Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

8 Members and 44 Guests are viewing this topic.

Ionut

Filmare premieră. Prima filmare dronă API Sibiu-Pitești lot 4/Secțiunea 4. Porr. 20 octombrie 2023.


Culorile sunt aiurea un pic. Vestea bună e că am găsit buba.

paullie

Eu nu neg ce ziceti voi (danutzu, misekewas, Ionut) Dar de la 5m/zi in Polonia la 2m/zi pe la noi parca parca totusi ....

hefaistos

Atunci accepta următorul raspuns: sunt o echipa profesionista și sunt plătiți la lucrare nu la zile pe șantier. De ce s-ar lalai?
Pariu 500 lei: Pana la 31 decembrie 2024, se va deschide A7 intre Buzau Nord si Focsani Nord. data de initiere a pariului 2 octombrie 2023
Pariu 200 euro, daca pana la 31 decembrie 2029 nu se deschide sectiunea cu tuneluri de pe A1 de la Holdea.

daniel_avram

Sa nu uitam totusi ca pe tot PiSi SF-ul e vechi, prost si facut din birou. Deci oricand pot aparea surprize neplacute.

horatiu.cosma

#59674
Dacă oamenii de la Porr care au făcut studii geologice, geotehnice, proiectul tehnic de execuție, care au experiență vastă în construcția de tuneluri la nivel mondial zic că încă sunt necunoscute, că aplică soluțiile tehnice din aproape în aproape pe măsură ce avansează și în funcție de ce găsesc în față, că terenul deocamdată e foarte prost, o argilă moale, și că deocamdată planul lor e să străpungă cu prima etapă în 2 ani, atunci cea mai sănătoasă abordare e să ne bucurăm că avem info credibilă direct de la sursă și să ne dorim sa avem asta in continuare, pe măsură ce lucrurile avansează, și mai puțin să deraiăm pe direcții de tipul "dar totuși, mie mi se pare că 2+2 e 5".

Speranța lor e că după ce intră mai adânc și distanța față de terenul natural de sus crește, o să dea de o argilă mai consolidată in care să poată avansa mai cu spor, fără atâtea umbrele de micropiloti și consolidări extra. Dacă se confirmă speranța lor, o să crească ritmul. Însă azi variază de la 1-2 până la maxim 3 metri pe zi.

Hercule

Sper sincer ca dupa ce se termina tunelele (inclusiv cel de la Cosevita) sa vada CNAIR ca nu e dracul asa de negru la executie/exploatare tuneluri. Apoi sa le vina mintea la cap si cel putin de acum incolo sa aleaga traseele fara frica de tuneluri.
Deșteaptă-te române!

Ionut

#59676
Filmare completă PiSi5, Sibiu-Pitești Secțiunea 5, WeBuild. 20 octombrie 2023.


O să vă meargă la suflet, promit, așa ca pentru duminică seara. Foarte, FOARTE bine au recuperat și mențin ritmul. T2 2025 lejer cu mobilizarea asta. Poate poate chiar decembrie 2024, măcar parțial. Dar na, vedem, sunt cam mulți "dacă" pentru 2024. Vedem la vară.

Mulțumim pentru susținere pe Patreon sau direct în cont! Cele două loturi, PiSi4 și PiSi5 ne-au luat o zi întreagă în șantier plus ore bune de procesare video.

Oneinthecrowd

Unii dintre colegii de aici probabil sunt foarte tineri si nu au ajuns inca la momentul in care afla ca lucrul bun tot la noua luni se face. Oricat de mult efort ar depune in planificare si in primele minute ale proiectului.

danutzu_1069

1. Uite ca si Webuild are finisor lat cat un sens... A vrut sa ma contrazica...

2. La nod CdA, partea spre DN, oare sunt facute expropierile? Imi pare ca este inca teren... virgin, ne-atacat, gardurile la locul lor....

Ionut

Sunt ceva probleme acolo la nodul CdA, într-adevăr. Un cetățean are proces pe rol de executare silită. Ceva de genul, nu mai rețin exact.

danutzu_1069

Mai au timp sa se judece si sa se ras-judece pana e gata restul.... asta sa ramana nefacut, nu este mult... o luna de munca...
Important este sa fie utilitatile deviate (vad ca se lucreaza in sensul asta... ceeace este bine)

mirceaeliade

#59681
Asfalt deja pe jumate de lot, frumos! Incep sa cred ca PiSi5 va fi deschis inainte de A0S3

reed

Fii sigur.Aktor are inca structuri neîncepute , și bibilesc de 2 luni la niste șanțuri.Ii tine cineva în brațe pe Aktori

carutasul

Am înțeles eu bine, își fac și ei grinzile singuri? sau ce se petrece acolo la 11:11? Stivuiesc predale?
În tot cazul, cu terasamentele termină repede, până în vară, dar structurile sunt lungi și multe, o să dureze ceva...

vm75

In acest moment best case pentru PiSi5 ar fi o deschidere pana la nodul Manicesti in Q4/2024 (inainte de alegeri) iar bucata Manicesti-CdA in vara/toamna 2025. Structurile din nordul lotului sunt inca in stadiu incipient, nu cred ca au cum sa termine tot in 13 lumi.