News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

3 Members and 63 Guests are viewing this topic.

cristi5

#55275
Se pare ca sensul vest-est e mult mai solicitat si trecerea 2-1 poate fi gatuirea...



Poate la sfarsit de august vom vedea ceva similar la Holdea


Si un accident la Cosava. Contrasens?

Powered by API/PUM imgur uploader

tom_sawyer

#55276
Tot de la DRDP Timișoara, filmare de la sol (facebook) cu nodul Margina.

Se văd mult mai bine TIR-urile chinuindu-se în viraj. E chiar așa de "imposibil" de făcut ceea ce zice @JohannDB?

@JohannDB: trimite propunerea ta la DRDP: oce@drdptm.ro
sau la MT: http://mt.ro/web14/e-petitie


voicul

^Nu stiu ce se vede in categoria "chinuindu-se în viraj".
Vorbim totusi de o intoarcere de aproape 360 grade.
Stiu ca un BNV dpf OFF o face cu frana de mana, dar un tir, chiar si cu optimizarea propusa JohannDB, tot pe la viteza aia ar face intoarcerea.

Oricum nu din cauza asta e aglomeratia la iesirea de pe A. Cred ca inca multi stau in sensul giratoriu sa citeasca semnele si ii blocheaza pe cei care ies + se vede o coloana de 5 masini care intra tot pe varianta veche (si probabil sunt multi asa).

lupualb

#55278
Am trecut ieri pe acolo. Problema e ca oamenii ezita sa intre pe noua intrare.  Dintr-un șir de mai multe mașini, doar eu și încă cineva am intrat, restul au mers mai departe și au intrat pe vechea legătură. 
La aceasta ezitare se adaugă lipsa semnalizării din timp ca vei intra pe noua bretea. Incertitudinea celor care circula pe acolo, încă creează probleme.  Cel mai probabil după ce oamenii se vor obișnui cu noua intrare, la care sa se adauge o semnalizare adecvată,  permanentă,  va fi de ajuns pentru a fluidiza traficul.

Tudor99


A1 Sibiu Boita
Radu Ignat
24/07/2021

gruiarew

Nu se poate închide vechea urcare?
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

stangabriel

Pai au declarat ca ramane pentru Agabaritice si pentru cei care urca din directia Faget, dar aici sunt foarte putini imi imaginez

vladioan_bv

de sectiunea 4 nu a mai ciripit nimeni nimic @ngc?

voicul

Autostrada A1 Sibiu-Pitești lot1 Sibiu-Boita - viaduct Valea Talmacelului 24.07.2021


mishu77

Am trecut si eu pe la Margina (vineri catre Deva si azi catre Timisoara). Vineri am stat cam 1km la coada sa ies (era in jurul orei 19), majoritatea foloseau vechiul traseu, dar astazi (pe la ora 18) nu era deloc coloana la iesirea de pe autostrada. Cel putin cei din  fata mea toti au folosit noul traseu, dar nu era nici un TIR intre ei. Mie semnalizarea nu mi se pare chiar asa rea venind de la Margina, pe 2 indicatoare este indicat Nadlac Timisoara la dreapta in giratoriu, si o sageata care indica clar la dreapta pentru Timisoara, dar probabil cei care nu sunt in tema nu stiu si aleg vechiul traseu sau merg cu gps care nu stie noul traseu. Probabil lumea va invata noul traseu.

alexx

Nu se poate bloca sensul giratoriu cu obligatoriu dreapta și traficul de Făget sa coboare pe breteaua nefolosita din nod?
Și în cazuri speciale se pot muta 2-3 parapeti

captiva

Pe lotul 5 (Pitesti-Curtea de Arges) se vad deja lucrari serioase de pe DN7C, in dreptul localitatii Valcele (intyre Manicesti si Merisani) - s-a decopertat o parte din viitorul nod si drumul de legatura si in camp au aparut munti de pamant si balast.
In ceea ce priveste distanta intre Ramnicu Valcea si autostrada, am facut de la Aldesti (intrarea pe DN73C) pana la Tigveni la intersectia dintre DN73C si DJ678A 14 minute si inca 10 minute de acolo pana la intersectia dintre DN73C si DJ704H (unde va fi nodul Curtea de Arges). Banuiesc ca dupa reabilitarea DN73C traseul va fi mai scurt cu 2-3 minute. Asta inseamna ca din centrul orasului pana la nodul Tigveni se vor face cam 25, maxim 30 de minute (si inca vreo 10 pana la nodul Curtea de Arges, avand in vedere ca sunt sanse mari ca lotul 5 sa fie gata primul). Mi se pare decent. (Eu stau in Bucuresti si fac rareori mai putin de 50 de minute pana la intrarea pe A2 sau A3).

cristi5

Am reusit sa repar supravegherile de trafic (conectarea la google maps se face acum prin VPN din SUA) si am adaugat una la Margina

Veti gasi aici un video pe saptamana
http://pum.project-online.se/maps/data/timelapses/videos/margina/


adrian sibiu

Salutare tuturor  !
Azi a plecat la drum si sistemul de carucioare de pe calea Pitesti Sibiu.
Enjoy !



adrian sibiu

Salutare tuturor!
Ieri am incercat sa filmez tot lotul dar din cauza vantului la rafală la km 7 am fost nevoit sa ma opresc
Enjoy !