Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 9 Guests are viewing this topic.

adrian sibiu

#51330
Poza ramasa de ieri 26.02.2020 cu excavatorul in actiune 😉😉
(GPS)


Camioane asteptand cuminti sa le vina randul .
(GPS)


Activitate sustinuta vazuta de mai sus.
(GPS)

Powered by API/PUM imgur uploader

alecu26

#51331
nice.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

tom_sawyer

Quote from: NGC on December 04, 2019, 10:14:04 PM
"Executia de foraje geotehnice pe amplasamentul Sectiunii E2 km 52+780 - km 56+220 in vederea completarii Studiului Geotehnic existent din cadrul contractului <Proiectare si Executie autostrada Lugoj-Deva lot 2, km 27+600-km 56+220> prin lucrari specifice de investigare a terenului (lucrari de foraje, activitati de prospectare geofizica si inginerie geotehnica)"

Quote from: NGC on October 04, 2019, 07:01:59 PM
Quote from: NGC on September 18, 2019, 08:21:42 PM
Quote from: NGC on May 29, 2019, 09:24:21 PM
Azi era termenul de depunere a ofertelor si avem 2 ofertanti, fiecare cu mai multi subcontractori.

1. FORMIN
2. GEOLOGIC SITE

CNAIR a desemnat deocamdata ca si castigator firma FORMIN, dar ceilalti au contestat decizia.

Deocamdata "pe surse", contestatia a fost respinsa pentru ca nu a fost depusa in termenul legal. Mai poate urma CAB, dar sansele sunt nule.

Daca tot ati pomenit de tuneluri, am constatat ca am uitat sa revin la subiectul de mai sus. Nu s-a mai constestat la CAB. Si daca tot am zis ca am uitat ceva, am mai uitat ceva, adica sa aflu cum stam cu semnarea contractului. :D
O sa incerc sa rog vrabiutele sa afle cum stam, dar poate trimite careva o "scrisorica", pentru ca sa nu mai apelam la vrabiute si pentru cazuri mai mici.

S-a publicat in sfarsit anuntul de atribuire pentru acest contract:

Ofertant castigator: FORMIN

Valoare contract: 811.420 RON

http://sicap-prod.e-licitatie.ro/pub/notices/ca-notices/view-snc/100122418

subway

Pentru cate foraje si cat de adanci?

miahi

#51334
26 de foraje pentru Tuneluri , 11 pentru Poduri zice pe SICAP








Powered by API/PUM imgur uploader

Mai investigam cat de adanci .

GDPR

Conform Caietului de Sarcini, forajele trebuie sa aiba o adancime de min. de 25m sau pana la roca de baza, plus inca 5m in aceasta. De retinut formularea din paragraful "2. Considerente generale": "in vederea aducerii documentatiei la un grad de maturitate solicitat in vederea eligibilitatii proiectului si obtinerea finantarii acestuia prin fonduri europene". Buna dimineata CNAIR!

Ionut

Problema e ca pe PiSi2 si PiSi 3 isi bat in continuare joc. Mor cu astia, nu ii mai suport!

alecu26

Au trebuit sa vina aia de licitau si sa zica toti acelasi lucru...ca trebuie foraje.

Oare Salini le are facute?
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

dorum

se stie cine a licitat la tuneluri?

alecu26

Cred ca inca e suspendata. Sau nu? Am pierdut sirul.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

Ionut


TibiV

Din seria zicerilor stramosesti:

"Nu lasa pe maine ce poti face azi...
Lasa pe poimaine, ca poate pana atunci nu va mai fi nevoie!..."


Pana termina astia, teleportarea va fi o realitate la fel de palpabila precum telefonia mobila (un vis in urma cu 50 de ani)... Sau precum coronavirusul, un cosmar in urma cu 10 ani ... :(
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

timisoreanul

Este greu de inteles sa refuzi sa semnezi contractul pana la solutionarea cailor extraordinare de atac. Daca contestatiile au fost solutionate printr-o hotarare definitiva, aceasta este executorie, deci poate fi pusa in aplicare. Ca sa nu mai fie executorie, ar trebui sa fie suspendata in calea extraordinara de atac. Statistic vorbind, se intampla extrem, extrem de rar sa admita o cale extraordinara de atac, totul fiind extrem de restrictiv. Dupa logica lor, daca se fac 100 de cai extraordinare de atac, indiferent ca sunt tardive, inadmisibile, trebuie sa asteptam sa se solutioneze toate. Este o prudenta excesiva, ca sa nu spun fuga de raspundere absolut inutila, pentru ca nimeni nu poate fi sanctionat ca a pus in executare o hotarare definitiva. Dar totul face parte din imaginea de ansamblu: sa ne miscam incet si foarte incet. Daca eram si noi mai eficienti, eram mult mai departe acum. Birocratia este inca in Romania o mare piedica in dezvoltarea tarii.

Ionut

Vezi ca ai gresit ultima propoziție. Aici nu e vorba de birocrație excesivă, ci de lipsa de asumare a răspunderii.