News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

4 Members and 28 Guests are viewing this topic.

alecu26

Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

christyan

Acum vreo doua zile intre podul peste Mures si nodul Grind  pe sensul spre Sibiu cred ca era o foreza geotehnica. Începuse să se intunece  si n-am văzut chiar bine,poate cineva sa confirme?

mishu77

^^ Da si astazi era tot acolo si erau si ceva oameni pe langa ea... Saptamana trecuta au fost in apropiere de iesirea de la Holdea pe sensul de iesire de pe autostrada. Ceva fac, probabil cauta nod in papura la Comsa...

elphax

de vreo 2 saptamani tot cauta baietii ceva pe acolo pe lotul Comsa, poate s-au inmultit broastele prea mult in balariile de pe margine

horatiu.cosma

E licitația aia pentru studii geo făcută de Ștefan Ioniță la CESTRIN prin care să își poată acoperi știți voi ce cu niște hârtii (mai mult sau mai puțin interpretate într-o direcție) din care să rezulte că ce mare dreptate a avut el să fie vârf de lance alături de Cuc și Scarlat în rezilierea la 99% cu Comsa.

TibiV

Daca Stefan Ionita ar fi facut forajele astea inainte, nu ar mai fi aparut atatea probleme pe lotul ala...

Dar "inainte" nu l-au interesat, caci s-a gandit ca, in cel mai rau caz, acoperea statul roman lipsa studiilor geo prin "claimuri-le" platite constructorului .
"Dupa" il intereseaza maxim, caci dupa ce a dat "cu mucii in fasole" prin reziliere, studiile geo au devenit foarte importante - poate il scapa de o posibila ancheta....

Tipic sefilor CxxxR...
Nu le dam constructorilor studii geo ("ca e scumpe") - mai bine "sa analizeze / studieze/ evalueze ei"...
Si dupa ce intra pana in gat in chestia maronie si neplacut mirositoare, studiile geo devin "indispensabile"...

Sper sa miroasa a "bratari": una pe stanga (pentru reziliere abuziva), una pe dreapta (pentru bani cheltuiti "post-factum" pentru studii geo care ar fi trebuit facute "ante-factum").
Si "bonus" intre cele doua bratari, un lant gros "de cocalar", dar nu din aur - mai degraba din otel de inalta calitate, pentru nesimtirea tipica unor astfel de "specimene"....

Sper ca la vremea potrivita, "autoritatile/instantele competente" sa-i factureze fiecare "foraj justificativ". Pe persoana fizica cu nume, CNP, conturi bancare si proprietati personale - nu pe CxxxR sau CESTRIN.
>:(
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

reed

#53436
La PISI1 ,am(mai) scapat de grinzi de 40 de metri ,sunt grinzi casetate cu sectiune variabila pana la 120 de metri,mai jos de exemplu viaductul de la KM12+375









adrian sibiu


AlinC


danutzu_1069

^ multumim pentru update-ul de la lilieci!
Nici nu asteptam sa se prezinte altfel...

prd.marius

Multumim AlinC pentru filmare.
Asta e pentru a compara cu ce avem pe A10?  :lol:

pasadia

Știu că pandemia e o explicație posibilă și facilă, dar țin să remarc că volumele de trafic (pe A1 și pe DN76, zona Dealului Șoimuș) sunt cam egale între ele.

florinalba

Wow. Pare scoasa din cutie, lucrarea. :) :) :)

JohannDB

 Pe la A1 km 369+ 600 - 371+400, respectiv "Dealul Liliecilor", am trecut ades în ultima perioadă..... Lucraea UMB-ului rămâne de referință.... Am mai văzut de la o trecere  la alta mici "pungi" de piatră căzută (după o perioadă de vreme foarte proastă), pe sub plasă și adunată la bază, dar "pungile"n-au avut viață lungă.... "Versantul" pare să fie stabil și desprinderile datorate trecerii timpului, sunt "normale"... De fiecare dată, zi sau noapte, trec cu curiozitate prin acest loc... Felicitări UMB, pentru "clasă" și seriozitate !!

TibiV

#53444
Da, jos palaria. Dealul Liliecilor arata BETON...
(Filmarile sunt foarte bune, dar pana nu ajungi acolo, sa vezi cu ochii tai, este foarte greu sa "percepi" imensitatea acelei lucrari...)

Am vazut-o in august, si este "WOW!..."
M-am dus si pana la Holdea (desi nu aveam drum pe acolo) doar ca sa vad cu ochii mei ce au reusit sa faca API si forumul - si m-am simtit extraordinar de bine vazand ce lucru bun am reusit sa facem - noi cei din comunitatea asta nu prea mare, dar pasionata...

Anyway...

1. La "Dealul Liliecilor" exista cumva o echipa UMB care asigura o oarecare intretinere?... Pe terasa 1 (prima deasupra autostrazii) se vad niste "musuroaie". Probabil ca este material scos din santurile de scurgere, si nu imi vine sa cred ca se ocupa CxxxR de asa ceva...

2. Adrian, ce ai filmat tu este cumva viitorul viaduct ale carui planse le-a postat reed? Filmarea instalarii unor asemenea "grinzi cu sectiune variabila" de 120 metri lungime ar fi o mare premiera pe forum...  ;)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)