Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

11 Members and 26 Guests are viewing this topic.

Skynick


NicolaeG

#59521
@dr4qul4

Este vorba de 4.7km mai exact. Acest drum nu va putea fi folosit decât de turisme și dubita poate datorita pantelor foarte abrupte in zona Robaia și la limita de județe. Fiind din Călimănești folosesc varianta asta când vin dinspre București și se lucrează pe dealul Negru ca acum. Dinspre Calimanesti este foarte greu sa se urce panta la intrare in judetul Arges (cred ca județul cu cele mai proaste drumuri).

ijwtsh

Azi noapte pe la 11:30 era ceva activitate la Bascov, iar în jurul miezului nopții, pe A1 sensul spre Pitești era un convoi de 3-4 grinzi.

cosminnus

Avem update-uri pe harta CESTRIN (unele datate 30 august):

A1 Pitesti - Sibiu L4 - 8.65%
A1 Pitesti - Sibiu L5 - 42.66% -> 46.62% (+3.96%)

ijwtsh


marius.firtonea

Pai au cam inceput din mai, chiar daca la tunel au inceput mai tarziu si in plus e vb de Porr nu de Aktor.
Interesant e la WeBuild care din sep 2021 pana in august 2022 inclusiv au avut un progres de 16.2%, iar din sept 2022 pana in august 2023 inclusiv au avut un progres de 30%.

GAC

porr a bagat si multe coloane forate

alecu26

Proiectare aprox 5%? Si e cam gata? Plus organizare de santier functionala? 2..3% si e cam gata?
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

costica1234

Azi am dat o fuga pana la tunelul Curtea de Arges. Drumul s-a imprafuit serios, ceea ce e de bine. Poze plus filmare mai jos. :D

(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)



Powered by API/PUM imgur uploader


mike_us

Cam cit mai durează pina perforează peretele transversal si încep săpătura? 1-2 luni sau mai mult?

hefaistos

#59530
Din câte știu la cel "din dreapta" au spart deja.
Mea culpa. Retrag afirmația.
Pariu 500 lei: Pana la 31 decembrie 2024, se va deschide A7 intre Buzau Nord si Focsani Nord. data de initiere a pariului 2 octombrie 2023
Pariu 200 euro, daca pana la 31 decembrie 2029 nu se deschide sectiunea cu tuneluri de pe A1 de la Holdea.

jalemare

Un articol foarte dragut, in centrul atentiei Marcotim:

''Aici, la Pitești – Curtea de Argeș, am semnat contractul cu antreprenorul în mai 2022, pentru 13 km, cu o cantitate de umpluturi de 2,5 milioane mc. Adică, un deal mare sau 220.000 de transporturi de camioane sau basculante., dar am terminat lucrările cu două luni înainte de termen. În construcții, mai dese sunt întârzierile, dar nouă ne place să ne terminăm treaba ca să putem lua altă lucrare și să mergem mai departe", a subliniat  Mircea Rotar. Am terminat și s-au recepționat lucrările efectuate la lotul 5 Sibiu-Pitești fără nicio neconformitate. Închidem acum șantierul și ne mutăm la cel de la Zimbor, de pe A3, pentru o altă lucrare, dar și o altă poveste despre lucrul bine făcut".

https://www.puterea.ro/care-este-firma-din-cluj-la-care-apeleaza-constructorii-straini-cand-o-dau-in-bara-la-autostrazi/?fbclid=IwAR00J-nzhNHe_TMKbPo0BpDJUYSYI-E79FGXnCi1AvRAw6IrZNE3ewaevLs

danutzu_1069

@hefaistos, de unde stii?
La ala din dreapta coloanele forate au fost edificate dupa cele de la portalul din stanga....

Apropo de portalul din... dreapta, se pare ca ceva nu este in regula, de au mai pus niste sprijiniri berlineze, suplimentare....

yetiman

,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu