Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

9 Members and 36 Guests are viewing this topic.

adrian sibiu

#53850
Viaductul peste Valea Saratii vedere inspre Sibiu.


Viaductul de la Valea Saratii vedere inspre Boita.

Viaductul de la Valea Saratii vazut dinspre DN 7.

La minidebleul de lângă mănăstirea Vestem au început lucrări de consolidare .
(GPS)


Gabioane cu piatra spartă.
(GPS)

Powered by API/PUM imgur uploader

adrian sibiu

#53851
Taluzul minidebleului e protejat cu pânza geotextila.
(GPS)


Vedere inspre Sibiu (GPS)


Viaductul peste Viaductul peste Valea Tocilelor vedere inspre Sibiu


Viaductul de la Valea Tocilelor vedere spre Talmaciu .

Powered by API/PUM imgur uploader

alexV

Quote from: adrian sibiu on February 08, 2021, 08:39:44 PM
Vedere panoramică a orașului Tălmaciu dinspre Talmacel.


Viaductul are deschiderile: 50+70+80+120+120+80+70+50=640m
Prin comparatie Aciliu are deschideri egale de 80m si oricum e alt tablier.

Pana betoneaza o deschidere pe un sens cu cofraje de 5m si timp de intarire 7 zile va fi august 2020.
Calea 1 finalizata in decembrie 2022.
Viaductul intreg prin 2023, dar nu conteaza decat 1 cale pana va fi dat in folosinta PiSi 2.

E frumos viaductul. Mult de lucru, dar va arata bine.

tudor

^
Interesante informatiile:
"o deschidere pe un sens cu cofraje de 5m si timp de intarire 7 zile"
"Viaductul are deschiderile: 50+70+80+120+120+80+70+50=640m"
Adica 1280m total, 5m/saptamana -> 256 sampamani -> "Calea 1 finalizata in Decembire 2022"
Ce nu inteleg eu: de ce nu se poate lucra in paralel?
Adica eu vad situatia asa:
Sectiunea critica  (jumatate din cea mai mare deschidere): 60m are un timp tehnologic de minim 12 saptamani. Daca resursele ar fi nelimitate, dupa ce turnurile sunt ridicate se poate termina cu betonul in 12-13 saptamani. Evident sunt o gramada de limitari ( care tin in final de costuri ) dar un vad de ce nu s-ar putea termina (sau apropia de final) anul asta...

pbh

Se pot folosi 2, 4 sau chiar 8 cofraje simultan åe deschiderile mari. Nu trebuie asteptat cate 7 zile pentru (doar) un segment. Totul depinde de calcul costuri/timp de executie.

florinalba

Sunt ceva probleme (surpari) la "Dealul Liliecilor" pe lotul 4 LD. Sper sa fie doar o exagerare a  presei, a fost un scurt reportaj pe Digi24 in aceasta seara pe acesta tema.

elphax

acum 2 saptamani am trecut pe acolo, m-am uitat cu atentie, nu am observat nimic "deranjat"
de vazut o filmare de aproape, e important sa nu se desprinda ancorele care tin plasa

florinalba

din imaginile vazute cred ca asta s-a intamplat , sunt desprinse ceva ancore. Sa vedem amploarea acestor, poate este ceva superficial si rezolva UMB repede, cum ne-a obisnuit.  :lol: :lol: :lol: :lol:

adrian sibiu

Salutare tuturor  !
Azi am avut parte de o mare surpriza,celebrul meu coleg Rocklee mi-a facut o vizita la Sibiu,profitând de ocazie am făcut o vizită rapida pe lotul 1 incepand de la viaductul din Talmaciu,continuînd apoi la viaductul peste Valea Talmacelului după care ne-am deplasat la organizarea de șantier de la Porr si ne-am intors la Talmaciu vizitând podul de la Valea Tocilelor apoi pe cel de la Valea Saratii .Am povestit,am fotografiat,am luat pulsul șantierului împreună apoi ne-am despărțit prietenește promițându-ne că ne vom revedea și cu alte ocazii in împrejurări poate mai bune.



adrian sibiu

#53859
Cea mai proaspătă și bună veste este faptul ca s-a turnat soclul viitoarei macarale turn de la Viaductul peste Valea Talmacelului de la km12


(GPS) Powered by API/PUM imgur uploader


rocklee

la dealul cu lilieci sau desprins cu ceva vreme in urma mai multe pietre marunte ....si sau dizlocat doua pietri mai mari care nu au plecat din locul lor ..linga zidul de sprijin ...din spre deva ....

nu au fost desprinse nici o ancora ...sa slabit piulitele din capetele ancorelor sa se scoata pietrele de dupa plasa .... :lol: :lol:

am facut cu ceva vreme in urma ...o sesizare ...acolo mai sus...si mi sa promis ca se rezolva ....

se pare ca baieti sau apucat de treaba .....de fapt asemenea caderi de piatra au mai fost si cei dela drumuiri le-au rezolvat ... :)

alexandra_andra

Am trecut vineri prin zona dealului cu lilieci si am vazut ca se lucra la curatarea materialului dislocat. Nu erau avarii majore la deal.

rocklee

dupa cum a spus si ADRIAN ... :).....Am tras o fuga astazi pana la TALMACIU sa iau pulsul sntierului sibiu- boita si impreuna cu adrian ....si masina lui de santier :D....am vizitat cateva pucte din santier ....in speta unele structuri de baza ....pe care lea enumerat ..adran ...eu nu le stiu dupa nume si loc ....
o remarca 10 + pentru curatenie si organizare ....la ora 16 45 ..cand ama ajuns se lucra bine in toate puctele incare am foet ...pe un vant si frig destul de accentuat .... :hm:
in continuare pun cateva imagini facute impreuna cu el... O:-)