numai la CdA.
Dupa deschiderea PISI5, in plina zi, s-ar putea sa fie cam acelasi timp sa ajungi la CdA sau sa iesi din Bascov.

Bine daca vreti sa cititi de 3 ori si sa nu intelegeti niciodata va recomand acest articol
https://adevarul.ro/stiri-interne/evenimente/capcanele-variantelor-de-ocolire-a-vaii-oltului-2262625.html
De unde am extras si un alt traseu

TransPerișani - singura opțiune viabilă
Practic, singura variantă viabilă în acest moment este Cornetu - Perișani - Berislăvești (TransPerișani) sau DN7 - DJ 703M - DN 7D - DC 14A - DJ 703G și invers. Acesta este singurul tronson asfaltat de la un capăt la altul, dar și pe acesta trebuie circulat cu atenție, fiind totuși un drum prin munte: cu zone înguste, gropi sau porțiuni în care a alunecat structura drumului. De când a fost asfaltat s-a circulat intens pe el, traficul în zonă crescând în mod automat.

si un video din care se intelege si mai putin, dar poate ajuta si el https://www.youtube.com/watch?v=k7jzvefln_w&ab_channel=MyBeautifulRom%C3%A2nia (desi posibil sa mai fi fost pus).

mike_us

Cu cit credeți ca se va scurta timpul pe drumul Pitești - Sibiu in momentul cind o sa avem gata loturile 5 si 4?

dr4qul4

Pt tiruri, deloc.
Pentru autoturisme (care merg legal), cu max 30 minute. Dar se vor elimina mai multe puncte predispuse la ambuteiaje: Bascov, Dedulesti poate si Rm Valcea.
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

danutzu_1069

#59968
Stai sa vezi cum o sa fie in capat la L4 L3... este nod, dar se descarca intr-un DJ si apoi pod, iar "intersectia" cu DN nu este OK asa cum este....
Nodul asta este "facut" pentru trafic local, nicidecum pentru capat de autostrada....

LE: scuze vroiam sa fac referire la capătul lotului 3, ala de-i aproape de DN7

Skynick

#59969
Am venit ieri pe A1, Nadlac - Bucuresti si am prins situatia la zi la trecerea intre Cosevita si Margina.

Sensul spre Bucuresti mergea normal dar pe partea opusa dezastru.
Distanta propriu-zisa intre cele doua giratorii se facea cam intr-o ora.
Problema e ca pe autostrada, inainte de iesirea de la Cosevita, mai era o coada de aprox 4 km, pe doua benzi care presupun ca mai adauga inca cel putin doua ore la acest parcurs.

In mod mormal, de dimineata sa prinzi VO libera, faci Bucuresti Nadlac cam in 6 ore.
Daca insa pleci pe la 12 din Bucuresti, mai bine nu mai pleci pentru ca prinzi si Valea Oltului plina si mai adaugi si cel putin 3 ore aici. In total, Bucuresti - Nadlac - 10 ore.

Cam astea sunt calculele incompetentei si indolentei.