Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

9 Members and 28 Guests are viewing this topic.

survola

2024 pare foarte plauzibil.

alecu26

Exact. Daca se duc pana in 2025 avansul fata de termenul oficial e nesemnificativ. Dar sa elibereze 90% din resurse in 2024, chiar si spre sfarsit ii ajuta mult.
Contractual si ca sa isi duca claimurile la.maxim se pot duce in 2025 sau 2026 dar trebuie deschis la.trafic in 2024.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

dr4qul4

#59567
Nu cred ca vor deschide total mai devreme de 2025. Santierul arata bine, dar vor muta progresiv (chiar din iarna asta) fortele pe PiSi3 si vor incetini aici.
Mai au mult de lucru la poduri (in special primul dinspre CdA).
Posibil chiar sa vedem o deschidere partiala pana la Manicesti la anul, ceea ce le va permite sa traga putin de timp pe restul lotului, unde sunt inca 3 poduri.
Si le va permite si politicienilor sa se laude ca s-a mai deschis ceva si s-a rezolvat cu blocajul de la Bascov, mai repede decat termenul contractual.

Am auzit ca s-ar fi reparat DN73C. A mai trecut cineva pe acolo de curand? Carpeala de acum poate duce traficul greu macar 1-2 ani? Cat sa repare cum trebuie DN7, ca nu-l vad sa mai reziste mult.

Inca ceva, am gasit aici urmatoare informatie: "Întreținere drum prin reprofilare DJ 703 G lim.jud Vâlcea – Ianculești – Șuici, km 14+000 – 17+231, comuna Șuici."
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

hefaistos

Pentru DN73C astept cu nerabdare Studiul de fezabilitate privind "modernizarea", sa vad ce le-a traznit capul. Pentru ca in intervalul 2025 - 2031 (nu cred ca PiSi3 va fi gata mai repede) ar fi altenativa optima.   
Pariu 500 lei: Pana la 31 decembrie 2024, se va deschide A7 intre Buzau Nord si Focsani Nord. data de initiere a pariului 2 octombrie 2023
Pariu 200 euro, daca pana la 31 decembrie 2029 nu se deschide sectiunea cu tuneluri de pe A1 de la Holdea.

shift2rail

Inteleg ca se asfalteaza si DN 7D Salatrucu- Caineni, prin pitoreasca tara a Lovistei, va imparti traficul usor cu acel DJ Suici-Calimanesti. Traficul greu va ramane pe DN 7, imho.

voicul

#59570
Deja Maps ofera alternativa sa mergi prin Suici - de la Pitesti la Caciulata in conditiile in care nu exista pic de A de la Pitesti. Simpla deschidere pana la Merisani + reabilitare DJ 703 G lim.jud Vâlcea – Ianculești – Șuici va face ca pentru autoturisme sa ai o alternativa prin Suici (probabil si mai rapida - ca deja e mai scurt si acum).
Nu mai stiu sa fac upload la poza, dar nu conteaza. Pun si timpii/rutele in caz ca se schimba ceva cu link-ul:
prin E81 și DN7/E81
1 h 17 min fără trafic
1 h 44 min
91,7 km

prin DN7C, DN73C și DN7/E81
1 h 34 min fără trafic
1 h 42 min
82,7 km

prin DN7C
1 h 31 min fără trafic
76.8 km

Vlad94

Sper ca DN73C să aibă 2+1 în zonele de urcare.

danutzu_1069

"DN 7D Salatrucu- Caineni" nu cred ca mai exista ca drum national. S-a "reintors" sa autoritatile locale...

shift2rail

Surprinde apatia valcenilor- totusi un oras de 150k-  in a solicita mai vocal o conexiune decenta la A1 in zona Tigveni.

dr4qul4

Unde ai gasit info despre DN7D (sau 703H)? Din cate stiu, nici in Vlacea nu e asfaltat pana la limita de judet, iar in Arges nici  nu paote fi vorba. SUnt vreo 10 km de drum forestier, impracticabil pe ploaie.
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

costica1234

Quote from: dr4qul4 on October 08, 2023, 01:53:14 PMAm auzit ca s-ar fi reparat DN73C. A mai trecut cineva pe acolo de curand?
Am fost acum 10 zile si nu era nimic schimbat pana la portalul de sud al tunelului (venind dinspre Curtea de Arges). In schimb au mai avut loc reasfaltari spre Tigveni in ultimele luni, deci per total drumul nu mai este la fel de rusinos ca inainte.

--------------------------------------------------------
Si acum dump la pozele de ieri de pe PiSi5  8):

(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)



Powered by API/PUM imgur uploader

dr4qul4

Am uitat sa specific...ma refeream strict la bucata Tigveni - Rm Valcea (ma rog Aldesti).
Stiu ca se lucra serios la alunecarile alea 2 de la Piatra. Dar atat. Pe google maps avem imagini din Mai 2023 si sunt rezolvate cele 2 alunecari (de data asta lucrarea arata cum trebuie, nu umplutura de pamant ca in ultimii 15 ani).
Dar atat. In rest drumul este tot plin de carpeli, denivelari si cu margini pline de gropi, care nu par a rezista traficului greu.
Nu cred ca au tras un strat nou de asfalt pe toata portiunea. Mai degraba pentru localnici e o minune ca s-a reparat la Piatra.
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

NicolaeG

Quote from: dr4qul4 on October 08, 2023, 07:05:54 PMUnde ai gasit info despre DN7D (sau 703H)? Din cate stiu, nici in Vlacea nu e asfaltat pana la limita de judet, iar in Arges nici  nu paote fi vorba. SUnt vreo 10 km de drum forestier, impracticabil pe ploaie.
De unde știi ca nu e asfaltat în Vâlcea? Informezi greșit, pana la limita de județe este asfalt iar pana la intersecția cu DC15 are și pista de biciclete pe ambele sensuri. Lipsesc 4.7 km neasfaltati în jud. Argeș. Folosesc des aceasta ruta când ma întorc dinspre Pitești spre Călimănești

Xed

^ vezi ca faci confuzie. Drumul de care zici tu e 703G, intre Suici si Calimanesti

shift2rail

^cred ca se refera la DJ 703M care, intr-adevar, e asfaltat pana la intersectia cu DN 7D (zona Baiasu, statuia lui Basarab I). Problema e DN 7D care NU e asfaltat...