Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

11 Members and 20 Guests are viewing this topic.

Ionut

#59715
Dacă am reținut bine, este o tradiție Porr să boteze tunelul cu numele Directorului Financiar din țara respectivă.

PS oarecum offtopic. "Alexa", primul TBM de pe M300 Brașov-Sighișoara, este botezat după numele fiicei șefului de proiect care se ocupă de tunelurile de pe acest șantier (un român foarte bun profesionist).

Tuneliștii au niște apucături speciale, uneori ciudate sau mai greu de înțeles. Eu m-am obișnuit cu ei, eu i-am poreclit cârtițe și mă distrează obiceiurile lor.

E de înțeles să fie mai credincioși, mai ciudați, mai superstițioși, mai săriți cumva de pe fix (într-un sens bun) pentru că lucrează în condiții FOARTE grele și își asumă cele mai mari riscuri din toată industria construcțiilor.

E normal să aibă tot felul de "tactici" de a-și domoli emoțiile (sunt oameni, nu mașini) și a se simți mai în siguranță și protejați.

dr4qul4

Pai e tunel sau gaura?  O:-)
Mai bine ii ziceau Daniel si chemau preafericitul sa-l sfinteasca.

Numele oricum ii va ramane Momaia? Sau Tigveni/Curtea de Arges.

Cel de pe lotul 3 cred ca va fi cunoscut ca Salatrucu... Poiana e un nume prea comun la munte..
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

TibiV

#59717
Quote from: GIV on October 25, 2023, 09:39:57 PM... cine i varvara? :lol:

Esti probabil foarte, foarte tanar pe forum...
Pentru lamuriri iti recomand topicul M5. Pe vreo 6-7 ani in urma...  :lol:

LE
Ionut a punctat foarte bine...
Tunelistii sunt de fapt mineri - cu toate riscurile de rigoare. Chestiile nashpa care se pot intampla intr-un spatiu inchis.
De aceea si insemnele si "lozincile" mineresti de la intrarea in tunel...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Ionut

Denumirea e una internă, pentru ei. Repet, tuneliștii au apucături speciale. În opinia mea ar trebui să îi înțelegem și să îi lăsăm în pace să-și boteze TBM-urile, tunelurile, să-și ia în buzunar sau la gât ce talismane vor și să nu îi judecăm pentru asta sau să îi luăm la mișto.

Să îi judecăm când o să stăm cu ei sub pământ mai mult decât la lumină.

TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

AdrianRO

E si o simbolica misto la mijloc. Nu cred ca numesti un tunel dupa numele fiicei tale si faci o treaba proasta in executie. Sau eu cel putin nu as face.

Mai era si o gluma pe net cum ca autostrazile si tunerile etc ar trebui denumite dupa constructori, ca sa stii pe cine sa "injuri". E pe aproape  :D

Siciltir

Quote from: TibiV on October 25, 2023, 08:43:50 PMCrezi ca "Gertrude" ar fi fost mai corect?...

Din partea mea puteau sa l boteze si Eva Braun, atâta timp cât rămâne o denumire internă si nu una oficială, cum ne a lămurit Ionuț.
 Să asteptam clipul cu detalii si informații de la Răducu, sa ne lumineze.
 

Raducu Popa

#59722
Quote from: Ionut on October 25, 2023, 09:55:17 PM......tuneliștii au apucături speciale. În opinia mea ar trebui să îi înțelegem și să îi lăsăm în pace să-și boteze TBM-urile, tunelurile, să-și ia în buzunar sau la gât ce talismane vor și să nu îi judecăm pentru asta sau să îi luăm la mișto.

Să îi judecăm când o să stăm cu ei sub pământ mai mult decât la lumină.

Confirm, cel putin la mine in familie. Bunicul meu de pe mama a fost miner in zona Crucea, jud. Suceava. M-a luat cu el de vreo cateva ori in mina cand eram mic, nu intelegeam mare lucru ce se intampla acolo si cat de greu este de muncit in asemenea mediu. Nu se compara un tunel rutier cu o mina, dar asemanari sunt multe. Esti pasibil de boli de plamani, daca mai si fumezi si bei un spritz, te duci repede.
Fac filmarile la acest tunel in amintirea si in cinstea lui.
Cateva detalii si explicatii din tunel (alaltaieri fiind o zi speciala pentru ei, nu prea a fost timp, dar revin :)

panzer

Sa nu ii spuna Ana ca e tot in zona! Sunt superstitios.

FMFM

#59724
PORR Romania transmite urmatoarele:

Quote" 3, 2, 1 START! Zilele acestea, toate reflectoarele sunt pe colegii noștri din echipa de proiect a Lotului 4 al autostrăzii Sibiu-Pitești!
Un moment-simbol pentru noi și încărcat de emoții pentru cei aproximativ 300 de colegi – începerea oficială a lucrărilor de săpătură la primul tunel rutier de autostradă din România.
Conform tradiției, PORRienii noștri au luat parte astăzi la o ceremonie de binecuvântare a tunelului, sub patronajul Sfintei Barbara, ocrotitoarea minerilor și tuneliștilor.
Tot tradiția spune că fiecare tunel are nevoie de o protectoare, iar această misiune i-a revenit colegei noastre, Daniela Luca (Dăscălescu), Manager Comercial în cadrul proiectului. Ea a fost prima persoană care, într-un gest simbolic, a dat startul lucrărilor de excavare a tunelului ce îi va purta numele.

Celebrăm astăzi un moment imPORRtant pentru PORR România și, cu această ocazie, le dorim mult succes colegilor noștri și tuturor celor care vor face posibilă construcția primului tunel de autostradă din România.

Rămâneți pe frecvență pentru că revenim și mâine cu vești din șantier. "

Printre altele aflam si de unde vine numele tunelului  :D

shift2rail

^^Daca Daniela e Ana, cine-i Manole?

danutzu_1069

Ma steptam ca ..."protectoarea" sa fie din zona inginereasca nu economica....
Economistii si contabilii au singura grija sa-ti aminteasca / sa plateasca la stat darile lunare...  :lol:  :lol:

carutasul

ei, și tu acum, noi inginerii suntem grași și ursuzi, e normal să caute în altă parte inspirația.
Daniela să fie și să fie cu profit pentru toată lumea :)

FMFM


danutzu_1069

Io zic sa nu cobiti... :lol:  :lol: