News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

5 Members and 65 Guests are viewing this topic.

Bachus01

Sunt câteva zone in "aer" , probleme cu expropierile?

elphax

Se poate muta în altă parte dacă e cazul
DRDP anunță lucrări de amploare pe Margina - Holdea, ar dura până în vară, cu pauză de Paște. Recomanda rute alternative pe la Ilia sau Hațeg.
Ceea ce ma face sa cred ca vor reface și fundația de beton pe anumite porțiuni. Ieri am trecut pe acolo, nu poți sa mergi cu mai mult de 20/h dacă îți pasă puțin de mașină.

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=1321775701518343&id=294225250940065

mishu77

^^^ Asa se lauda ca refac si fundatia. Nu zic si pe ce portiune, ca tot nu cred ca il pot reface in 3 luni.

ovicor

Spune clar, doar pe portiunile grav afectate. Privitor de "inceputul sezonului estival", e posibil ca prin asta sa se refere la momentul venirii diasporei in vacanta.

mishu77

Vineri am trecut catre Deva si ieri catre Timisoara. Sensul catre Deva pare mai praf decat cel catre Timisoara. De la iesire din Cosava pana aproape cand iesi din padure (aproape de Cosevita) ar trebui refacut. Sunt cam 5 km. In rest deocamdata e acceptabil (sa nu se inteleaga ca e perfect).

TibiV

Quote from: elphax on March 01, 2021, 09:11:38 AM
DRDP anunță lucrări de amploare pe Margina - Holdea, ar dura până în vară, cu pauză de Paște. Recomanda rute alternative pe la Ilia sau Hațeg.
https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=1321775701518343&id=294225250940065

Vorbiti despre anuntul asta, postat pe alt topic (absolut corect, de altfel...) de punknet?...
Quote from: punktnet on March 01, 2021, 09:01:58 AM
Începând de săptămâna aceasta, pe sectorul de drum DN 68A Margina – Holdea vor începe lucrări de anvergură pentru executarea de reparații la carosabil. Lucrările constau în înlocuirea structurilor rutiere grav afectate de valorile mari de trafic și de tonaj, prin efectuarea unor sisteme rutiere noi cu îmbrăcăminte asfaltică.
Fiind un sector de drum tranzitat intens, aceste lucrări pot produce un deranj mai mare al traficului, motiv pentru care îndemnăm șoferii să utilizeze și rutele ocolitoare, după cum urmează:
A1 Nod rutier Ilia – DN 7 Arad – Nădlac
A1 Nod rutier Simeria DN 66 – Hațeg – DN 68 Caransebeș – DN 6 Lugoj – #A1.
Zilele acestea, pe sectorul de drum va începe montarea semnalizării rutiere pentru a marca zonele unde se vor executa lucrările. Reparațiile vor dura până la începerea sezonului estival, restricțiile fiind ridicate în perioada sărbătorilor pascale.
Sursa: DRDP Timișoara
https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=1321775701518343&id=294225250940065

Sunt prea obosit acum sa dau dislike...
Dar imi mentin "politica" de a dislike-ui postarile "chioare". Doar un link, asadar: "descurca-te daca te intereseaza - desi poate NU te intereseaza..."

+1 pentru punknet :cheers:
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

raulbogdan23

Aproximativ ce ar trebui sa vedem pe A1 Sibiu - Boita la viaductul Talmacel.
Mai multe poze pe thread-ul din quote (pozele sunt de pe R4 Slovacia north west bypass cu tunel Bikos).

Quote from: raulbogdan23 on March 01, 2021, 07:55:29 PM




alecu26

foarte interesante pilele temporare. pentru echilibrarea balantei. Sau mai degraba....daca se dezechilibreaza cumva. Ca nu e simplu sa asezi un tablier de pod in echilibru pe o "minge de cauciuc" ca in esenta asta este acel apparat de reazem.
Drumurile noastre POATE;

rocklee

am vazut comunicatul cnair ...cu privire la reparatile ...la tronsonul DN 68 Margina -Holdea .....am spuso de anul trecut ...acele reparati trebuiau facute ...anul trecut pe timpul pandemiei cand circulatia era a proape ZERO....NU acum cand se circula bara la bara .... >:( >:(

pentru mine e OK ...ma duc mai fac cate o poza sa ma mai dezmortesc.... :D 8)

gruiarew

Aveți idee pe unde au început lucrările? Nu de alta dar sunt și eu prin zonă. Numai să reușesc să-mi repar cotețul.
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

voicul

Nu e info nou pentru forum, dar pun articolul ca sa fie @adrian sibiu mandru de munca facuta.

Autostrada A1 Sibiu-Pitești. Cum arată acum lucrările la cel mai mare viaduct de pe traseul primei secțiuni

https://www.digi24.ro/stiri/economie/transporturi/autostrada-a1-sibiu-pitesti-cum-arata-acum-lucrarile-la-cel-mai-mare-viaduct-de-pe-traseul-primei-sectiuni-1460879

dargauda

Sectorul lipsa din autostrada Lugoj-Deva primeste 1,2 miliarde de lei. Primarul Fritz anunta ca tunelurile pentru ursi vor fi gata in 2024

Domnic Fritz, primarul Timisoarei, a anuntat ca orasului i-au fost alocate nu mai putin de 28 de milioane de lei, din bugetul national, pentru modernizarea si extinderea a doua strazi si a unui parc. Fritz sustine ca a fost deblocat proiectului sectorului lipsa din autostrada Ludoj-Deva.

https://ziare.com/politica/stiri-politice/autostrada-lugoj-deva-primeste-1-2-miliarde-de-lei-1665008

raulbogdan23

Quote from: alecu26 on March 02, 2021, 08:21:16 AM
foarte interesante pilele temporare. pentru echilibrarea balantei. Sau mai degraba....daca se dezechilibreaza cumva. Ca nu e simplu sa asezi un tablier de pod in echilibru pe o "minge de cauciuc" ca in esenta asta este acel apparat de reazem.

E foarte interesant proiectul ales, tot la 2 pile avem 4 pile cilindrice de jos pana sus (daca am vazut bine) si 1 pila conica pe care pare sa fie un aparat de reazem. As fi curios sa vad cum actioneaza fortele pe pilele cilindrice la o translatare/miscare.

Se poate muta pe topicul de unde a plecat postarea initiala daca e off-topic.

adrian sibiu

De azi Drdp Timișoara a început lucrările de reparații la structura rutieră a DN68 A.
Sursa Drdp Timișoara.


Lucrări de reparații la structura rutieră a DN68A Powered by API/PUM imgur uploader

adrian sibiu

Aceeași sursă mai multe poze 😄.













Powered by API/PUM imgur uploader