Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

3 Members and 16 Guests are viewing this topic.

Raducu Popa

#59850
La acea adancime obuz?
@mirceaeliade Cu muncitorii nu am vorbit dar cred ca si aici intampina ceva probleme, s-a spus de la inceput ca solul nu este ideal.
Si cred ca sunt mai putin de 50, respectiv 100 m, ochiometric.
Din ce am observat pe acest santier, protectia muncii este prioritara.

Telvanni

M-a spart acel buldozer articulat Volvo cu descarcarea aia laterala, ideal ptr spatii inguste. :yes:
Plus ca unele utilaje au cusca metalica pentru manipulant, alta clasa

dr4qul4

Incredibil progresul Astaldi din ultimele 6 luni. Ne-am inselat cand am zis ca aduce mai mult cu Salini-Imbecilo, decat cu Astaldi pe care o stiam noi.
Trag tare pentru ca la primavara vor muta progresiv fortele pe L3, dar parca trag mai tare pe lucrarile pentru care au nevoie de utilaje ce pot fi folosite si la inceputul PiSi3.
Nu mai este deloc imposibil sa deschida circulatia peste 1 an. Sa vedem cum evolueaza nodul Bascov si cum se va misca CNAIR pe deblocarea situatiei de la breteaua Curtea de Arges.
:gj:
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

gabriels

Quote from: danvoicu on November 27, 2023, 08:54:16 PMCe ii ala de la min. 3.43? Obuz?  Cel putin asa pare.

Este un trovant.

https://ro.wikipedia.org/wiki/Trovant
QuoteTrovanții sunt formațiuni numite și concrețiuni de gresie (grezoase)[1], create în straturi de nisipuri, legate între ele printr-un ciment carbonatic, datorită apelor calcaroase. Ca formare seamană cu stalactitele și stalagmitele din peșteri.




Ionut

Eu cred că este o flașcă dacică, poate chiar a lui Burebista! Stop lucrări! Investigație! Aduceți Brukenthal-ul!

:troll:

carutasul

Îți dai seama că dacă  dau de vreun tunel dacic o să facă un giratoriu subteran? :)

danvoicu

Fara tuneluri va rog. Vreti sa faca astia infarct?

dumbravaandrei

Pentru cei care nu au prins firul discutiei, vorbim de bolovanul din imaginea de mai jos (da, e bolovan)

Ionut

Ca să terminăm povestea. Se numește pareidolie și este tendința oamenilor de a vedea chipuri, tipare familiare și obiecte acolo unde... nu sunt. :) Este OK, am râs, mergem mai departe și lăsăm flașca lui Burebista să stea liniștită.

gabim

Hmm, "Flasca lui Burebista" - un nume bun pentru tunel. Scuze pentru offtopic, dar nu m-am putut abtine.
Pariu A7: se va circula pe toate loturile UMB pana la Pascani inainte de a se circula pe lotul Pizzaroti - in caz contrar, 100 Euro in contul API.

TibiV

De la Ionut Ivasca: Viaduct zona siguranta C.F. / Autostrada A1 Pitesti - Sibiu /WeBuild/24.11.2023

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

Tot de la Ionut Ivasca: Trecere DN7C / C.F./Raul Arges /lot5/ Autostrada A1 Pitesti - Sibiu /WeBuild/24.11.2023

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Feri

^^ Și tot de la el, zona Zigoneni:

TibiV

Tot Ionut Ivasca: Pod Canal Arges - Nod Rutier Baiculesti /lot5/ Autostrada A1 Pitesti - Sibiu /WeBuild/24.11.2023

Mama proștilor este mereu gravidă... :)