Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

8 Members and 23 Guests are viewing this topic.

Vlad94

Care mai aude cu licitatia pentru Margina-Holdea?

NGC

Nu se aude nimic special. Se solicita clarificari de la ofertanti.

Adisan

#55427
Filmare completă lot 1 Sibiu-Boița , Autostrada A1 Sibiu - Pitești

https://www.youtube.com/watch?v=aekPrwYeDkg&ab_channel=Adisan

Viaductul peste Valea Tălmacelului, Autostrada A1 Sibiu-Pitesti, lot 1 Sibiu-Boița

https://www.youtube.com/watch?v=gfty_Lkjkgs&ab_channel=Adisan

Viaductul de la Tălmaciu si parcarea (spatiul de odihna), Autostrada A1 Sibiu-Pitești

https://www.youtube.com/watch?v=7qqV8TeCBMM&ab_channel=Adisan

De la Boița la Sibiu, filmare completă lot 1 , Autostrada A1 Sibiu - Pitești

https://www.youtube.com/watch?v=oWVjpqCG2kM&ab_channel=Adisan

Iar aici va las si video de la sol a prietenului meu M Alex care ma insoteste mereu la filmari

https://www.youtube.com/watch?v=X9f-_wVvtcM&ab_channel=MAlex

lighthotspot

Quote from: Adisan on August 11, 2021, 12:47:50 AM

Dupa ce se vede pe filmari, am un feeling ca va ninge pe mult asfalt la Talmaciu in deal

raulbogdan23

^^

Multumim @Adisan  :cheers:

Din ce se vede pe filmari, urmeaza betonarea ultimei sectiuni de pe P4-A si cel mai probabil in cateva zile si sectiunea 3 pe P4-B (o parte era deja pregatita)

raulbogdan23

Poate cineva sa imi explice ce fel de grinzi v-om avea la viaductul Talmaciu?

Pe culee se vad doar 2 suporti pentru reazem, iar pe prima pila avem 6 si apoi tot asa cate 6 pe restul pilelor care sunt ridicate pana acuma.

Sa fie prima sectiune din metal sau urmeaza sa mai apara niste suporti pe culee?





Powered by API/PUM imgur uploader

alecu26

Cred ca pe pilele unde vezi multi suporti astia sunt temporary sa zic asa. Grinda vine direct pe ei...si se vor betona impreuna.

Unde sunt doi suporti...acolo sunt si aparate de reazem (doua) si rosturi de dilatatie. Grinzile nu vor rezema direct pe suporti ci prin intermediul antretoazei. E destul de folosita solutia asta de rezemare prin intermediul antretoazei in Romania, fiind un mod de a reduce nr de aparate de reazem.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

adrian sibiu

Bună seara tuturor  !
A fost turnat și segmentul 11 !
Enjoy !


Kitz


raulbogdan23

P4-A













SegmentDataZile trecute de la Segment - 1Zile trecute de la Segment 1
1/1114.05.202100
2/1126.05.2021+1212
3/1104.06.2021+921
4/1110.06.2021+627
5/1118.06.2021+835
6/1126.06.2021+843
7/1105.07.2021+952
8/1112.07.2021+759
9/1122.07.2021+1069
10/1131.07.2021+978
11/1111.08.2021+1189

P4-B





SegmentDataZile trecute de la Segment - 1Zile trecute de la Segment 1
1/1126.07.202100
2/1104.08.2021+99
3/11soon09


@adrian sibiu  :cheers: multumim!

ivladbogdan

Se lucra in forta la terasamente astazi la ora 21 in capatul dinspre Sibiu.

danutzu_1069

#55436
Cum scriam acu'  ceva vreme... speram ca de 15 august sa fie montat cofrajul pe pilonul urmator... Se pare ca o sa fie gata montat dupa 15 august.
@ralu, cred ca ar fi util si includerea timpilo de montaj/demontaj cofraj...
Cel mai probabil in 2 zile incepe demontarea...

KnX

Din ceea ce vedem în tabelul făcut de @raulbogdan23, au fost nevoie de trei luni pentru a se realiza două jumătăți de deschideri.
După ce se va putea decofra și ultimul segment turnat, înțelegem că vor muta cofrajele călătoare pe următorul pilon, cel dinspre Sibiu, întrucât cel dinspre Pitești nu este încă gata pe calea de rulare Sibiu > Pitești. Chiar cu experiența acumulată deja, le va lua ceva timp să le monteze, astfel încât să poată turna primul segment și acolo.
Așadar, dacă se păstrează ritmul din tabel, am putea vedea trei deschideri unite complet, undeva prin noiembrie. Cele dinspre Sibiu.
Fiindcă ei vor merge în același timp și cu eșafodajul de schele dintre culeea dinspre Sibiu și următoarele două pile.
O muncă foarte laborioasă, cu un avans ce pare lent, dar la final va ieși ceva foarte frumos, spectaculos, ce nu prea avem încă la noi în țară în autostrăzi, cu toate că am înțeles că această tehnologie a mai fost folosită deja prin zona Aradului.
Cât despre lucrările la terasamente, se vede clar ceva progres, însă primele sute de metri de asfalt parcă s-au cam lăsat așteptate.
E drept că anul acesta a plouat ceva mai mult, ceea ce a cam ținut pe loc lucrările la terasamente.
Dar până la finele lunii august vom vedea, cred primii kilometri de asalt din stratul de bază.
Doamne ajută!

voicul

Sunt inca 2 deschideri de facut spre Pitesti.
Sa zicem 4 luni fiecare - rezulta ca prin Aprile 2022 o sa termine sensul.
Nu stiu de unde ar incepe pe ambii piloni ramasi/cu ce ustensile, ca sa termine mai repede un sens.

paulmare

adrian sibiu multumim :)
sa numaram acuma cate zile dureaza sa mute perechea de cofraje pe alt hammerhead - este unul pregatit inspre Sibiu, niste chestii normale la o firma capabila sa duca un lot de autostrada ni se par "super-planificare", dupa bataia de joc pizza, euroconstruct/aktor, straco etc