Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

3 Members and 7 Guests are viewing this topic.


Telvanni

Progresul din ultima luna este mai pronuntat pe prima portiune, pana-n canal. Oricum, de apreciat ca se lucreaza pe tot lotul, chiar daca mai anemic catre Curtea de Arges.

mirceaeliade

Mie im se pare socant de bun progresul pentru 40 de zile. Daca o tin tot asa sunt sanse sa avem asfalt pana la zapada pe majoritatea lotului.  Si poate cu putin noroc, poate se chiar face o deschidere in 2024.

dumbravaandrei

#59733
Până la asfalt [LE]pe majoritatea lotului[/LE] mai ai...

Ionut

Stai că n-am înțeles. E deja asfalt pe lot. Sau la ce te referi?

mike_us

@mirceaeliade Si mie mi se pare foarte bun progresul. La anul sunt alegeri deci poate sunt șanse sa o tina tot așa. Daca nu 2024, 2025 chiar sunt șanse mari. Si se mai completează o piesa din puzzle.

GAC

we build trage tare la terasamente sa se poata replia facil la lot 3 la primavara si la strat 1 asfalt ca sa protejeze la iarna tot ce-au lucrat.
meciul este la tablierele metalice. daca la betoane poti sa completezi efectivele cu necalificati, la sudura de piese masive de otel nu tine. chit ca vedem si stratul de uzura la primavara, la tablierele metalice e multa migala. sunt cel mai probabil zeci de km de sudura speciala cu viteza de cativa cm pe ora.
sa nu ne imbatam cu apa rece.

adrian sibiu

Buna seara tuturor pasionaților de infrastructură!
După o pauză forțată de lucrările interminabile de pe Valea Oltului azi m-am reîntors pe baricade !
Enjoy !



montaniardul

Din ce vad, se inainteaza destul de repede cu forajul pentru ca rocile sunt friabile. In ritmul asta poate reuseste PORR sa termine de forat inainte de termenul stabilit.

mirceaeliade

Roca dura parca era ok, cred ca mai mare era problema cu straturi prea moi.

Si pentru cei care credeau ca nu o sa mai avem filmari din drona pe tuneluri, uite ca @adrian sibiu  a venit sa disipeze frica.

montaniardul

Da, roca dura poate fi mai stabila, in sensul ca riscurile de surpare a peretilor galeriei sunt mai mici. Insa aici vad ca se aplica un strat de ciment torcretat pentru a preveni o enentuala surpare a peretilor tunelului.

Raducu Popa

@mirceaeliade
A zburat pana la margine, nu a intrat inauntru. Este cam riscant cu drona din cauza lipsei semnalului gps si nu trebuie fortat (aviz amatorilor care vor senzatii tari pe acolo). Drona poate sa o ia razna pe masura ce inaintezi in tunel si se pot intampla tot felul de evenimente neplacute.

adrian sibiu

Am intrat în interiorul tunelului până s-a pierdut semnalul Gps,riscul a fost mare dar a meritat din plin !

Raducu Popa

Nu stiu daca ai intrat 2 m, vorbesc de unde incepe sapatura, nu partea cu grinzi. In fine, fara amplificare semnal si chiar si cu, este riscant. Cu drone mai "speciale" poate.

danutzu_1069

Dronele uzuale sunt "legate" de semnalul GPS, asa ca Nu in tunel, si este evident de ce.