News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

7 Members and 22 Guests are viewing this topic.

danutzu_1069

Excelenta filmarea. Deja este documentar si o privire de ansamblu pentru viitoarea proiectare.

voicul

La 7.20 zic ca se vad utilajele care lucreaza la DN7D/DJ703H.

E foarte frumoasa zona si daca se misca cineva si in Arges (sa faca DJ703H din judet), ar putea sa fie un traseu alternativ la VO pentru autoturisme.
Eu as incerca traseul, daca ar fi gata PISI5.

rt25

#54467
Enorm de multe case de expropriat. Nu vad cum ai putea face un traseu drept fara sa cocoti autostrada in varful dealului, desi vad ca traseul de pe harta e fix pe coama dealului. Va fi foarte greu sa cocoti utilajele in varful dealului.

RaduG

FB CNAIR

Imagini de pe autostrada Sibiu-Pitești
Imagini de pe șantierul lotului 1 al autostrăzii Sibiu-Pitești.
Antreprenor: PORR


https://fb.watch/5i8T356fz3/

miahi

^^ Daca nu gresesc unde e dealul va fi tunel.

dr4qul4

bucatica DN7D de pe cumpana de ape dintre judete trece printr-o ultixa foarte ingusta (4-5 m in anumite locuri). Nu stiu cum vedeti voi din aer, dar de la sol abia ai loc printre gaste, caini si carute
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

milo1981

#54471
La 07:17 se vede dealul prin care va trece tunelul Poiana
La 13:50 este nodul de la Rudeni
La 16:48 este nodul de la Tigveni
autoMinder - aplicație de management a parcului auto

TibiV

#54472
Mulțumesc!...

Pentru mine, care nu cunosc zona, sunt primele repere clare...

LE
Poate mai pui câteva (drumuri, râuri, localități), să pricepem mai bine și cei care nu știm ce e pe acolo...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

dr4qul4

sunt doar 2 rauri..Basiasul (pe partea din Valcea) cu defileul acela ingust si Topologul (in Arges) cu valea aceea larga. Afluentii lor sunt doar parauri care nu cred ca au nume.
La 13:14 ai Suici cu DJ703G care da in Centura Calimanesti (19km), dar care pe o portiune de cativa km e doar o ulita.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

rt25

Eu cand vad zona de dupa iesirea din tunelul Poiana, dupa parcari, pe langa Salatrucu, mi se pare foarte greu de facut acolo. In filmare pare mult mai abrupt dealul acela cocotat prin padure (seamana cu DN1 in zona Posada, doar ca platforma de 26 de metri) decat din Gmaps. Din filmare acum pare provocarea mult mai mare daca e sa iau de bun traseul de pe harta.

Ca challenge neprevazut: http://www.proinfrastructura.ro/proiecteinfrastructura.html#map=16/45.276/24.52/0 
si zona asta: http://www.proinfrastructura.ro/proiecteinfrastructura.html#map=16/45.318/24.505/0

Dpdv drum, am vazut ditamai camionul care mergea cu o viteza rezonabila. Pentru un turism e o varianta acceptabila in caz de blocaj pe VO (desi nu vad acel blocaj prea curand sa justifice - adica o intarziere mai mare de 30-40 min).

adrian sibiu

Salutare tuturor  !
O filmare de ieri de la km 12 A1 Sibiu Pitești lot Sibiu Boita unde băieții au revenit în șantier chiar dacă era a treia zi de Paști.
Enjoy !



adrian sibiu

Salutare tuturor  !
În 04.05.2021 am filmat și cele trei structuri mari la care se lucrează.
Enjoy !


paulmare

Adrian multumim :) ce e la minutul 5, cand ai ridicat un pic obiectivul dronei, l-as face wallpaper :)

bgd77


Hercule

#54479
Am auzit pareri diverse aici pe forum despre acest santier. Nu sunt constructor, dar ce vad in filmari nu mi se pare sa aiba un progres chiar asa de extraordinar. La structuri se lucreaza anemic, la viaductul mare dupa câte zile de la montarea cofrajului glisant si inca nu s-a armat nici macar o parte. La celelalte poduri cam totul incremenit in afara de o echipa care monteaza armatura la unul din ele. La terasamente progresul slabut, cam tot acelasi stadiu ca acum 2 saptamani. Pe langa podete terasament lipsa, apa multa in santier, etc.
Acuma intr-adevar nu poti compara cu UMB, dar totusi nu mi se pare logic sa nu avansezi cat de cat la terasamente. Au fost pareri pe forum ca nu merita sa termini tot terasamentul si apoi sa ramai cu lucrarea in asteptare pentru un viaduct intarziat. Eu sa fiu sef de santier chiar asa as face, as trage sa termin terasamentele si apoi as muta 90% din utilaje la alta lucrare.
Hai sa spunem ca a fost vacanta de Paste. Ma astept totusi macar de saptamana viitoare sa ia un pic de avant santierul. Idem si la A10, acolo deja sunt exasperante lalaiala si miserupismul.

PS. In filmarea de la viaductul mare, daca faceti stop cadru la7:45 se vad urmatoarele: vf Negoiu (primul din stanga, alt 2535m, al doilea din tara) apoi trapezul vf Capu Surului (stanga) - vf Suru (dreapta).

Later edit: (min 7:30 din a doua filmare)


PS2 Multumesc Adrian pentru filmari!
Deșteaptă-te române!