News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

6 Members and 71 Guests are viewing this topic.

alin_simeriaveche

In perioada 29 aprilie-6mai voi fi acasa. Abia astept. Lautaxi poate o sa ne cunoastem fata in fata atunci.mai vorbim ;)

mariansb

Vineri am fost pe A1 de la Arad la Remetea. Se lucra  la 2 pasaje inainte si dupa nodul de la Ortisoara, cat si la acest nod.







[/img]


"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell

mariansb

Duminica, la intoarcere dinspre Lugoj catre Arad, la nodul Giarmata, circuland cu circa 110 km/ am fost bine scuturati la o trambulina f periculoasa existenta in acea zona. La fel s-a intamplat la podul peste raul Cugir, unde mai ales din cauza camioanelor care lucreaza la autostrada ,s-a lasat drumul .
"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell

nenea_hartia

Mulțumesc tuturor pentru poze!

========

Lugoj-Deva Lot 1

- lucrări la drumul de legătură în zona centurii Lugoj:








nenea_hartia

- nodul de la Dumbrava. DN68A va fi relocat temporar pentru a permite desfășurarea lucrărilor:







nenea_hartia

- la final, DN68A va traversa pe un pasaj peste autostradă. Grinzile au fost deja aprovizionate, dar la pasaj nici măcar nu s-au forat coloanele:




- faimoasele borne topo ale Spedition UMB de pe loturile 2 și 3:




alin_simeriaveche


nenea_hartia

Quote from: alin_simeriaveche on March 11, 2013, 09:49:10 PM
multumim de poze
Cu plăcere.

=======

- în plan îndepărtat, lucrări la podul peste râul Strei (Simeria-Orăștie):



- lucrări de poduri și pasaje pe Orăștie-Sibiu Lot 1 (Strabag):





nenea_hartia


nenea_hartia





- pasaj pe autostradă peste CF la Sebeș, Lotul 2 (Straco):



- mininodul Sebeș Est:



- asfaltare de probă pe lotul 2:



- pasaj pe DJ141D peste autostradă (nodul Cunța):


udar

legat de tunel..........
cand am spus ca de la utilajele in jos este tunelul am banuit ca au ales varianta de mai jos




multumim nenea_hartia  de poze  :cheers:

nenea_hartia

- așa-numitul tunel peste CF de lângă Miercurea Sibiului:




- pasajul de la Săcel și lucrările la tunel:




- nicio mișcare pe dealul-problemă de lângă Cristian:


Wadan

Quote from: udar on March 11, 2013, 10:23:17 PM
legat de tunel..........
cand am spus ca de la utilajele in jos este tunelul am banuit ca au ales varianta de mai jos




multumim nenea_hartia  de poze  :cheers:

La tehnologia "cut & cover" se sapa pana la cota radierului (in cazul de fata a partii de sus a tunelului), se executa peretii mulati, se toarna radierul si apoi se sapa inauntru si se iau masuri suplimentare ca sa nu se prabuseasca. Aceasta tehnologie se folosesti si la statiile de metrou de pe magistrala M5 din Bucuresti.
E avantajoasa pentru ca se poate restabili circulatia pe durata excavarii in tunel...aici nu e cazul de circulatie, doar de reimpadurire.

mariansb

Nenea, ca de obicei, excelente pozele!Mult mai umbli si tu!
Acea poza despre care ai scris ca e peste DJ141D, la nodul Cunta , e de fapt peste DC47 , care duce la Cut.
"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell

Pellady

Mersi de poze Nenea si Bogdy. :D

Peste doar o luna ar trebui finalizati 137 de kilometri de autostrada. Nu se va da in folosinta niciunul

http://www.finantistii.ro/transporturi-infrastructura/peste-doar-o-luna-ar-trebui-finalizati-137-de-kilometri-de-autostrada-nu-se-va-da-in-folosinta-niciunul-77499

Tronsonul I al autostrăzii Nădlac-Arad iese din hibernare

http://www.infrastructura.info/?articol=Tronsonul I al autostrăzii Nădlac-Arad iese din hibernare _articol6593.html