News:

Tur de forță API 27-28 iunie, DEx12 și A7.
A7 Focșani-Buzău și Dumbrava-Mizil. DEx12 Pitești-Colonești și Balș-Craiova.

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

9 Members and 13 Guests are viewing this topic.

voicul

Asta da o veste buna, desi ... care sunt ofertantii?

Oricum un pas inainte.  :cheers:

vladioan_bv

nu cumva se va lansa o licitatie noua? prin care acest lot lipsa sa fie finantat prin PNRR? desi nu prea inteleg: pierdem banii ca proiectul integral nu a fost gata pana in 2023, dar il reintroducem la finantare prin PNRR?


danutzu_1069

"Din Autostrada care ar urma să lege Bucureștiul de Vama Nădlac, lipsește și porțiunea dintre Sibiu și Pitești. Termenul optimist pentru finalizarea autostrăzii Sibiu-Pitești este de 5 ani, declara recent ministrul, care a precizat că unele tronsoane ar putea fi date în circulație mai repede."
Chiar asa o fi declarat? Nu imi vine a crede.....

vladioan_bv

QuoteVa fi cel mai greu proiect din România. Este un termen optimis să fie gata în 5 ani, unele tronsoane vor fi gata mai repede.", a declarat Cătălin Drulă

https://www.digi24.ro/stiri/economie/transporturi/ce-autostrazi-si-drumuri-expres-vom-avea-anul-acesta-ce-se-intampla-cu-sibiu-pitesti-autostrada-moldovei-si-cea-de-pe-valea-prahovei-1457033

danutzu_1069

Nici daca se "ataca" toate tunelurilede la ambele capete, simultan, nu-i gata in 5 ani....
De fapt, "termen optimist" lasa loc de "intors"
Oricum, declaratiile sunt mai mult politice, fara supărare...

elphax

e probabil foarte optimist  - 4 ani pentru zona cu tuneluri si 5 ani pentru PiSi.
Dar probabil in 4 ani se pot intampla multe, si oricum va fi altcineva ministru in 2026

hefaistos

Este foarte corecta exprimarea.
Optimist 5 ani.
Unele tronsoane mai repede: PiSi 1 PiSi 5 PiSi 4.

Sa nu ne luam de oameni cand nu e cazul.
Pariu 500 lei: Pana la 31 decembrie 2024, se va deschide A7 intre Buzau Nord si Focsani Nord. data de initiere a pariului 2 octombrie 2023
Pariu 200 euro, daca pana la 31 decembrie 2029 nu se deschide sectiunea cu tuneluri de pe A1 de la Holdea.

danutzu_1069

@hefaistos, eu zic sa iei la frunzarit  topic-ul asta, in special cele postate de @vancouver si o sa înțelegi mai multe... Sub 10 ani (optimist) nu va fi gata PiSi...

hefaistos

"Optimist" in limba romana insemna nu mai putin decat.
El a fost "extrem de optimist" da nu l-am auzit declamand ca sigur in 5 ani e gata.
Si daca iei topicul la frunzarit atent o sa vezi ca si eu trag sa se faca PiSi 6 PENTRU CA TRONSOANELE 2 si 3 nu vor fi gata mai devreme de 8-10 ani.
Pariu 500 lei: Pana la 31 decembrie 2024, se va deschide A7 intre Buzau Nord si Focsani Nord. data de initiere a pariului 2 octombrie 2023
Pariu 200 euro, daca pana la 31 decembrie 2029 nu se deschide sectiunea cu tuneluri de pe A1 de la Holdea.

udar

In 5 ani daca termina bucata cu tunel de la Margina este bine
Nici nu se poate pune problema de a fi gata Sibiu Pitesti in 5 ani hai sa fim realisti.

adiarc

tinand cont de tuneluri si explicatiile lui Vancouver as spune,realist ,Pisi complet undeva pana in 2030
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

zuma80

Eu am inteles ca discutia a fost despre A1 Sibiu - Arad, iar termenul de 5 ani a fost spus pentru LD2 tuneluri.
Nu a fost adusa in discutie PiSi.
Pentru A6!

GAC

In ceea ce priveste termenul de 4 ani nu durata executiei ma sperie ci durata contestatiilor. La Bulgari, tunelul Zhelenitsa de 2 Km a fost inceput in octombrie 2019 si este aproape strapuns. La anu va fi gata, cam pe vremea asta. Deci executia dureaza cam 2 ani si jumatate la 2 Km.
Daca intelegere cu Salini vizeaza si proiectele tehnice pentru tuneluri, am salvat un an. Daca contestatiile se vor limita la un an (sau mai putin) avem sanse sa vedem tunelurile gata in 4 ani; dar atentie, sa fie atacate toate deodata, iar cel lung de 2 Km sa fie atacat din ambele capete.

tom_sawyer

#54164
Quote from: raulbogdan23 on February 28, 2021, 08:13:57 PM
Din Slovacia, tunel Presov, autostrada D1. Turnare continua 88h din beton pentru partea de rulare



The construction contract was signed on 6 April 2017 , the construction itself officially started on 30 May 2017 . The excavation work began in full swing on August 23, 2018.
The ceremonial breakage of the tunnel took place on 13 June 2019 . It should open in the summer of 2021.
https://sk.m.wikipedia.org/wiki/Tunel_Prešov

2 244 m