News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

4 Members and 25 Guests are viewing this topic.

voicul

Ar fi si asta o treaba, dar cand ramai cu 25% din buget in buzunar merge si o chinezarie.
Principiile economice trebuie aplicate ca sunt in interesul nostru, mai ales ca aici vin, fac, pleaca, nu e ca la reactoare unde ramaneau vreo 20 de ani in zona.

nicolaem

^^ e vorba de principii. Pe care le ai si la un drum si la un reactor. E drept ca fiind o tara libera daca ei vor castiga... asta e.

Ionut

#52127
Deci cred ca deviem în bălării.
Hai sa revenim la subiect.

Deocamdată nu au câștigat, deși ar fi pe primul loc. Pot fi încă descalificati, chiar la evaluarea financiară. Mai ales daca au ceva în oferta care nu e fezabil (gen promit ca fac X cu suma Y care ar fi prea mica).

Bătălia sigur va fi lungă. Ar fi o minune sa nu se depună contestații. Si nu doar de pe locul 2.

GeorgeSB

Cand vom sti oficial cine este castigatorul initial pe PiSi4?

tom_sawyer

Cel mai probabil o sa dea CNAIR un comunicat săptămâna viitoare.

adrian sibiu

Eu cred  în  continuare că  cei de la Strabag vor fi câștigătorii, cu toate ca mi-as dori ca Porr-ul să  câștige .

horatiu.cosma

Adrian, ai zis de 4 ori aceeași chestie, nu se dau premii pe forum pentru numărul de mesaje, ți-am înțeles punctul de vedere. Ca să fii liniștit în continuare, chinezii sunt pe 1 și Porr pe 2.

ovicor

   I-as vrea pe Porr, si pentru ca s-ar putea sa-i ia subcontractori pe Dimex, care sunt foarte organizati si muncitori. Fac dovada si pe PiSi 1. Plus ca au lucrat la multe DJ in Bistrita- Nasaud (si nu numai), multe in zone de deal/ munte, inclusiv cu consolidari si lucrari de arta. Langa Porr, ar "creste" frumos!

laszlo.robert

Să nu uităm că urmează si Pisi 2,3 probabil anul viitor. As prefera acolo un Porr pe lotul 2 si Strabag pe 3.Umb nu are încă experiența în tuneluri ,mai degrabă i-aș vedea pe Cra-Pi 3 si apoi licitind puternic pe A7.Chinezii dacă cîștigă cred că vor face treabă că trebuie să demonstreze, ca new entry pe piața românească. Dacă nu se ridică la nivelul așteptărilor pot să își ia adio de la alte licitații. Personal prefer firme din UE dar decît un Pizza -actor poate este mai bine așa.

JohannDB

#52134
Joi, 28.05 pe drumuri fiind, auzeam la RR Actualități că se ridică restricția de 7,5 tone pe A1 de la Ilia la Holdea, dar nimeni nu preciza "temporaritaea" măsurii......  Chiar mă bucuram... DAR : ...aici "originalul"....

   Se ridică restricțiile de tonaj (7,5 tone) pe lotul 3 al autostrăzii Lugoj - Deva!
27 Mai 2020 Interes general

Începând de joi, 28.05.2020, se ridică temporar restricțiile de tonaj (7,5 tone) instituite pe lotul 3 al autostrăzii Lugoj – Deva. Precizăm ca restricțiile de viteză vor fi menținute pentru desfășurarea traficului în condiții de siguranță.

http://www.cnadnr.ro/ro/comunicare/comunicate-de-presa/interes-general/se-ridic%C4%83-restric%C8%9Biile-de-tonaj-75-tone-pe-lotul-3-al

            Temporar....!! Până nu cad podurile ??   Și apropo de viteză; cred că numai 1% va frâna la poduri, restul nu vor avea frânele la ei, vor fi uitate acasă (frânele).

cristi5

Probabil daca ar zice "definitiv" ar zice practic "recunoastem ca vom pierde procesul cu Comsa"

Asta ar explica si neridicarea restrictiei de viteza. Restrictia ii ajuta la proces (spera ei) chiar daca in teren nu o respecta nimeni. Restrictia de tonaj era insa mai greu de ignorat de transportatori, asa ca o ridica "temporar".

Si apropo, un stat serios, cand face ceva temporar, anunta o data limita. Exista asa ceva?

JohannDB

@ cristi5..... Ăsta-i textul de pe site-ul oficial... Nu am văzut vreo "limită"; poate fi temporar...definitiv.....  :hm:

Allex

E la fel de temporar ca si interimatul la directorii generali CNAIR.
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

gruiarew

În altă ordine de idei, ieri era plin între Coșava și Margina de TIR-uri. O să fie o aventură în astea trei sate ce au rămas pe traseu să ieși din curte sau de pe DJ684 sau DC108, mai ales dacă e careva oprit la mici, la barieră.
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

Quest

Eu sint curios daca in urma ridicarii limitarii de tonaj pe LD3, pe relatia Nadlac-Sebes va mai exista trafic greu pe Valea Muresului.
Common sense will get you far !