Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

4 Members and 34 Guests are viewing this topic.

danutzu_1069

^ Dupa razboi, multi viteji se arata....
N-as avea incredere in niste vorbe....

gruiarew

#53911
Acolo la ieșire, unde începe să se îngusteze și să apară restricțiile de viteză toți depășesc ca niște apucați. Da, ar fi excelent să se mute tot traficul DOAR prin giratoriul de est. Cred că orice TIR poate întoarce peste 6 benzi. Dar musai închisă breteaua de urcare din giratoriul de vest.

Plusez și cu o legătură a DC108 cumva în acel giratoriu. Am avea și separarea traficului local din acea zonă.
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

voicul

^Lumea are impresia ca daca depaseste tirul din fata o sa aiba liber ... pentru 150 de m/1 minut, pana cand o sa il ajunga pe urmatorul.
Nu prea ai ce sa spui la logica asta. :o

gruiarew

De aia am și zis. Plus partea cu separarea traficului local de cel de transit. Duminica trecută de nu opream în giratoriul de est eram afiș. Plus am fost depășit de 3 ori de la fosta fabrică de oțet până când m-am dus spre Făget (mergeam legal).

Deci orice poate îmbunătăți și cu 0.5 secunde timpul de așteptare e binevenit. Unii chiar se grăbesc, chiar și duminica la primele ore.
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

JohannDB

      De acum câteva zile, pe A1 km 370-372 la "Dealul Șoimuș"/ dealul cu lilieci... trecând pe lângă versant în data de 14.02.2021.....
                           În ciuda unor temeri, vesantul s-a comportat rezonabil de bine... Pungile adunate din sfărâmăturile provocate de vreme nu sunt mari și au mai fost curățate.... Asta e, ce se vede "acum".















Powered by API/PUM imgur uploader

rocklee


TibiV

#53916
@gilutzu,
imi pare rau, dar eu sunt cel care ti-a dat primul -1.
Desi articolul in sine mi s-a parut interesant...

DAR!... Am explicat de multe ori ca voi da -1 la " link-uri chioare". iNCERCATI sa faceti UN EFORT si sa postati (cu quote) macar o idee principala din articol - asta daca va este lene sa preluati mai mult....
(Unii colegi intra in noroaie pana la glezne ca sa aduca imagini de pe teren... Cei care postati doar din fata calculatorului ati putea sa va "murdariti" macar cu un "copy-paste"...)

Pe net articolele apar si dispar, nu sunt asa cum este colectia istorica a lui Harry.
Precedentul exemplu:

Quote from: TibiV on February 05, 2021, 11:29:17 AM
Iata de ce tot insist sa nu mai puneti link-uri "chioare", ci sa preluati cu "quote" si ideile esentiale din articol:

Quote from: mns on April 18, 2018, 10:44:21 AM
http://www.aradon.ro/doua-masini-avariate-de-un-tanar-beat-care-a-circulat-pe-contrasens-pe-autostrada-timisoara-arad/2023513

Articolul de pe site-ul aradon.ro "s-a evaporat", nu mai e nici urma din el...

LE
Am postat asta ca sa se inteleaga de ce te-am "penalizat", si de ce ma opun total link-urilor chioare...
Dau rar minusuri, dar mi le-am asumat. Nu sunt ca altii care dau cu piatra, sparg geamul, si se ascund in "cloud-ul" forumului...

Din interviul cu Eduard Hanganu, directorul Consitrans:
Quote
...Dar în studiul de fezabilitate se prevedea ca viaductul de la Aciliu să aibă 2,5 kilometri, ca să ridicăm porțiunea cu alunecările. S-a dus spre avizare la CTE CNAIR (n.r. comisia tehnico-economică) și au spus, nu domnule, 2,5 kilometri e mult. Să aibă doi kilometri. Bine, să aibă doi. Și a avut doi. S-a dus spre avizare la Ministerul Transporturilor: să aibă 1,5 kilometri. Bine mă, să aibă un kilometru jumătate. La comisia inter-ministerială s-a spus din nou că trebuie să reducem și s-a ajuns la 1,250 de kilometri. Iar la proiectare a ajuns de 950 de metri. S-a dus peste un kilometru jumate, care ar fi ocolit porțiunea care a alunecat. Mai mult decât atât, în porțiunea în care s-a produs alunecarea, constructorul, meseriaș, de altfel, și deschis antreprenor, a propus să facem un tunel deschis. Adică să facem o groapă, facem un tunel prin care trec mașinile și pe urmă punem pământul la loc. CNAIR nu a acceptat. Acest Neaga (n.r. Narcis Neaga, fostul director al CNADNR, actualul CNAIR) de care v-am spus, ne-a replicat că noi ne asumăm niște responsabilități. Dacă nu facem nimic, nu ne reproșează nimeni, nimic. Dacă facem, s-ar putea să greșim și ne pedepsește. Așa că n-am făcut nimic.

"Cine nu munceste, nu greseste..."
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

adiarc

intradevar Consitrans a emis acele aproape 300 de neconformitati....
si au fost complet ignorați ( alo DNA-ul somnambul ?)...apoi li s-a reziliat contractul abuziv ( lucru demonstrat de procesul castigat ulterior in instanta cu cnair )...asa ca este un mare sambure de adevar....

parerile sunt pareri ,dar cele de mai sus sunt lucruri concrete si verificabile
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

adrian sibiu

#53918
Salutare tuturor,am trecut azi in fuga pe lângă viaductul de peste Valea Talmacelului la km12 unde am remarcat ca a început montarea celei de-a doua macarale turn.

A început montajul celei de-a doua macarale turn in dreapta Dc Talmaciu-Talmacel necesară continuării lucrărilor la pile. (GPS)



(GPS)



S-a inceput montajul cofrajelor.



Munții Făgăraș văzuți de pe dealul excavat de lângă Boita . Powered by API/PUM imgur uploader

adrian sibiu

#53919
Porr-ul si-a montat un banner mare pe macaraua turn din stanga Dc Talmaciu-Talmacel. (GPS)


Un imens puzzle vazut de sus ce trebuie pregătit și montat.



Boita văzută din dealul excavat.


Viaductul vazut dinspre Boita.


Muntii Fagaras vazuti dinspre capatul opus al viaductului
Powered by API/PUM imgur uploader

adrian sibiu

#53920
Talmaciu vazut dinspre Talmacel














Powered by API/PUM imgur uploader

dorum

Cam trag astia de la Porr mata de coada... pai chestiile alea albastre trebuiau sa fie sus deja. Atata se chinuie, cred ca au instructiuni de montaj gen IKEA :) :)

adrian sibiu

#53922
Muntii Fagaras vazuti de aceasta data din apropierea Manastirii Vestem














Podul peste Valea Tocilelor.
Powered by API/PUM imgur uploader

dargauda


pasadia

Cu ocazia asta va intelege lumea ca pe santierul Sibiu - Fagaras toate pozele vor fi luate dinspre nord, indiferent de obiectivul fotografiat. :)