News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

3 Members and 38 Guests are viewing this topic.

TibiV

De la Constantin Mateescu: [29 MAI 2023] Lucrari A1 – Lotul 5, Nod rutier Bascov

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

eloy

#58936
Nu imi amintesc sa mai fi vazut postari de la acest canal, asa ca nu stiu daca are cont pe forum. De la Ideal air Drone, nodul Curtea de Arges; credit autorului


TibiV

Are cont, si chiar asa se numeste, @IDEAL AIR DRONE

Si mai are cateva filmari bune, dar nu a mai postat cam de mult...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

26ld

#58938


Doua filmari de la Constantin Mateescu, multumiri autorului.

mirceaeliade

Ma uitam la filmul de mai sus si nu inteleg de ce pretelele nodului asta nu au fost proiectate 100 m mai la nord:


survola

#58941
^

Dealul Liliecilor, de pe Autostrada A1 (video), a intrat din nou în șantier, la patru ani de la deschiderea tronsonului rutier. Alunecările de pietre și pământ au colmatat șanțurile de scurgere a versantului.

Au trecut patru ani de la deschiderea tronsonului rutier Deva – Ilia, din Autostrada A1 Deva – Lugoj, iar cel mai spectaculos sector al autostrăzii, Dealul liliecilor din vecinătatea nodului rutier Șoimuș, a intrat din nou în șantier.

De-a lungul timpului, versantul a fost afectat de alunecări de pietre și pământ, care au dus la înfundarea rețelei de scurgere a apelor pluviale. Mai mulți șoferi au remarcat și faptul că bucăți de rocă desprinși din deal au ajuns pe marginea autostrăzii.

,,Pe Dealul Liliecilor, lotul 4 al autostrăzii A1 Lugoj – Deva, s-au desfășurat acțiuni de montare a unor tobogane de moloz pentru evacuarea materialului rezultat în urma decolmatării șanțurilor în zona bermelor", informează Direcția Regională de Drumuri și poduri Timișoara.

26ld


Ceva nou de la acelasi Contantin Mateescu.

a.l.x

QuoteVerificări pe șantierul secțiunii 4 a Autostrăzii Sibiu - Pitești❗

🟠 Lucrări:
▶️ Organizare principală de șantier;
▶️ Organizare șantier pentru tunel;
▶️ Realizare drumuri de acces;
▶️ Studii arheologice;
▶️ Decapare.

🟠 Etapa de execuție a lucrărilor va începe peste 2 săptămâni.
______________________________________

Antreprenor: PORR Construct SRL;
Lungime: 9,86 km.;
Durată contract: 60 de luni (16 luni proiectare, 44 de luni execuție);
Valoare contract: 1,678 miliarde de lei, fără TVA;
Sursă de finanțare: POIM;
Stadiu actual: Organizare de șantier;
Termen deschidere: 2027.

#CNAIR
Nu am putut să pun și interviul cu inginerul PORR. Puteți să accesați link-ul ca să îl vedeți.
Facebook-CNAIR

Ionut

Am uitat să vă pun câteva poze de ieri de pe lotul 4, PORR, sursă secretă.
Tunel Momaia, piloți/foraj pentru portal.








dumbravaandrei

parca initial era planificata etapa asta pentru august, nu?

Ionut

#58946
^ Nu.

Ăsta este portalul. În august (cel mai devreme) este programată ÎNCEPEREA FORĂRII tunelului. Pregătirea portalului în opinia mea va dura destul de mult, posibil să ne ducem binișor în septembrie.

Iar forarea+structura+finisajele durează 3,5 ani ca popa. Unii zic 3 ani, alții plusează cu 2,5 ani. Sigur, vise putem avea cu toții.

xab80

Se stie ce tehnologie va fi folosita pentru tunelare? Ar merita un TBM sau la aceasta distanta nu se merita?

Ionut

NATM, forare simplă. Nu veți vedea TBM pe autostradă la noi, nici măcar la Meseș.

Pfff77

^^^
De ce? Poţi dezvolta te rog?