News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

1 Member and 20 Guests are viewing this topic.

voicul

Era o vorba cum ca PISI4 in mai se declara cu castigator.
S-a schimbat vorba, ca mai aproape e gata?

NGC

Vorba aceea, inca putintica rabdare. ;)

razvan96

^^^ Hai ca s-au miscat repede cu proiectul de HG pentru exproprieri, cum ma asteptam. Asa se intampla cand contractul pentru documentatii cadastrale e semnat cu luni bune inainte de contractul de proiectare si executie. Lipsesc din acest prim HG imobilele din Curtea de Arges, in rest pare ca e tot amplasamentul. Sunt sanse sa avem ceva lucrari in teren anul asta daca Astaldi reuseste sa se descurce cu toate avizele si hartiile necesare AC-ului, ca de vrut pare ca vor sa inceapa mai repede.

Dominik

Pe lotul 3 al autostrăzii A1 Lugoj - Deva s-a început demontarea semnalizării rutiere utilizate în perioada restricțiilor de tonaj.



You're in Steelers Country

horatiu.cosma

^^
Nu știu cum ai ajuns la concluzia că s-a mișcat repede cu proiectul de HG. Culoarul de expropriere e cunoscut din 2016, licitația pentru proiectare și execuție e lansată din 2017. Era "nasol" dacă nimerea o comisie de evaluare competentă și se termina licitația anul trecut, că acum stătea Astaldi la spart semințe în așteptarea exproprierilor. Chiar și în condițiile actuale sunt foarte întârziate exproprierile, există șansa ca Astaldi să fie ținut în loc dacă se mișcă rapid cu proiectul tehnic pe unele sectoare. Vorbim de 2-3 luni minim până apare Decizia de expropriere.

razvan96

#52055
Corect, repede fata de ce s-a intamplat pe alte tronsoane in ultima vreme. In termeni absoluti nu e bine, dar cand vorbim de partea birocratica eu ma raportez la worst case scenario, care s-a intamplat de destule ori pe la noi.

nrb

Am uitat nu stiu daca s-a scris deja, sambata semnalizarea de la nodul Grind nu mai era de intoarcere ci de coborare/urcare!!!

rocklee

am trecut duminica pe la nodul grind ....la primul giratoriu ...inca mai erau puse ...bidoanele de plastic ...pe sensul de iesire din giratoriu....spre dn68..
  8)

athosga

Quote from: gruiarew link=topic=2.msg288301#msg288301
Oricât ai fi de corect NU POŢI MERGE cu 60km/h că rişti să-ţi facă unul din spate vânt.

Vai, dar nu 80 este restrictia?

andrei.obreja

Viteza maxima este de 80km/h in general, dar de 60km/h pe zona podurilor.

voicul

De la Tigveni spre VO, dar prin Sălătrucu adica pe 703H si 703M, drumul este bun?
Asta ca alternativa pana se face PISI3.

horatiu.cosma

E drum de pământ, realizabil cu 4X4 cu gardă înaltă.

GDPR

#52062
O varianta mai buna va fi DJ 703G Suici-Jiblea. Portiunea din jud. Valcea urmeaza a fi asfaltata prin POR, lucrarile urmand a se finaliza in martie 2022: http://www.cjvalcea.ro/index.php/dupa-38-de-ani-dj-703-g-intra-in-reabilitare-totala In weekend topometristii erau pe teren in zona Robaia si efectuau masuratori.
Nu stiu care sunt planurile pentru tronsonul de DJ din jud. Arges, si acolo mai e o portiune neasfaltata.

mishu77

Pe la ora 18 am trecut pe LD3 in directia Deva. Era "plin" de TIR-uri pe ambele sensuri. Cel putin 5-6 pe fiecare sens am vazut. Unu chiar in fata mea a intrat la Holdea. Cat despre viteza ce sa zic, eu cu 100 pe ceas (probabil 94-96 pe gps) eram "melc" pe langa ceilanti...

Dominik

E aberanta restrictia de viteza, nimeni nu o respecta !
You're in Steelers Country