News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

1 Member and 42 Guests are viewing this topic.

nenea_hartia

@adrian sibiu: Excelente poze, mulțumesc mult!

gruiarew

'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

dorum


voicul

Pare executata bine. Vedem cat tine acest "bine".

Pare ca dupa 10 iulie o sa se faca traseul in vreo 15 minute (sau mai putin) fata de 6 - 8 minute pe viitoarea A.
Eu zic ca 8 - 10 minute pierdere de timp e acceptabil.

Totusi, asteptam CNAIR sa mai miste lucrurile pe LD2.





Powered by API/PUM imgur uploader

elphax

nu vad in filmare acele denivelari mentionate ieri ... poate si pt ca era umbra

o sa vad peste 2 saptamani am drum pe acolo, sper sa nu uit sa filmez

lupualb

În acest moment sunt în coloana în respectiva zona de vreo 30 minute. Suplimentar la aceasta lucrare s-au apucat de reparat și trecere la nivel cu calea ferată,  unde se circula alternativ pe un sens.

lupualb

Ieri cei de la CNAIR erau puternic prezenți în zona, au defrișat arbuștii din marginea drumului, crescând astfel vizibilitatea și au săpat șanțurile de lângă drum.
Lucrarea pare de calitate,  în următorii 7-8 ani vom vedea dacă asa și este.

archaeus


NGC

#55028
PiSi 3, PROIECTARE SI EXECUTIE "Autostrada Sibiu – Pitesti, Sectiunea 3: Cornetu – Tigveni

S-a incheiat "oficial" evaluarea candidaturilor. Lista candidatilor selectionati o stiti deja sau o gasiti aici. Termenul pentru depunerea ofertelor este 25.08.2021.

Vrabiutele au mai comunicat ceva interesant.

Quote
- Asocierea CHINA CIVIL ENGINEERING CONSTRUCTION CORPORATION (CCECC) - CHINA RAILWAY 14TH BUREAU GROUP CO LTD a fost exclusa in baza art. 134 alin. (5) din HG 395 / 2016.
- Asocierea CHINA COMMUNICATIONS CONSTRUCTION COMPANY LTD - DIMEX-2000 COMPANY S.R.L. a fost exclusa in baza art. 3 alin. (1) lit. jj) din L 98 / 2016 (modificata prin OUG 25 / 2021).
- Ofertantul CHINA STATE CONSTRUCTION ENGINEERING CORPORATION LTD a fost exclus in baza art. 134 alin. (5), art. 137 alin. (2) lit. b) din HG 395 / 2016 si in baza art. 215 alin. (4) din L 98 / 2016.
- Ofertantul HUNAN PROVINCIAL COMMUNICATIONS PLANNING, SURVEY & DESIGN INSTITUTE CO., LTD a fost exclus in baza art. 3 alin. (1) lit. g) din L 98 / 2016 (modificata prin OUG 25 / 2021).
- Asocierea POWER CONSTRUCTION CORPORATION OF CHINA LIMITED - OZGUN INSAAT TAAHHUT SANAYI VE TICARET LTD. STI. - POWERCHINA ROADBRIDGE GROUP CO., LTD a fost exclusa in baza art. 3 alin. (1) lit. jj) din L 98 / 2016 (modificata prin OUG 25 / 2021).

Oare astia incearca acum toate variantele de excludere si asteapta sa vada pe care o accepta CAB, dupa care ii elimina cu varianta aia la reevaluare pe toti cei care scapa initial dupa decizia CAB? :lol:
Daca toate sunt companii din China, de ce nu au aplicat uniform art. 3 alin. (1) lit. jj) din L 98 / 2016 (modificata prin OUG 25 / 2021)? ;)

gruiarew

Mai trebuie un strat pe o porțiune de câțiva km pe sensul spre Deva. Marcaje și sper din tot sufletul să nu lase acostamentul așa. La ora când am trecut eu nu se mai lucra. Se poate circula lejer cu 80-90 unde nu-s curbele alea strânse înspre Coșava, unde puteau lăți o idee drumul să nu-și lase TIR-iștii gumele pe asfalt...

