News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

9 Members and 43 Guests are viewing this topic.

mirceaeliade

Probleme la exproprieri pe PiSi1.  2 localnici din Talmaciu se pare ca au obtinut sistarea lucrarilor pe S1:

https://evz.ro/adio-autostrada-peste-carpati-detaliul-care-arunca-in-aer-sperantele-a-milioane-de-soferi.html

dr4qul4

In filmarea de pe pagina anterioara ti se pare ca s-au sistat lucrarile? Nu lucreaza pe acea portiune. Adica  100-150m lungime.
In plus, faptul ca e vorba de "curti" e un lucru bun. Curtile sunt de obicei plate, fara dificultati. Mai rau era daca ar fi trecut prin case, pescarii, sere, plantatii de paulonia, culturi de mure sau, doamne-fereste, paduri.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Deschideri 2024: Intaia Cocoasa + L3, Lotul Coni , T1DX12, A0L3,

vlad_gero

^ de la adio autostrada peste carpati la" se vor aloca 12 300 de lei e cale lunga " .  un astfel de articol nu ar trebui mentionat, ca sa nu mai zic citit.

klax187

Articolul ala e din categoria:
"Da voi sunteti nebuni? Cum sa treaca autostrada pe la mine prin curte? Da credeti ca stau toata noaptea treaz sa deschid si sa inchid poarta la fiecare camion?"

SB76UFO

Din ceva surse la mana a doua, de luni (05.10) incep sa aduca iarasi grinzi de la Bauelemente, probabil pentru zona filmata de cei de la Dimex  la min. 1:33-1:36.
"Prostia este eternă și invincibilă"


alecu26

Am auzit si eu de ceva grinzi. Am făcut o cerere de transport agabaritica in zona Sibiu si au zis ca in urmatoarele zile nici o sansa.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

NGC

Am actualizat sinteza platilor, dar modificarile se vor vedea putin mai tarziu. S-a emis si primul ordin de plata pentru lotul ASTALDI, PiSi5, Curtea de Arges - Pitesti.

BoGDaN

Dragi prieteni cum se mai prezinta A1 in zona Aciliu? Acum un an cand am fost in patria-mama soseaua era foarte valurita.

adiarc

tot asa..  sau facut mai multe frezari/reasfaltari care  contribuie si ele in acest sens.....pe tot lotul zici ca mergi cu barca
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

johnny348

Asta e zona cu probleme?
Pare o fundatie inceputa...



adiarc

mai degraba ramasitele unei cladiri/anexe
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

dr4qul4

Am fost weekendul asta pana la Tigveni. La dus m-am bagat pe DJ704H ca sa merg cam pe unde ar fi PiSi5. O sa fie distractie la nodul cu DN73C. Sunt cam inghesuite casele acolo.
Dar problema principla este DN73C. Intr-un loc o banda a lunecat cu totul (se circula pe o banda), si are si alte zeci (sau chiar sute) de petice pe margine, unde se observa clar ca sunt inceputuri de alunecari.
Sunt doar 7 km pana la intrarea in Tigveni, dar, in special pe partea spre Curtea de Arges drumul este praf.
Pe waze, in unele puncte apare deja autostrada :))  Dar am impresia ca nu este amplasata exact.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Deschideri 2024: Intaia Cocoasa + L3, Lotul Coni , T1DX12, A0L3,

adrian sibiu

#53143
@johnny348 te referi la cele doua terenuri(curti) cum le-au spus ziaristii?
Ei bine nu acela e locul ,ele se găsesc în imediata apropiere a viaductului peste Valea Talmacuta,chiar la începutul lui in partea dreaptă.Aceea fundatie indicată de tine se afla situată imediat după viaductul Saratii și acolo impresia mea este ca Porr-ul cauta o solutie sau a cerut suplimentar un nou pasaj-podet dat fiindca este un canal de evacuare al unui parau ce se formează dupa ploi mai însemnate cantitativ și totodată da acces la aceea ferma.

prd.marius

@dr4qul4 Drumul ala tot timpul a fost praf.
Eu de cand "ma stiu", niciodata nu am trecut pe el fara sa fie lasata vreo banda. Din punctul meu de vedere, acolo va trebui reabilitare serioasa, daca vor sa faca PiSi6 cum trebuie.

Pe de alta parte, e prima oara in viata mea cand vad o semnalizare rutiera cum trebuie pe un santier in Romania, si aici ma refer la semnalizarea facuta de Porr pe zona dintre Talmaciu si Boita. Jos palaria. Se vede si de pe luna ca in zona se lucreaza.