News:

Tur de forță API 27-28 iunie, DEx12 și A7.
A7 Focșani-Buzău și Dumbrava-Mizil. DEx12 Pitești-Colonești și Balș-Craiova.

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

10 Members and 38 Guests are viewing this topic.

Valens

@gruiarew, cred ca aici nemultumirea e mai mult legata de drumul in sine decat de principiul ''n-avem si noi autostrada''; de la nodul Tigveni si pana la intersectia dintre DN 73C cu DN 7 drumul va fi nu doar cu o singura banda, ci extrem de anevoios, curbe stranse cu urcare ce da emotii chiar si tiristilor cu experienta, strict prin localitate (la fel si din sens invers, coborarea respectiva e problematica iarna si pentru autoturisme). Apoi ajungi la DN7 si lucrurile nu se imbunatatesc cu nimic, ai de mers in continuare prin localitate cu o singura banda pe sens, spre Sibiu ai de infruntat zona dintre Ramnicu Valcea si Calimanesti cu vesnicele cozi/accidente de la Bujoreni, spre sudul judetului esti nevoit sa stai in coada la intersectia cu Strada Strandului si apoi sa continui sa te tarasti spre Raureni, tot pe o banda...

eu cred ca solutiile de bun-simt ar fi macar o banda in plus la urcare pe Dealul Piatra, neaparat sens giratoriu la intersectia DN 73C cu DN7 si la cealalta dintre Strada Strandului cu Calea Bucuresti, iar autoritatile locale din Ramnic sa faca tot ce pot pentru a largi la 2 benzi pe sens Strada Strandului.

NGC

Termenul oficial pentru evaluarea candidaturilor pentru LD2 este 31.12.2021, dar nu e batut in cuie. Abia dupa ce se va termina faza asta se va da un termen pentru depunerea ofertelor.

gruiarew

31.12? Fix de revelion? No, așa da!  :gj:
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

adiarc

cred ca erai ironic   :lol:...e cu siguranta mult prea mult pt cel mai important sector ca imp din Ro dupa Sb-Pitesti si A0...poate se face mai repede
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

voicul

31.12.2021 ... asa repede? Pai acum ca au facut DN68A pot sa traga mata de coada cel putin vreo 2 - 3 ani!
Probabil inca nu stiu toti din CNAIR ca e gata DN68A, altfel nu imi explic un termen asa din scurt!
Merge si faza cu: suntem surprinsi ca nu s-a facut de la sine si tre sa il facem noi.

Trist!
Sunt sanse sa se termine pana in 2026, adica pe finantare PNRR?

miahi

@Valens - @vancouver a explicat in postul de mai jos foarte bine de ce solutia aleasa acum este buna:

Quote from: vancouver on July 07, 2021, 02:01:17 PM
Modernizarea DN73C este o solutie provizorie. Va exista si un drum express ca lumea A1 - Rm. Valcea, dar calea pana la el este mai lunga ... ....

Dupa cum zici si tu si @vancouver important e ca la actuala modernizare sa se incerce sa se faca cat mai multe astfel incat sa rezulte un lucru bine facut care sa ajute traficul.

endre.kemenes

^^
din cate stiu eu din A1 numai tunelul cu ursi e pe PNRR


horyatm

Legat de LD2, dintr-o postare a lui Cătălin Drulă din 4 iulie:

Lotul 2 este propus pentru finanțare prin PNRR. În săptămânile următoare va fi anunțată lista scurtă cu primii 6 calificați în cadrul licitației.



alesd

Daca LD2 acum e propus pentru PNRR, cand o sa vedem pe pagina de FB a ministrului transporturilor (acolo unde se tot lauda cu realizari) o postare cu suma care trebuie returnata la UE pentru nefinalizarea intregului tronson Lugoj-Deva pana in 2023 (ca oricum a fost fazat)? In mod sigur si Catalin Drula si Horatiu Cosma citesc forumul, dar nu ma astept sa raspunda sau daca o vor face, nu o sa raspunda la obiect cu subiect si predicat.

hefaistos

Dacă e sa răspundă cineva, ar trebui sa răspundă cei care în 2017, 2018 și 2019 n-au făcut nimic  pe acest proiect. Cine or fi ei, ca eu nu-mi aduc aminte.  O:-)
Pariu 500 lei: Pana la 31 decembrie 2024, se va deschide A7 intre Buzau Nord si Focsani Nord. data de initiere a pariului 2 octombrie 2023
Pariu 200 euro, daca pana la 31 decembrie 2029 nu se deschide sectiunea cu tuneluri de pe A1 de la Holdea.

alesd

Nu am spus ca Horatiu Cosma si Catalin Drula sunt raspunzatori pentru ca trebuie sa dam bani inapoi. Vreau insa ca ei sa faca publica suma.

Feri

Astaldi par ca au mai decopertat vizibil pe PiSi5.
Imaginile din satelit de ieri:







mike_us

Constructorul așteaptă ordinul de începere la sfârșit de iulie/început de august.
Daca au dat AC ul in mijloc de iulie de ce au nevoie de încă o luna jumătate pentru ordin de începere?





bbk

#55094
Salutare,   am filmat cu telefonul din masina intre Cosava si Holdea, proaspat renovatul dn68 a

si pentru ca am ajuns din urma alaiul domnesc



  a trebuit sa opresc filmarea si am continuat din sensul opus   cu soarele in fata