Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

12 Members and 27 Guests are viewing this topic.

costica1234

Quote from: JohannDB on September 24, 2023, 09:17:58 AMSunt destinate punctului de lucru, al A1, de la Măicănești, pe DN 7C spre Curtea de Argeș.
Poate Mănicești. A1 trece peste DN7C acolo si ar prinde bine sa avem grinzile instalate pana la final de an.

shift2rail

^^ in ce stadiu este proiectul Rm Valcea -Tigveni/Curtea de Arges?

Acel DN 73C nu va putea prelua traficul dupa deschiderea tronsonului Pt-CdA la sf lui 2024...

CAS

#59507
Quote from: JohannDB on September 24, 2023, 09:17:58 AM..... De pe platforma parcului industrial Prejmer, Brașov se transportă piese turnate din beton, niște arce de cca 35 de tone și care ajung la 4,40m lățime...

Sunt destinate structurii Nr. 8 unde autostrada supratraversează calea ferată Pitești - Curte de Argeș

JohannDB

#59508
Corect, Mănicești .... Deși  am scris-o cu harta în față  tot am pecit-o.....
 Joia trecută trebuia sa plece 4 piese, dar sunt amânate pe luni seara. Vor urca Predealul....

Alexander

#59509
La minutul 1:04 pare ca acel mic podet nu se aliniaza deloc cu axul autostrazii. O fi ceva greseala?

danutzu_1069

#59510
Pe podetul ala pleaca bretelele și are forma de paralelogram... Pe sensul de filmare, pleaca bretea la dreapta, iar pe sensul celalalt, bretea similara...

a.l.x

O filmare de la sol din șantierul PORR,realizată de doamna Liliana Florescu.
*Nu este specificată data filmării.
Mulțumim!



EugenRo

#59512
@shift2rail

O asfaltare cap-coada a DN7D ar ajuta (traficul 3.5t)

razvan96

DJ703H fost dn7D intra in proces de modernizare, dar va dura 36 de luni. Plus licitația, care inca nici nu a inceput, plus timpul rămas până la finalizarea documentației. Hai sa zicem in 4 ani sa fie gata într-un caz fericit.

shift2rail

^ nu e DJ in Arges si DN in Valcea?

dr4qul4

:lol:
NU poti asfalta direct pe pamant. Pt DN7D trebuie proiect serios cu acord de mediu.
In schimb se poate asfalta DJ703G. A fost asfaltat (2 benzi) pe tot teritoriul judetului Valcea,
Au ramas neasfaltati doar 3 km in Arges. Problema e ca e cam ingust si pe restul de 3 km din Arges, la barajul Suici e doar o banda in total.

Dar sigur va fi folosit imediat ce se da in folosinta lotul 5. DUpa lotul 4 se va aglomera destul de tare.
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

Vily28

Google are imagini recente in Iulie 2023 de pe street view pe DJ703G recent asfaltat https://maps.app.goo.gl/HQqWXrTw9jheHUci9.
Se poate vedea cum arata continuarea spre jud Arges, am fost pe acolo si este destul e difici de urcat panta care se vede la limita de judet cu o masina mica.

TibiV

Quote from: dr4qul4 on September 25, 2023, 10:49:16 PM....Dar sigur va fi folosit imediat ce se da in folosinta lotul 5. DUpa lotul 4 se va aglomera destul de tare.

Un eufemism elegant...
 :lol:
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

adyneamtu

^^^ Off-topic dar ca si clarificare: DN7D in prezent nu mai exista ca si clasificare de drum national.
S-a revenit la drum judetean DJ703H si in Vâlcea din 2021 prin HOTĂRÂRE nr. 699 din 29 iunie 2021 pentru ca "Centrul" nu a facut nimic cu acest drum. Consiliul Judetean l-a dorit inapoi pentru a putea investi in el. Au asfaltat deja de anul trecut cativa kilometri intre Perișani si Titești.
Daca s-ar asfalta pana la Salatrucu, va fi o alternativa pitoreasca pana termina A1. Pentru tranzit mai bine consolideaza si reasfalteaza DN73C.

Daca reusiti prin rapoarte sa se modifice denumirea si pe Google Maps ar fi super ca harta sa contina date corecte.
Rapoartele mele n-au dat rezultat.

razvan96

@dr4qul4: este in procedură de obținere acordul de mediu pentru modernizare.