News:

Unboxing Coradia Stream în depoul Alstom!
API admisă în structura partenerială pentru dezbaterile pe Politica de Coeziune post-2027!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

8 Members and 18 Guests are viewing this topic.

GAC

Respingerea contestatiei chinezilor imi umple inima de bucurie, dar cu si mai multa bucurie ma gandesc la Sectiunile 2 si 3.
Sper ca si acolo CNSC sa transeze repede situatia si sa se semneze in cateva saptamani de la anuntul initial al castigatorului licitatiei. Cu putin noroc, la anu pe vremea asta vom avea macar drumurile tehnologice si defrisarile in linii mari facute. Poate respectivii constructori vor lua exemplul bun de la UMB si PORR si vor incepe lucrarile pregatitoare si organizarile de santier din timp, ca atunci cand vor primi aprobarea la PT sa fie in teren a doua zi.

dorum

Cu 2 si 3 io as fi mai rezervat...
Hai sa zicem ca vedem lucrari in 2023.
Dar m-ar bucura mult sa le vad si sa stiu ca s-au apucat!
2 e cea mai mare durere si acolo chiar trebuie grija mare cu cine semnezi.

klax187

Pare-mi-se ca , pentru traficul de tranzit, lotul 4 nu prea rezolva mare branza fara lotul 3 terminat, asa?

De ce te-ai baga prin Tigveni daca poti iesi direct in DN73C langa Curtea de Arges.

naivu

Pe DN73C între CdA-Tigveni sunt câteva serpentine+pante+rampe (pt a traversa același deal pe sub care A1 PiSi4 va avea tunel). PiSi4 nu rezolvă f mult, dar  când va fi gata clar se va prefera ieșirea de la Tigveni (care f probabil va avea ceva drum de legătură rezonabil cu DN73C).

adiarc

Salutare

Mai stim ceva de Astaldi pe lotul 5?misca ceva?mai ales la stucturi unde au km intregi de viaducte/poduri?

Mersi
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

NGC

Maine punem paie pe foc pentru A1. :p

BigZ

Oh, the suspense! It's killing us.

Duta C


dr4qul4

la ce vreme e afara, un foc de paie nu strica  :lol:
Dar daca sunt paie, atunci se si stinge imediat
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

bogdymol

Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

alexandru_m


horatiu.cosma

#55856
E foarte interesant cum răvașul dreptății absolute prin care nici PiSi4 nu ar mai trebui să se facă e mai așteptat decât facerea efectivă a autostrăzii  :D.

Kimi

Oricat ai incerca nu-i poti multumi pe toti. Iar unii nu vor fi niciodata multumiti.

Presupun ca au facut chinejii un recurs la un dosar mai vechi. Dar nu vad ce mai conteaza acum cand se poate semna, in sfarsit, contractul.

dorum

Avem paiele pregatite... focu' inca nu s-aprinde? :)

Ionut

Eu nu prea inteleg ce e asa de dezbătut. Legea (noua) zice clar ca esti OBLIGAT sa semnezi contractul după ce prima instanță a dat decizia. Dar poate nu e vorba de PiSi 4, ci altceva.