Dar pe ansamblu da, pare lucru făcut cu simț de răspundere. Vom vedea dacă așa și este, sau doar pare.
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

RaduG

FB Cătălin Drulă

QuoteASFALTARE ÎNCHEIATĂ PE DN68A + AVANSĂM PENTRU LUGOJ - DEVA, LOT 2
Am fost astăzi într-o vizită pe DN68A Margina Holdea, acolo unde, în ultimele luni, s-au făcut lucrări de reabilitare.
Am vrut să mă asigur că ne vom încadra în termenul promis acum 2 luni, pentru finalizarea proiectului: 10 iulie.
Și așa va fi: lucrările sunt pe ultima sută de metri - asfaltarea este gata și mai rămâne pentru săptămâna viitoare finalizarea ultimelor marcaje și acostamente.
Mă bucur să văd că am reușit să readucem la un standard decent în câteva luni acest drum, care până acum a avut parte doar de cârpeli și pe care se circula ca în Evul Mediu.
Pe circa 4 km a fost nevoie de lucrări mai complexe, de refacere a fundației, pentru care s-au folosit, spre exemplu:
✔️ 7.000 de tone de mixtură asfaltică,
✔️ 18.000 de tone de piatră spartă,
✔️ 19.000 de tone de balast,
✔️ geocompozit antifisură și geocompozit anticontaminare - pe 30.000 de metri pătrați.
Pe cei aproximativ 6 km care aveau fundația neafectată, Regională de Drumuri Timișoara a așternut asfalt nou: 2 straturi + geocompozit antifisură.
Da, aceste lucrări de reabilitare erau necesare, dar asta este doar o soluție temporară. Trebuie să închidem sectorul-lipsă din A1, Lugoj-Deva Lot 2, sectorul tunelelor.
Patru ani s-au pierdut pentru acest proiect, pe care l-am deblocat în primăvară și, pe 10 mai, s-au depus în sfârșit candidaturile constructorilor la faza de precalificare.
Lotul 2 este propus pentru finanțare prin PNRR. În săptămânile următoare va fi anunțată lista scurtă cu primii 6 calificați în cadrul licitației.





















alexandra_andra

Azi am trecut pe acolo. Eu cred ca mai trebuie strat de uzura pe o portiune, nu doar marcaje.

Dominik

Sunt curios cat timp le vor lua TIR-urilor sa-l distruga din nou ?
You're in Steelers Country

Adisan

Va las o filmare din drona a segmentului dintre Margina si Holdea de pe DN68A

https://www.youtube.com/watch?v=8svK7WefNDs&ab_channel=Adisan

Si aici o filmare din masina de pe canalul prietenului meu care ma insotesete mereu la filmari :)

https://www.youtube.com/watch?v=ttL2RgW2STQ&ab_channel=MAlex

raulbogdan23

Quote from: danutzu_1069 on June 27, 2021, 09:56:08 AM
@raulbogdan23
Sa consemnam ziua de ieri:
P4-A
Segment   Data   Zile trecute de la Segment - 1
1/11      14.05.2021         0
2/11      26.05.2021      +12
3/11      04.06.2021      +9
4/11      10.06.2021      +6
5/11      18.06.2021      +8
6/11      26.06.2021      +8

P4-B
1/11      ?

P4-A









SegmentDataZile trecute de la Segment - 1
1/1114.05.20210
2/1126.05.2021+12
3/1104.06.2021+9
4/1110.06.2021+6
5/1118.06.2021+8
6/1126.06.2021+8
7/11soonsoon

P4-B



SegmentDataZile trecute de la Segment - 1
1/11soonsoon


@danutzu_1069 multumesc ca ai facut update la tabel, eu am lipsit complet 2 saptamani de pe aici. Am modificat sa fie in format tabelar datele.