Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

4 Members and 43 Guests are viewing this topic.


adrian sibiu

Salutare tuturor  !
Am filmat azi Viaductul Tălmaciu de la km10 !
Enjoy !


lighthotspot

Quote from: oneway on December 10, 2021, 05:07:00 PM
^^^^Filmarea este de la limita dintre L2-L3 (Cornetu) pana la limita L2-L1 (Boita)

merci



alecu26

Turcii vor aduce muncitori grămadă din Turcia. La cum s-a devalorizat acum lira...(erau și inainte) muncitorii turci sunt foarte eficienți comparat cu cei Romani.
Le va fi greu la început probabil.fiind obișnuiți sa lucreze în alt regim...în alt sistem birocratic și de calitate dar se vor adapta.
Acu e drept ca fiind o singura oferta, e clar ca e una foarte dezavantajoasa pt ei dpdv economic. Sper sa fie ajutați de CNAIR altfel nu vor putea duce la bun sfârșit proiectul.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

Dragos_R

Adrian, multumim pentru filmare. Ai prins fain momentul, vremea e relativ ok, avansul foarte ok, partea de safety insa .... nu prea e ok.

Adisan

#56300
Filmare completă, Lot 1 Sibiu-Boița, 10.12.2021

https://www.youtube.com/watch?v=ipMS77DzETA&ab_channel=Adisan

Relocare DJ105G și viaduct Tălmaciu

https://www.youtube.com/watch?v=OXaHXPbSLVc&ab_channel=Adisan

stangabriel

#56301
Multumim pentru filmari.

Intrebare: cum s-a stabilit traversarea raului Sadu ,cu un pod mic, zic eu, atat timp cat in amonte pe rau exista un lac de acumulare de 6.3 milioane metri cubi, si unul de 0.7 mil mc apa. Nu trebuia sa fie podul mai lung ? La Dx A3 -Tureni nu parca au cerut ceva special, pentru balta de pe acel parau din zona?

alecu26

Probabil debuseul si o eventuala inundatie se vor duce pe sub urmatorul pod. E clar ca albia majora e de fapt la baza dealului. (un pic mai in aval raul Sadu chiar se lipeste de acel deal). Dar da, la ce poduri se fac acolo pentru nimic practice, pentru raul cu cel mai mare volum (chiar si fara baraje), s-a facut cel mai mic pod.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

stangabriel

Offtopic: Am gasit si datele tehnice.

Raul Sadu are debit mediu 3.7 mc/s la varsare in Cibin, adica in zona autostrazii, iar barajul Negovanu construit in 1963, are evacuare de fund cu debit de 95 mc/s. Debitul maxim evacuat 280 mc/s deasupra barajului , adica putin mai mult decat Siretul mediu la varsare in Dunare (220 mc/s).
Podul pe A1 are 44 m lungime.  In caz de inundatii si adauga si debitele afluentilor aval de baraj. Ca o comparatie, raul Cibin unde se varsa raul Sadu are debit mediu 14,90 mc/s, dar a ajuns la  maxim 665 mc/s, amandoua debite la varsarea in Olt.
:-[

adrian sibiu

#56304
Salutare tuturor  !
Azi a fost turnat segmentul 10 al pilei P-5 A la Viaductul Talmacel !
Enjoy !


danutzu_1069

Deci, urmeaza segment 11, si segmentul "cheia de bolta"...

dorum

feb 22 cred... si sper sa se imbine :)

xab80

^^
Intre timp se cofreaza P3-A si se armeaza pe P5-B. Aici chiar se lucreaza in (aproape) orice vreme!

Dragos_R

Asa este, lucreaza la foc automat. Si sincer este de apreciat, acolo sus, si cand e vreme buna, de cele mai multe ori e curent de te zapaceste la cap, daramite acum pe vremea asta ... Jos palaria  :thumbsup: !

danutzu_1069

@dorum, ce vrea sa insemne afirmația... "... sper sa se imbine"? Esti tendentios....
N-am nicio emotie dpv asta...