Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

6 Members and 34 Guests are viewing this topic.

Light

QuoteÎn perioada 22.08.2023 – 25.08.2023 se vor desfășura patru transporturi cu depășiri pe traseul:

Negoiești (județul Prahova) – DN1A – DN1 – DN72 - Găiești – DN61 – A1 – Pitești – DN7 – Bascov.

Vehiculele transportă grinzi.
Sursă: cnadnr.ro

mike_us

Quote from: mariusbalasa on August 21, 2023, 09:14:59 PM2 schimburi pe zi, adica vreo 330m liniari pe zi, ...1 KM in 3 zile... O:-)
Asta e calculat pentru Mapa? Adica cit de repede o sa defrișeze?

TibiV

Probabil 330 de metri liniari pe zi de defrisari.
Tuneluri 330 de centimetri pe zi - daca sunt ambitiosi. Desi cred ca vor face sub 100 cm/zi - deh, eu sunt vechi pe forum, si ei sunt foarte noi...
 :(
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

wifi

La asa o lucrare nu se poate masura viteza de lucru cu rigla pe ecran. Treburile sunt complexe, privesc numai la ce de ape curg prin zona, amintesc de demolari pe la LD3 in apropiere de Mures. UMB lucreaza serios si bine. Se simte la condus diferenta dintre LD4 si LD3 de exemplu. La lotul 4 construit de UMB am impresia ca plutesc, ceea ce nu pot sa afirm de lotul 3. Binenteles ca pe ambele loturi se poate circula, numai cu o diferenta de confort, mica ea dar diferenta exista. Viteza de lucru se vede din filmari anterioare, dupa cum se misca utilajele in teren. Una este o  escavare prin locuri netede si relativ uscate, alta prin noroaiele din zona din fata viitoarelor tunele. Nimeni nu poate spune exact cati milimetrii de autostrada se realizeaza la zi. Mai apar si fenomene neprevazute, vremea nu este nici ea ideala, prea cald, prea ploaie, terenul prin Transilvania instabil, mai aluneca.

pelan87

Lotul Margina - Holdea din satelit, 21.08.2023



pelan87

PiSi4 (PORR) din satelit, 21.08.2023




Xed

#59301
Salutare! Cu o mica intarziere mai adaug si eu cateva detalii pentru Pitesti-Sibiu. Sambata am plecat pana la Cluj si pot spune asa:
  • Lot 5: Webuild lucra destul de bine dupa pranz, in special la Bascov dar si de-a lungul sectiunii
  • Lot 4: PORR era pe teren cu un numar mare de oameni si camioane care misunau de colo. La portaluri chiar agitatie foarte mare
  • Lot 3: Niste tarusi pe ici-colo iar Webuild isi face prezenta cu bannere incepand din Suici spre nord. Presupun ca odata ce se linistesc si cu restul de lucrari de la Braila o sa inceapa usor treaba si aici
  • Lot 2: Hanul Verde e pe jumatate verde acum (fata e vopsita alb si au pus o pancarta pe cladire cu Mapa&Cengiz) iar un excavator impreuna cu 3 oameni rezemati de o lopata mutau niste praf prin organizarea de santier  :lol:

Mi se pare ca pe masura ce trece timpul cu atat mai acuta este nevoia de autostrada pe Valea Oltului. Am apucat sa vad traficul atat sambata la dus cat si luni la intors. Ieri am ramas putin socat cand am vazut ca de la Calimanesti pana la Milcoiu era o mega coada in care doar se statea si atat (nu exagerez). Iar de la Milcoiu pana la A1 Pitesti era coloana si se mergea incet. (pe sensul de mers Pitesti -> Sibiu)

P.S.: varianta de mers spre Sibiu pe DJ/DC 703G Paltenu-Robaia, acolo unde avem o bucata de drum pietruit, a inceput sa se strice serios. E destul de tranzitata iar masinilor cu garda la sol normala le e din ce in ce mai greu sa treaca de gropi si santuri. Deci aviz celor care o mai iau pe acolo.

Light

Quote‼️Astăzi, 22.08.2023 au început Lucrările de punere în siguranță a Pasajului  peste autostrada  A1 București - Pitești la km 88+000!

🚧Vor fi executate lucrări de montare a paleelor metalice, lucrări de ridicare a tablierului pe prese, reparații la nivelul pilelor mediene.


Vă rugăm circulați cu atenție!

Sursă: FB DRDP București

Telvanni


GIV


gicu


Ionut


dr4qul4

Posibil sa fie pt filtrarea apei si retinerea hidrocaburilor rezultate din procesul de sapare a tunelului.
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

oneway

Sa faca focu' ca e frig in tunel
A0S3 - Aprilie/Mai 2025

mike_us

Ca tot se vorbește de tunel. Cind o sa înceapă lucrul la tunel PORR oare o sa permită sa se filmeze înauntru?