News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

2 Members and 17 Guests are viewing this topic.

Cetatean

In Ilia sunt cazati ceva muncitori de la UMB

TibiV

Nodul Bascov de la Constantin Mateescu: [21 IUN 2023] Lucrari A1 – Lotul 5, Bascov – Budeasa

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

JohannDB

""....are cineva informati pe cand intra UMBUL in teren la Margina Holdea.....""  De săptămâna trecută, văzute; pe la Holdea (sat) și împrejurimi (către Coșteiu), bântuie deocamdată băieții de la "Geostud" cu Dusterele lor.  Alte "urme" n-am văzut; dar ca idee, poți încerca o filmare pe deasupre "teraselor" la Șoimuș (deaul Liliecilor), deoarece văd că în ultima vreme, au crescut dimensiunile "golurilor" de unde s-a scurs piatra din versant și s-au mai instalat și niște tobogane cilindrice.....

tom_sawyer

În perioada 23.06.2023 – 26.06.2023 se vor desfășura patru transporturi cu depășiri pe traseul:

Negoiești (județul Prahova) – DN1A – DN1 – DN72 Găești – DN61 – A1 – Pitești – DN7 – DN7C – Merișani (județul Argeș).

Vehiculele transportă grinzi.   

CNAIR

GIV

@JohannDB pe pagina din urma s-a scris:

@rocklee IN DATA DE 14.10.2022 A FOST SEMNAT CONTRACTUL PENTRU PROIECTARE SI EXECUTIE LUCRARI PENTRU OBIECTIVUL MAJOR DE INVESTITII: AUTOSTRADA LUGOJ –DEVA (A1), LOT 2: KM 27+620 - KM 56+220, SECTIUNEA E SI FINALIZARE SECTIUNEA D.

DURATA CONTRACTULUI ESTE DE 45 DE LUNI, DIN CARE 11 LUNI PERIOADA DE PROIECTARE SI 34 DE LUNI PERIOADA DE EXECUTIE A LUCRARILOR.

IN DATA DE 05.12.2022 A FOST EMIS ORDINUL DE INCEPERE AL ACTIVITATII DE PROIECTARE.

daca in decembrie s-a inceput proiectarea ar trebui sa fie gata la sfarsitul anului in curs. sa presupunem ca trag tare ar fi gata mai devreme cu 2-3 luni. ce lucrari sa inceapa?


GAC

Acest memoriu de prezentare ce inseamna mai pe romaneste?
Cumva ne pregatim de noi amanari pana se finalizeaza noi studii de mediu, ca pe A0N4?

In acelasi timp, cum se misca lucrurile pe celelalte 2 loturi din A1 (L2 si L3), ca nu prea am mai auzit nimic in ultima vreme. M-as astepta ca turcii sa fi terminat cu prospectiunile geo si sa avem cat de curand un PT partial; ei au primit OIL de proiectare anul trecut pe 1 IUL, deci cum necum, pana la iarna trebuie sa avem PT pe tot lotul si preferabil AC pana la primavara urmatoare, ca sa intre in paine de indata ce se topesc zapezile.

horatiu.cosma

Pe L2 și L3 nu ai cum să ai geo/PT/AC pe tot lotul în condițiile în care jumătate din loturi sunt blocate de păduri. Pe L4 e revizurea acordului de mediu pentru modificările PT față de SF (modificări de poziții la poduri, defrișări în plus etc). Să vedem ce decide ANPM, dacă e ca la A0 Nord 4 cu revizuire extinsă, mai durează până să se autorizeze și aceste modificări.

dorum

Din cate mai stiu io, nu cred ca turcii au terminat forajele, nici macar alea din afara padurilor, ca pt alea din padure sigur asteapta defrisarea.
Sunt o gramada de foraje pe malul Oltului sau in Olt pt traversari, unde n-am vazut nici o foreza...

Ionut

#59004
@horatiu.cosma
Păi în condițiile astea 2026 este pa pa... Bine, era și până acum dar mai batem un cui în coșciug...

horatiu.cosma

Revizuirea la L4 nu încurcă tunelul care e punctul critic al proiectului. Deci deocamdată nu cred că e ceva problematic care să împingă termenul de finalizare pe proiect, dar poate deveni, dacă ANPM va decide revizuire lungă + în 2024 responsabilii de la MT și CNAIR se vor gândi la altele.

Ionut

Da da, la contextul ăsta mă refeream. Mda. Dacă PORR își face planuri de 3.5 ani la Momaia pe 1,35 km de tunel... și austriecii au tot tot tot gata, PT aprobat tot tot și vor ataca în toamnă...

Eu chiar nu văd cum vor putea face. Poate îmi scapă mie ceva. Bine, se poate prelungi termenul PNRR... dar zic strict ca timp. Nu văd cum ar putea fi gata în decembrie 2026, ce să mai zic de august 2026... fix 3 ani.

horatiu.cosma

O mică mențiune, PiSi nu e pe PNRR, deci aici nu arde așa de tare cu 2026. Dar de putut încă se poate, cred că termenele alea comunicate de ei cu 3,5 ani finalizat cap coadă sunt niște grafice mai largi, cu rezerve care să acopere și eventuale surprize. Dacă au puțină baftă și sprijin din partea statului, pot să termine la final de 2026 fără probleme, totuși, nu e un tunel lung. În schimb 2026 cu PNRR-ul e tot mai complicat la Holdea la UMB, unde e și mai mult tunel și mai în urmă stadiul cu proiectarea, defrișările și alte asemenea.

Ionut

Da, la Holdea-Margina mă refeream, sunt semnificativ mai în spate ca Porr pe PiSi 4. Vom vedea, eu tot nu văd cum se vor încadra.

CAS

Prima grinda de pe lotul 5 Pitești - Curea de Arges




Powered by API/PUM imgur uploader