Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

11 Members and 29 Guests are viewing this topic.

costica1234

Proaspat scoasa din cuptor:


Un alt motiv pentru care se va circula si mai lent de acum inainte: masinile care vin si pleaca din zona de lucru a noilor ziduri / pilotilor forati. Nu vreau sa stiu ce va fi anul viitor cand vor trebui sa aduca material de umplutura intre zidurile de sprijin... :(

danutzu_1069

Nu prea inteleg de ce sunt doua benzi pe sens, spre DN7, daca transportul greu sta pe ambele benzi, pe mijloc...
Sa fie oare "prietenia" dintre soferii profesionisti si soferii de rand???

costica1234

Eu nu inteleg de ce s-a ales solutia cu 2 benzi spre DN7 cand drumul oricum se ingusteaza la o banda. Giratoriul de langa calea ferata si pasajul sunt sufocate in conditii de aglomeratie precum cea de vineri. Era mult mai logic ca traficul sa se adune pe autostrada si sa avem 2 benzi spre capitala.

danutzu_1069

Stiu ca la un moment dat am fost împotriva devieri traficului prin oraș, dar văzând cum este acum, ma gândesc ca poate ar fi bine ca traficul turismelor sa fie prin oraș... Nu stiu cum este prin oraș în condiții pre-weekend, cat de aglomerat este...
Poate avem un piteștean pe forum care sa ne spună...
Sa ramana doar traficul greu pe autostrada...
Este doar o idee, nu trageți!

dr4qul4

oricum te baga Waze prin oras. Te scoate pe la nodul cu DN73 si pe calea Bascovului.
Se merge bine...pana la giratoriu. Acolo ramai blocat pe bretea.
Ai si varainta sa mergi spre Curtea de Arges 100m si sa faci stanga pe Strada Scolii, dar exista un singur drum (intortocheat) care te scoate inapoi in DN7 la vreo 350m de pasaj, restul se blocheaza (desi merg destul paralel cu DN7).
Mai ai si o varianta intre Merisani si Dumbravesti, dar pe acolo nu am ajuns. Trece printr-un camp de sonde, padure, este ingust si virajat, asa ca nu m-am riscat.

Dar blocajul nu este mereu
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

costica1234

Eu sunt bascovean si stau la granita cu Pitesti-ul, deci pot sa imi dau cu parerea destul de bine. Orasul Pitesti a devenit destul de aglomerat in ultimii 5-10 ani, deci devierea chiar si a masinilor mici prin partea de nord a orasului nu poate fi luata in calcul. Punctul critic il reprezinta giratoriul de la Bascov (de deasupra pasajului si de langa CF) unde avem blocaje frecvente la orele de varf. De asta spuneam ca ar fi fost mult mai intelept ca cei dinspre Bucuresti sa vina pe un fir pentru a nu se mai crea blocaje inutile. Ce au facut ei acum este o mare, mare prostie: vii dinspre Valcea pe o banda, treci de pasaj unde se largeste la 2 benzi si apoi esti ingustat iar la o banda. In loc sa fluidizezi tu vii si blochezi...  :( 

costica1234

Quote from: dr4qul4 on September 23, 2023, 12:41:55 PMAi si varainta sa mergi spre Curtea de Arges 100m si sa faci stanga pe Strada Scolii, dar exista un singur drum (intortocheat) care te scoate inapoi in DN7 la vreo 350m de pasaj, restul se blocheaza (desi merg destul paralel cu DN7).

Acum afla si altii despre aceasta ruta (pardon, "fenta"). :lol: Intr-adevar, se castiga putin timp, dar drumul este destul de ingust. Foarte rar o iau pe acolo.

Ionut

Băieți. Vineri, frumos afară.

danutzu_1069

Mai mult ca sigur ca peste juma dintre turisme luau calea Transfagarasanului....

zic si io...

TibiV

Quote from: Ionut on September 23, 2023, 01:53:45 PMBăieți. Vineri, frumos afară.

Sâmbătă, frumos afară....
 :lol:
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Ionut

Filmarea e de ieri. La fel și ambuteiajul. :)

costica1234

Quote from: TibiV on September 23, 2023, 03:27:25 PMSâmbătă, frumos afară....

Da, a fost si azi frumos si perfect pentru drona! :D Am filmat nodul rutier Curtea de Arges ca tot mi-a fost in drum. Poze acum, filmarea mai tarziu.

(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)



Powered by API/PUM imgur uploader

panzer

^ Corect. E ambuteiajul de Vineri. Eu am trecut Marti spre Valcea si Joi dinspre si n-am stat mai mult de 3-4 minute.
Dar nu-l contrazic pe colegul costica1234.

costica1234

M-a prins miezul noptii, dar e gata:

Pare un nod rutier simplu de filmat pana cand vezi ca ai o sumedenie de case / curti pe care nu prea le poti arata. Este oricum destul de dubioasa amplasarea bretelei de intrare/iesire, printre case, curti, cotete etc. Sunt curios daca acei oameni vor mai locui acolo dupa ce autostrada va fi data in folosinta...

JohannDB

             ..... De pe platforma parcului industrial Prejmer, Brașov se transportă piese turnate din beton, niște arce de cca 35 de tone și care ajung la 4,40m lățime... Din cauza centrului de greutate arată foarte urât pe trailer, ieșind pe lateral 1,70 m. Sunt destinate punctului de lucru, al A1, de la Măicănești, pe DN 7C spre Curtea de Argeș. Pe moment s-a stopat transportul lor din cauza unor lucrări la Predeal la podul "de la borcan", intersecție cu Pârâul Rece, la rosturile de dilatație, până pe la mijlocul săptămânii viitoare.....