News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

5 Members and 29 Guests are viewing this topic.

Lau

https://www.tion.ro/eveniment/accident-in-timis-la-cosava-o-persoana-a-fost-ranita-traficul-este-ingreunat-1382026/

Accident între Margina și Holdea, trafic blocat / îngreunat, cozi kilometrice.

Aproape toată țara folosește ruta aia ca și acces spre Vest.
Chiar nu suntem în stare sa găsim o soluție decenta pentru aia 10km??

După tunele mai stam 10 ani. 10 ani de chin pentru o grămadă de oameni...

alesd

Quote from: NGC on November 19, 2020, 06:28:10 PM
"Proiectare si executie Autostrada Sibiu - Pitesti, Sectiunea 4: Tigveni - Curtea de Arges"

Quote from: NGC on November 13, 2020, 08:18:49 PM
@CNAIR: Doamna Ionita, se aude? Semnam odata raportul procedurii? Il comunicam odata sau mai tragem iar de timp? Mai faceti inca o data recurs la CAB?

Hai ca ne-au auzit. :lol: :lol: :lol:
Noul termen pentru finalizarea "oficiala" a evaluarii financiare este 19.01.2021. Doar 2 luni amanare. Precis ne pregatesc o surpriza. ;) :lol:

19 Ianuarie a trecut si surpriza este o noua amanare de 2 luni. Ne spune si noua cineva (Horatiu? Catalin? NGC? Altii?) de ce au amanat acum pentru 19 Martie? Bineinteles ca pot termina mai repede, dar de ce inca 2 luni daca se stie castigatorul?

vladioan_bv

#53732
^ i-am scris si eu in privat lui Horatiu legat de acest subiect. ceea ce e cel mai dureros este faptul ca nu exista nicio limita de timp pana cand sa tot amane. cand sunt contestatii mai inteleg.  usor usor se pierde speranta. ca sa nu mai zic de lotul lipsa de care vorbea @lau.
de fiecare data cand vine un nou ministru la transporturi, ba se schimba forma de finantare, (ppp, fonduri ue) ba se face actualizare sf.. ba se gandesc pe unde sa fie traseul. ori se schimba sectorul care se ia in calcul.. ba cobra, ba plbv.. ba  centura. comarnic. doar cerc vicios si nimic concret.

adrian sibiu

Premierul Câțu a anunțat ieri la Europa Fm că spune pas unei colaborări cu China,așa că stau și mă întreb oare aceasta să fie cauza pentru care încă nu s-a anunțat câștigătorul secțiunii 4 din autostrada Sibiu-Pitesti .

pest1969

Lipsa de comunicare pe acest subiect e frustranta. Ne bazam tot pe zvonuri si supozitii...

gruiarew

Între Margina și urcarea pe A1 se circulă jumate pe bandă, jumate pe lângă. Aveți grijă că sunt niște gropi de nu știu dacă luați una cu mașină mică mai ieșiți de acolo. Eu am dat în una de am crezut că rup duba în trei...
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

vladioan_bv

^^^  pai si in cazul asta care ar fi solutia?  las mesajul asta catre cei care sunt cat de cat priceputi.. din cati au mai ramas..
@NGC ne poti ajuta cu alternativele posibile?

Kitz

Din ce a spus astăzi dl. Cătălin Drulă în interviul pentru hotnews, licitația nu se va anula, se vor reevalua ofertele, mai puțin cele extracomunitare (cum e cea a chinezilor) și va fi desemnat un câștigător.


NicolaeG

Oare care era clasamentul ofertelor pe lotul 4?

vladioan_bv

#53740
^ text preluat din sinteza "Neoficial, pe primul lor sunt chinezii de la China Railway, pe poziția a doua o companie turcească și pe poziția a treia austriecii de la Porr, însă evaluarea ofertelor nu este încă finalizată"   

Bachus01

Lista ofertantilor . Nu gasesc clasamentul . Avem 2 firme serioase Porr si Strabag , poate si Alsim.  La restul chiar nu are rost sa mai comentam.

Poate fi si o veste buna in acelasi timp daca susținerea vine si de la CE .Scăpăm de contestații de la firmele chinezești si pe viitoarele proiecte . La contestații nu Ii întrece nimeni pe chinezi , sa numai discutam de faptul că nu prea am auzit ca firme din UE sa castige contracte prin China pe infrastructura

1. Aktor Technical Societe Anonyme (Aktor SA) - Grecia

2. Asocierea Alsim Alarko Sanayi Tesisleri Ve Ticaret AS - Makyol Insaat Sanayi Turizm Ve Ticaret AS - Turcia

3. China Railway 14th Bureau Group CO, LTD - China

4. Asocierea IC Ictas Insaat Sanayi Ve Ticaret AS - Constructii SA - Turcia

5. Impresa Pizzarotti & C SpA - Italia

6. Asocierea Kalyon Insaat Sanayi Ve Ticaret AS - Met-Gun Insaat Taahhut Ve Ticaret AS - Turcia

7. Mapa Insaat Ve Ticaret AS - Turcia

8. Porr Construct SRL - Austria

9. Strabag SRL - Austria

10. Asocierea Rizzani de Eccher SpA - Tirrena Scavi SpA - Ozgun Insaat Taahhut Sanayi Ve Ticaret Limited Sirketi - Italia-Turcia

danutzu_1069

Tare mi-e ca excluderea extracomunitarilor o sa deschida un lung drum al troceselor de contestatii, la fel de fel de curti de apel si arbitraj....

pelan87

Am vazut in ROGOP o factura emisa de FORMIN, in valoare de aproape 1 mil. lei, pentru forajele geotehnice de pe LD2, zona tunelurilor. Suma facturata este aproape cat valoarea contractului (cea publicat in SEAP). Probabil ca s-au finalizat forajele si se vor folosi pentru relansarea licitatiei. E posibil ca asta sa insemne ca a cam picat o eventuala intelegere cu Salini pentru plata despagubirilor contra predarii proiectului tehnic pentru sectiunile lipsa din LD2.

Ionut

Asa cântec e și cu forajele astea făcute de FORMIN...