Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

6 Members and 35 Guests are viewing this topic.

marinul

Am avut un drum prin sudul tarii iar la intoarcere m-am abatut putin pt a filma traseul lotului 4 Curtea de Arges - Tigveni.Am incercat sa marchez toate structurile importante de pe acest lot. Nu apare un viaduct de 80 m la min 0:36 si podul peste râul Topolog, acesta fiind dupa nodul Tigveni


Ionut

Mulțumim de efort, am dat poziție. :cheers:

API pe Facebook

În recunoaștere pe Secțiunea 4 a Autostrăzii A1 Sibiu-Pitești! "Marinul", unul dintre piloții-parteneri ai organizației noastre, a filmat din dronă toți cei aproape 10 kilometri dintre Curtea de Argeș și Tigveni: ... Hartă interactivă: https://bit.ly/3NkhsPh.

În clipul video apar explicații despre Tunelul Momaia lung de 1,35 km și principalele poduri/viaducte. Evident, localizarea structurilor este aproximativă/schematică, doar ca să vă faceți o idee de dificultatea destul de ridicată a traseului.

Contractul pentru cei 9,861 km a fost semnat în 15.11.2021 cu Porr (Austria) pe 1,68 miliarde lei fără TVA cu o perioadă de proiectare de 16 luni și alte 44 de execuție. Recent, mai precis pe 16.03.2023, s-a eliberat autorizația de construire.

Din informațiile noastre, în perioada imediat următoare antreprenorul va intra în teren, însă deocamdată doar pe organizarea de șantier și pe terasamente și structuri. La tunel vom vedea mișcare în luna august, cel mai devreme.

Momentan execuția are termen decembrie 2026, calculat de la data emiterii autorizației de construire, însă dacă ținem cont de pașii birocratici și de complexitatea lucrărilor, cel mai probabil inaugurarea va fi împinsă bine de tot în 2027, sperăm noi nu mai târziu de vara anului 2027.

adrian sibiu

#58847
Salutare tuturor!
Azi o filmare de la Viaductul Tălmaciu și Talmacel !
Enjoy !


TibiV

Nodul Bascov, o filmare foarte buna de joi de la Constantin Mateescu: [20 APR 2023] Lucrari A1 – Lotul 5, Nod rutier Bascov

Si legat de cum si pe unde se va face devierea circulatiei, o filmare de la sol facuta de Razvan S: 14 04 2023 Autostrada A1 Pasajul suprateran Pitești Nord, zona bretea coborâre dinspre București
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

Dupa o pauza de peste 3 luni, @Radu Ignat a revenit ieri cu o filmare de pe PiSi2: Autostrada A1 - Sibiu Pitesti - Boita Cornetu lot 2 - unde vor fi primele tuneluri

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

adrian sibiu

Salutare tuturor!
Autostrada A1 Sibiu Pitești lot1 Sibiu Boita CIC Boita 24.04.2024 !
Enjoy !


Hercule

Multumesc pt filmare. Poate se uita la ea si Aktorii de pe A10.
In alta ordine de idei, mi se pare supradimensionat CIC Boita.
Deșteaptă-te române!

mirceaeliade

^aici fa fi nod mare, cu zone de clima destul de diferite pe sectoarele adiacente. CIC mare e mai ok decat un nod supradimensionat fara rost

cfdp

tot ce este posibil sa fie pe viitor sediu de sectie autostrazi pt DRDP Sibiu, care sa se mute din CIC Saliste avand in vedere amplasarea.

GIV

🟠DRDP Brașov are un nou centru modern de intervenție.
🟠Astăzi a avut loc recepția Centrului de Întreținere și Coordonare Boița care va deservi #autostrada A1, tronsonul #Sibiu - Boița. Noul punct de intervenție cuprinde numeroase spații pentru utilaje și materiale, inclusiv un depozit de mare capacitate pentru sarea care va fi folosită la deszăpezire. În cadrul bazei de intervenție există și un centru de monitorizare a traficului dotat cu peste 30 de camere și tot aici va funcționa inclusiv un birou al Poliției Rutiere.
#totpedrum #CNAIR #DRDPBrasov

adrian sibiu

Salutare tuturor!
Ieri a fost făcută recepția lucrărilor la lotul 1 .
Enjoy !


danutzu_1069

#58856
Este plăcut ochiului sa vadă o lucrare predata ...la cheie.

@adrian sibiu , mulțumim pentru zecile, poate chiar sutele? de ore de filmări si timp petrecut in șantier! Respect!

Siii, cind or începe si turcii la tuneluri, si nu numai... te mai așteptăm!
:cheers:

klax187

In curand ne vor trebui drone "de subteran"  :lol:  :lol:  :lol:

danutzu_1069

Pentru tuneluri o sa fie mai greu dar nu cred ca imposibil.. Este o zona de șantier ceva mai speciala...

elphax

aoleu ce de tehnica militara pe traseu ...