News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

2 Members and 41 Guests are viewing this topic.

hefaistos

Părerea ea e ca ar trebui sa se deschida dosare penale pentru semnalizare rutiere temporare "uitate".
Pariu 500 lei: Pana la 31 decembrie 2024, se va deschide A7 intre Buzau Nord si Focsani Nord. data de initiere a pariului 2 octombrie 2023
Pariu 200 euro, daca pana la 31 decembrie 2029 nu se deschide sectiunea cu tuneluri de pe A1 de la Holdea.

cristi5

@vancouver am zis si eu (de pe timelapse) ca trecerea la nivel este actuala gatuitura. Dar cred ca si trecerea 2-1 pe A1 joaca un rol. Din pacate cele doua sunt aproape una de alta (si giratia) si fluxul nu are loc sa isi revina

1 august cred ca a fost varful de trafic, pe timelapse a fost destul de liniste ieri

Saptamana trecuta (se termina in 1 august)
http://pum.project-online.se/maps/data/timelapses/videos/margina/2021_30.mp4

Saptamana asta
http://pum.project-online.se/maps/data/timelapses/videos/margina/2021_31.mp4

stangabriel

https://economedia.ro/incep-lucrarile-de-asfaltare-pe-primul-lot-al-autostrazii-a-1-sibiu-pitesti-lotul-sibiu-boita-a-ajuns-la-46-si-va-fi-deschis-circulatiei-anul-viitor-anunta-ministrul-drula.html

Constructorul PORR începe săptămâna aceasta aşternerea covoarelor asfaltice pe primul lot al Autostrăzii A 1 Sibiu – Piteşti, secţiune cu o lungime de 13,7 kilometri care a ajuns la un stadiu fizic de 46 %, a anunţat, pe pagina sa de Facebook, ministrul transporturilor, Cătălin Drulă. Lotul Sibiu – Boiţa care va fi deschis circulaţiei spre sfârşitul anului viitor cuprinde una dintre cele mai spectaculoase lucrări de artă : viaductul de la Tălmăcel cu o lungime de 650 de metri şi o înălţime a pilonilor de până la 30 de metri.

Constructorul poate lucra pe întreg amplasamentul a scris Drulă : ,,Săptămâna aceasta începe asfaltarea pe tronson. Stadiul lucrărilor pe lotul 1 al A1 Pitești-Sibiu este de 46%, iar acestea vor fi încheiate în avans – în 2022, conform termenelor asumate de constructor – mai ales că acest șantier este deblocat integral. Segmentul Sibiu-Boița mai cuprinde:

încă un viaduct, la Tălmaciu, cu 10 deschideri și lung de 400 de metri;

2 noduri rutiere;

2 spații de servicii;

27 de poduri și pasaje;

tot atâtea podețe.

Contractul pentru proiectarea şi execuţia primului lot al celei mai aşteptate autostrăzi din România a fost semnat în aprilie 2019 cu antreprenorul Porr din Austria pentru 129 milioane de euro, adică 10 mil. E pe kilometru. Lucrările au început în primăvara anului 2020 iar termenul de execuţie este de 3 ani.

Al doilea lot în lucru al Autostrăzii A 1 Sibiu – Piteşti este secţiunea V Piteşti – Curtea de Argeş cu o lungime de 30 km. unde antreprenorul Astaldi din Italia a primit recent Autorizaţia de Construire.

adrian sibiu

Bună seara tuturor  !
Porr-ul a început asfaltarile pe lotul 1!
Enjoy !


Hercule

Multumesc pentru filmare! Sa fie intr-un ceas bun!
Dar cred ca vom ramane cu putini metri (un singur i) deocamdata. Terenul nu e pregatit pentru alta asternere asfalt, nici la nord, nici la sud fata de bucata asta.
Deșteaptă-te române!

adiarc

^ pai asa incepe...cu o suprafata de test
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

dargauda

VÖGELE (finisor)pare nou nout .

paulmare

Hercule asa incepe, cu bucata de test, testeaza, aproba inginerul etc - lucreaza ca la carte
au tot fost normativele si pe alte topicuri
ii foarte ok ca se tine porr de normative sa nu vina la final cineva ca aluneca ca in baie, nu te zgarii la deget daca freci asfaltul,  prea mult bitum in compozitie, uite ce culoare are fata de pixul meu, lipsesc panselutzele pe margine etc

adrian sibiu

Hercule terasamentul e in avans foarte bun de la km3 pana la 6 unde se va începe curând cu balastul stabilizat de asemenea și de la km 3 inspre 1 se vor apropia de finalizarea terasamentelor  !
Dargauda toate sculele folosite la asternerea asfaltului sunt noi nouțe !

hefaistos

Cine stie, le-or fi achizitionat uitandu-se si spre PiSi4.
;)
Pariu 500 lei: Pana la 31 decembrie 2024, se va deschide A7 intre Buzau Nord si Focsani Nord. data de initiere a pariului 2 octombrie 2023
Pariu 200 euro, daca pana la 31 decembrie 2029 nu se deschide sectiunea cu tuneluri de pe A1 de la Holdea.

dargauda

Mersi adrian sibiu super se gandesc si la alte lucrar pe la noi cum zice si hefaistos PiSi4 si A7 .Ai asteptam cu drag.

dargauda


alexV

Aici cred ca vor fi turnuri mai solide pt sustinere. Nu padure de schela.
Porr construieste un pod temporar sa sustina podul :)


Dominik

A1, Sibiu - Pitesti, Lot 1, Sibiu - Boita.



By Tiberiu Deliceanu
You're in Steelers Country

carutasul

eu ce nu înțeleg, autostrada e "aproape gata" ( când dau drumul la asfalt nu cred că se mai opresc până începe să ningă) dar la 6:20 în acea vale e o fundație de zici că e mânăstirea lui Negru Vodă, zid părăsit și neisprăvit, rămas așa..