Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

7 Members and 25 Guests are viewing this topic.

alexV

Si cand s-or apuca de PiSi2, sper doar sa nu blocheze Valea Orltului cu vreo alunecare neintentionata, sau gatuiri la o banda pe sens. Fiindca traseul A1 e paralel, adesea tangent la DN. Intr-un fel imi pare rau ca nu au dus traseul mai departe printr-un tunel lung, chiar daca dura 15 ani executia.

mike_us

Parca încă 15 ani e cam mult. Sa speram in vreo 7 sa fie gata in varianta actuala.

RaduG

30.09.2023 PiSi4 lucrări viaduct și relocare rețea gaz între tunelul Momaia și nodul Tigveni. Side note: Porr nici nu s-au atins de vechea țeavă de gaz, era împrejmuită la 20 de m. Probabil așteptau avizele.


























Powered by API/PUM imgur uploader

RaduG

#59553
30.09.2023 PiSi4 tunelul Momaia


























Powered by API/PUM imgur uploader

RaduG

30.09.2023 PiSi3 organizarea de șantier WeBuild Cepari




















Powered by API/PUM imgur uploader

rocklee

Așa spume legea transgaz ori ce lucrare la mai puțin de 20 de m de magistrala este interzisa ....iar daca se intervi e pe acea zo a doar cu aprobare si SPRAVEGHERE se lucrează.. 8)

silviu74

#59556
Quote from: alecu26 on September 28, 2023, 09:23:38 PMDe fapt e Racovita. Si nici macar Racovita ca aia e comuna. Cornetu e gara de acolo, manastirea si numele barajului. E un mister de ce e denumita asa.

Denumirile corecte sunt Gara Cornet și Mănăstirea Cornet. Cornetu este forma veche, folosită încă de localnici (merg des în acea zonă). Am văzut că pe hartă lacul și hidrocentrala apar cu numele vechi, Cornetu. Nu știu dacă este corect.

Denumirea în sine este a unui deal din apropiere și a fost preluată de mănăstire atunci când a fost ctitorită (în 1666). Cornet este un termen regional care înseamnă deal pietros acoperit de mărăcini sau pământ format din sfărâmături de stânci (conform dexonline).

mike_us

Ce fain arata imaginea unde încearcă să perforeze peretele sa se apuce da săpaturi. Se pare ca PORR face aceiași treaba buna ca pe lot 1 si o sa termine la timp.

hefaistos

Ce se mai aude cu PiSi6? Adica studiul de fezabilitate pentru modernizarea DN73C intre Tigveni si Aldesti. Ca devine presanta problema, in conditiile in care PiSi 5 va fi gata in 2025 si PiSi4 in 2025 sau 2026.   
Pariu 500 lei: Pana la 31 decembrie 2024, se va deschide A7 intre Buzau Nord si Focsani Nord. data de initiere a pariului 2 octombrie 2023
Pariu 200 euro, daca pana la 31 decembrie 2029 nu se deschide sectiunea cu tuneluri de pe A1 de la Holdea.

costica1234

Astazi am filmat coada matzei #5 (in traducere: PiSi5, nod rutier Bascov). Se deplaseaza cam des acele parapete alb-rosii... Le-am atras atentia muncitorilor de 2 ori in ultimele 2 zile. Ieri cateva despartitoare erau periculos departate vreo 30-40 cm fata de axul strazii Serelor...


costica1234

Astazi (adica ieri!) am filmat tot lotul 5 dintre Pitesti si Curtea de Arges. Desi nu se vede pe video, am avut parte de un vant super puternic in zona barajului Zigoneni. O sa revin si cu niste poze cat de curand!


survola

Bravo, Webuild!
Pare că pot fi gata mult mai devreme decât au termenul contractual.

hefaistos

Daca te referi la terasemente, cred ca mai corect e sa spui bravo Marcotim.
Pariu 500 lei: Pana la 31 decembrie 2024, se va deschide A7 intre Buzau Nord si Focsani Nord. data de initiere a pariului 2 octombrie 2023
Pariu 200 euro, daca pana la 31 decembrie 2029 nu se deschide sectiunea cu tuneluri de pe A1 de la Holdea.

alecu26

Webuild va termina inainte de termen ca trebuie sa mute oameni si utilaje pe Pisi3.
Cel mai tarziu se vor finaliza unele placi de suprabetonare, ca, conform programului multe grinzi se vor monta doar la anul.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

hefaistos

Inainte de termen in primavara lui 2025, sau in vara lui 2024?
Pentru ca ambele variante sunt extrem de plauzibile, avand in vedere stadiul lucrarilor.
Pariu 500 lei: Pana la 31 decembrie 2024, se va deschide A7 intre Buzau Nord si Focsani Nord. data de initiere a pariului 2 octombrie 2023
Pariu 200 euro, daca pana la 31 decembrie 2029 nu se deschide sectiunea cu tuneluri de pe A1 de la Holdea.