News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

1 Member and 18 Guests are viewing this topic.

mdragos

#59055
Poate sa confirme/verifice cineva cum a putut UMB sa finalizeze proiectul ? a reusit sa faca toate forajele ? Din cate stiu era vorba de taiat ceva padure.
Si asta legal dureaza foarte mult in RO. E aprobat in CTE - CNAIR ? 

bbk

#59056


Dupa o lunga asteptare, a aparut ceva si in zona mea de activitate. Va las pe voi a ghiciti locatia

@rocklee am furat startul

mike_us

Lugoj – Deva pe lotul UMB?

tom_sawyer

#59058
^^^

https://www.google.ro/maps/@45.8739645,22.2940732,3a,90y,290.24h,79.08t/data=!3m6!1e1!3m4!1sYC8RsDjM8sP6N02GQvnpdQ!2e0!7i16384!8i8192?entry=ttu

Întrebare: primăria Margina a început/finalizat lucrările de reabilitare a DC100 (are contract semnat) pe porțiunile care nu vor fi relocate de UMB?

a.l.x

Quote from: a.l.x_s on July 07, 2023, 12:24:03 PMA zis Grindeanu azi că sunt la finalul proiectării,iar în 2 săptămâni vine UMB cu utilaje să facă organizarea de șantier.

L-au mințit pe Grinda. :lol:  :lol: Au venit mai repede. :D

bbk

#59060
^ Lucrarile pe dc 100 sunt terminate din primavara. S-a asfaltat in Margina  de la dj 682d pana la pasajul peste autostrada(jumătatea construita din el).
S-a mai asfaltat si de la Costeiul de Sus pana in zona padurii.
Portiunea din mijloc,care cuprinde si relocarile, ramane asa.

rocklee

Eu sunt la mare....in concediu...spune-mi unde sunt mai exact sa le trag o vizita...cand a intorc :D
Mulțumesc  :D

TibiV

#59062
Doua filmari foarte bune de la Constantin Mateescu:

- [08 IUL 2023] Lucrari A1 – Lotul 5, Poduri Zigoneni\

- siii.... (tobele rapaie).... [08 IUL 2023] Lucrari A1 – Lotul 4, Tigveni & Portal tunel
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

cristi5

Quote from: mdragos on July 07, 2023, 05:02:14 PMPoate sa confirme/verifice cineva cum a putut UMB sa finalizeze proiectul ? a reusit sa faca toate forajele ? Din cate stiu era vorba de taiat ceva padure.
Si asta legal dureaza foarte mult in RO. E aprobat in CTE - CNAIR ?

Eu as ghici ca UMB se grabeste f tare, cum face de obicei la inceput de proiect. Asa ca forajul va fi tunelul. Ceea ce nu e ceva neobisnuit. Se poate schimba tipul de roca la fiecare cativa metri.

Proiectul e finalizat cand apare AC. Urmareste acest site:

https://www.mt.ro/web14/informatii-de-interes-public/alte-informatii/autorizatii-2023

GAC

rugam niste vrabiute binevoitoare sa ne indice discrepantele intre tipologia geo din SF vs cea din studiul facut pe bune de UMB. daca discrepanta e mare, ne putem astepta la surprize...

horatiu.cosma

Deocamdată se lucrează la studiul geo, la prima strigare sunt ceva surprize, însă nu e clară dimensiunea lor. Nici nu aveau cum să nu fie astfel de surprize, având în vedere că SF-ul CNAIR e o linie trasă pe hartă care are acord de mediu și cam atât, fara geo complet, fără proiectare pe bune. Practic UMB proiectează aproape de la zero, face SF+PT doi în unu.

Având în vedere că pe contract există rezerve de implementare și posibilitate de adiționare suplimentară cu lucrări similare (negociere fără publicare), plus că e PNRR, plus că e UMB care nu prea renunța la proiecte decât în cazuri extreme, cel mai probabil o să se facă.

Îngrijorarea mai mare e când se va face. Că termenele PNRR sunt strânse și MT+CNAIR sunt încă departe de a finaliza procedura de scoatere din circuitul forestier a suprafețelor împădurite, astfel încât să înceapă în forță tunelele.

mdragos

@GAC : care SF ? Cel initial pe care s-a prevazut solutia fata tunel ? Mie nu imi este clar daca  a existat  cel putin un foraj in dealul ala.

mike_us

Sa speram ca PORR face aceiași treaba buna care a făcut pe lotul 1 si undeva in 2027 avem primul tunel pe autostrada din România.

Cipi

^
Primul tunel exista deja, chiar pe A1. Este in apropiere de Sibiu: https://goo.gl/maps/FodLkeoiDm6hYKQeA


danpandrea

@Cipi: fyi: când lumea vorbește aici despre primul tunel de autostradă din România, se referă la unul forat.