News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

2 Members and 48 Guests are viewing this topic.

Ionut

Stai putin, n-am inteles ce nu intelegi. :)
Adica nu intelegi de ce unele segmente sunt mai avansate decat altele? Pai exista n motive pentru asta.

carutasul

:) pe toată lungimea s-a defrișat, s-a curățat, s-au făcut podețe, terasamente, acolo nu s-a făcut nimic. Sigur, nu e mare lucru, într-o lună e totul la nivel dacă se apucă, dar știi cum e, Stan Pățitul se întreabă, când e o fundație nedemolată, dacă nu cumva mai există vreun conflict sau alt motiv care nu ține de constructor :)

danutzu_1069

Stai ca mai este o zona neatacata... la DJ105G.. supratraversare A1 si relocare DJ...

carutasul

#55353
bine, acum că m-am uitat mai bine cred că acolo ar trebui să fie un podeț ( cred că e o zonă de scurgere a apelor) și din ce se vede din filmare e încă o ditai băltoaca, ceea ce înseamnă fie că așteaptă să se usuce fie că e vreun izvor cu care trebuie să ia unele măsuri...  Ideea era că e singurul "vestigiu uman" rămas pe traseu.
Nu vreau să stârnesc vreo furtună într-un pahar cu apă, câtă vreme ține doar de programarea constructorului n-am nici o emoție :)

adrian sibiu

#55354
Eu zic sa stați liniștiți cu toții încă nu există motive de stres ,cei de la Porr stiu foarte bine ce au de făcut.
Carutasul in acea zona au existat mai multe multe izvoare de asta au si apărut două pasaje in imediata apropiere .
Danutzu_1069 zona Dj 105G  nu a putut fi atacată pentru ca nu au fost relocate conductele utilitate,acum se lucrează la finalizarea acestor relocari, au început deja decopertarile necesare relocari Dj-ului.

carutasul

Da, mulțumesc pentru explicații, nu eram stresat că e timp suficient, eram doar curios, dar la a doua vizionare mi-am dat seama că e ceva legat de apa aia care nu s-a uscat încă după o lună de secetă, nu de fundația propriu-zisă. Până la toamnă o să vedem... negru în fața ochilor pe porțiuni întinse și atunci o să fim și mai relaxați, suntem singurul forum la care "a vedea negru în fața ochilor" e de bine  :)

Earthchild

Quote from: vancouver on August 03, 2021, 11:59:56 AM
Cunta - Saliste este ingrozitor, trebuie refacut din temelii (la propriu, deci cu refacerea fundatiei drumului)

Si dupa 5 ani refacut inca odata. Si licitat din bani de la buget.

rocklee

#55357
O intrebare....Acea fundatie de pe traseul autostrzi nu este ce se folosea inainte...bazin de imbaiat oile...este in apropiere o ferma de oi...
Sunt multe puncte...care par in intarziere pe acest lot...viaductul in spre Boita si debleul de langa el ....breteaua in spre DN 7 si giratoriul parca nu semai lucreaza la ele...dar totul doar pare... :D
..

Europiu

^ La care viaduct spre Boița te referi?
The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).

rocklee

#55359
Este doar un viaduct deocamdata langa Boita ...la acela ma refer...
Sau esti cârcotaș... :D

Europiu

Nu, dar am făcut legătura cu ce ai spus de joncțiunea cu DN7 și de debleul din deal și am dedus că te referi la viaductul care urmează să o ia spre Boița din debleu.
The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).

alecu26

la primele tone de asfalt in general in trecut deja toata lumea se agita ca pana in iarna e gata. Candva prin 2016 mi-am pus diploma la bataie pe o declaratie a DG Homor, ca nu e gata lotul lui Aktor pana la final de 2016. PFFFFF...cata dreptate am avut. :))

La fel a fost si pe lotul 4 de pe Lugoj Deva de la UMB. Dar macar acolo e gata de ceva timp.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

carutasul

păi aici e clar că nu e gata fiindcă viaductele sunt mari, însă probabil vor acoperi în mare parte terasamentul lucrat, că totuși sunt alt fel de firmă :) Acum ce să zic, și la Aktor au fost niște circumstanțe care au legătură cu managementul balcanic, că probabil inclusiv țeapa Euroconstruct nu aveau cum să o ia fără sprijinul și/sau delăsarea filialei locale, nu are legătură cu ce ar fi putut ei să facă din punct de vedere tehnic :)  Așa, oricând poate să intervină ceva neprevăzut și aici și oriunde, dar "în condiții normale" cred că o să protejeze ce au lucrat din motive de eficiență, mai ales că sunt mai la poale de munte și probabil că iarna e mai lungă și mai rece ca la Teiuș :) Normal, prima "lopată" de asfalt e o sărbătoare și un motiv de optimism, trebuia să lege șampania de un vârf de brad dacă erau mai balcanici, așa o legăm noi :)

TibiV

Quote from: carutasul on August 04, 2021, 10:09:41 AM
Până la toamnă o să vedem... negru în fața ochilor pe porțiuni întinse și atunci o să fim și mai relaxați, suntem singurul forum la care "a vedea negru în fața ochilor" e de bine :)
:lol::cheers:  :lol: :cheers:

Sorry, nu am cum sa dau 3 de +....  :lol:
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

adrian sibiu

Bună dimineața tuturor !
Aseară s-a turnat segmentul 2 din calea de rulare Pitești Sibiu !
Enjoy !