Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

1 Member and 25 Guests are viewing this topic.

danutzu_1069

@alecu26, era bine sa fie torcretata cât mai repede..
Cred ca o problema ar fi apa infiltrat de sus... Ceva drenaje suplimentare....

26ld

O filmare foarte buna cu tot lotul 4 de la Constantin Mateescu:


Multumiri autorului.

ddtm

Tunelul din dealul momaia nu il ataca din ambele parti deodata ?

Ionut

Nu, se forează dintr-o singură parte.

mariusbalasa

2 filmari la o saptamana diferenta...
o evolutie a lucrarilor la santierul portalului de tunel...




Powered by API/PUM imgur uploader




Powered by API/PUM imgur uploader




Powered by API/PUM imgur uploader




Powered by API/PUM imgur uploader

GIV

#59195
pe principiul "dupa razboi....  " / cocoase celebre,  am si eu o intrebare:

cum ar fi fost sa fie implementata o ruta la A1 conform schitei de mai jos, dpdv costuri, evitare dublare dn, lungime traseu.. combustibil economist, chiar  si cu un pod peste olt in zona avrig/ porumbacu  




Powered by API/PUM imgur uploader

mariusbalasa

Daca statul nu intra in faliment in urmatori ani ... in 2050 poate vor face un SF. :lol:

misiekwas

@GIV pai, ar fi, dar cât ar fi fost câștig e greu de spus. Problema reiese din faptul ca a fost proiectata în jurul centurii Sibiului și de aia ne găsim unde ne găsim acum.

danutzu_1069

La dealul Momaia, chiar daca il "ataca" doar dintr-o parte, tot trebuie sa ii faca portal la iesie, in partea cealalta...
Presupun ca dupa ce termina portalele de aici, se muta cu catelu' si purcelu' in partea cealalata...

pasa_andrei

A1- Lot 4 - Tunel - 30.07.2023


Enjoy!

cfdp

pt GIV  din cate stiu eu italienii au venit cu varianta ocna sibiului datorita terenurilor proaste, s-a propus schimbare traseu dar se pare ca s-au opus "zona" Saliste.

pasa_andrei

A1- Lot 5 - Nod Bascov - 30.07.2023


Enjoy!

Xed

Vineri, 28 iulie, am avut zbor catre Praga si am apucat sa fac cateva poze din aer la lotul 5 si 4. Nu au cine stie ce valoare dar ne mai ofera o perspectiva usor diferita.

Lotul 5 intreg: Pitesti - Curtea de Arges


Lotul 4: zona portalurilor


Lotul 4: stanga jos se afla portalurile iar in dreapta e organizarea de santier si o parte din nodul Tigveni



Powered by API/PUM imgur uploader

pasa_andrei

A1- Lot 5 - Nod Curtea de Arges - 30.07.2023


Enjoy!

Xenos

Este parțial off topic, dar se fac mari cozi la ieșirea de pe A 1 la Bascov, uriașe, bănuiesc că din cauza șantierului de pe lotul 5 și ritmului Webuild.
Pe de altă parte, în mod scandalos, sunt cozi de 20 min plus de ambele părți ale tembelismului numit micăraia de la Dedulești, o țigănie inadmisibilă care ar fi desființată în orice țară civilizată - în plină curbă, unde sunt 2 benzi pe urcare, ai brusc parcări improvizate și acareturi cu mici. Este noaptea minții.