News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

1 Member and 30 Guests are viewing this topic.

NGC

#55155
PiSi 3, "PROIECTARE SI EXECUTIE "Autostrada Sibiu – Pitesti, Sectiunea 3: Cornetu – Tigveni"

Quote from: NGC on July 12, 2021, 10:36:07 PM
Prima informatie pe fuga din seara asta. A ajuns prima contestatie dupa finalizarea etapei de selectionare a candidatilor. Este vorba despre contestatia celor de la KOLIN INSAAT.

A ajuns si a doua contestatie. Este vorba despre contestatia celor de la AKTOR, care au contestat admisibilitatea ofertelor celorlalti candidati selectionati.

bacovia

Clar Aktor merita mai multe puncte.

hvm

Pai normal. Ce? Au intarziat ei vreodata din cauza lor? Ei sunt in grafic. si au mai avut si pierderi fiindca beneficiarul neserios nu le-a dat front de lucru.... n-a relocat LEA sa faca podurile odata cu celelalte si i-a dat peste cap... alte echipe, alte cheltuieli.... :-[ :o :((
Pariuri: A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe - aici

RaduG

Autostrada A1 Sibiu Pitești lot1 Sibiu Boita 16.07.2021

NicolaeG

Eu în locul sensului giratoriu de la Biita as fi făcut pasaje denivelate. De fapt peste tot unde se descarca autostrada în DN. Poate începem cu viitoarele proiecte iar apoi sa se upgrade și vechile ieșiri.

cristi5

#55160
^ @gmst la Boita este o iesire temporara cum a fost si la Soimus. Acolo e prevazut interchange-ul cu A13, plin de pasaje. Bifeaza "proiecte propuse" aici

http://proinfrastructura.ro/proiecteinfrastructura.html#map=16/45.643/24.262/0

Pasajul spectaculos in consola monitorizat aici va avea un pasaj paralel (breteaua Brasov-Sibiu). Putem spera ca la fel de spectaculos.

NGC

Exprimarea mea de mai sus nu a fost cea mai buna. AKTOR nu a contestat punctajul obtinut de ei, ci punctajul obtinut de ceilalti candidati selectionati, in sensul ca de ce au fost punctati in loc ca ofertele sa le fie respinse. Am corectat acum.

voicul

Autostrada A1 Sibiu-Pitești lot1 Sibiu-Boita - viaduct Valea Talmacelului 16.07.2021


Duta C

Foarte exigenti actorii......din nefericire cind incep constructia a orice li se risipeste.....

danutzu_1069

Stie sa imi zica cineva care este denumirea tehnica a sistemului asta de "hobane" din interiorul casetei?

Banuiesc ca "pintenii" aia au un rost acolo....

cfdp

Nu sunt hobane . Deocamdata sunt canalele pentru fascicolele ce se vor post tensiona. S-a mai povestit pe forum si chiar s-a postat modul de lucru al grinzilor continui castate din beton precomprimat postintins. Pintenii sunt blocuri de beton in care se vor "prinde" capetele fascicolelor "cablurilor" care se vor tensiona cu niste prese pentru a crea in grinda eforturi initiale contrare celor din exploatare. Babeste acestea se vor anula intre ele exploatand la maxim capacitatea betonului la compresiune pe de o parte si a metalului la intindere. ESTE O EXPLICATIE CAM NETEHNICA DAR SPER SA SE INTELEAGA ROSTUL ACESTORA.

NicolaeG

Are cineva proiectul acestui viaduct?

NicolaeG

#55167
S-a turnat stratul de uzura pe 5 km din DJ703G Jiblea Veche - Suici. Acest DJ va scoate din Râmnicu Vâlcea mașinile pana în 3.5t care sunt în tranzit. Mai ales după ce ajunge A1 la Tigveni. Drumul este foarte lat, 3.5 m pe sens pana la urcarea de la Robaia. Păcat ca CJ Argeș nu termina de asfaltat de la Paltenu pana la limita de județ cca 3.2 km.
http://imgur.com/gallery/xhxbHSP

athosga

#55168
Am facut vineri ruta Arad-Deva in jurul orei 13:00. Am prins o coloana de 1,5 km la iesirea de pe autostrada la Margina (cam 15-20 minute)! O fi asta ceva obisnuit in ultima vreme? Sau numai vara, in sezonul turistic? Nu stiu ca nu trec frecvent inzona, dar e ptm prima oara ca am apucat asa ceva.

In fine, am impresia ca asta se va intampla din ce in ce mai frecvent. Stiind ca situatia va dura _cel putin_ 4 ani de zile (am fost optimist? :) ), nu s-ar putea (s-ar fi putut cu ani in urma!) face o solutie provizorie acolo ca cele doua sensuri sa nu se intersecteze? De exemplu dublarea bretelei de coborare (sa fie si urcarea acolo)? Nu ar costa mult.

Ionut

Niste păsărele raportează ca se va rezolva la Margina în curând.